Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prezentacja nowego odtwarzacza MP3: Bumpy

mi_ma 17 Maj 2014 09:59 4209 0
 • Prezentacja nowego odtwarzacza MP3: Bumpy

  Bumpy jest projektem małego odtwarzacza mp3 z funkcjami wzorowanymi na iPod shuffle. Cały projekt jest udostępniony jako open-source, włączając w to oprogramowanie, płytkę drukowaną jak i projekt obudowy (wykonaną przy użyciu drukarki 3D).

  Bumpy odtwarza pliki mp3 z karty micro-SD. Pliki mogą być nagrane na kartę, którą następnie wsadzamy do Bumpy'iego lub też mogą być przegrywane bezpośrednio z komputera poprzez USB (odtwarzacz będzie widoczny w komputerze jako typowa pamięć masowa, ale niestety wolniejsza niż zwykłe pendrive'y).
  Interface urządzenia jest prosty i minimalistyczny. Za pomocą pokrętła/przycisku zmienia się natężenie dźwięku, uruchamia i zatrzymuje odtwarzanie oraz przełącza kolejne utwory. Osiem diod LED podświetlających obudowę jest odpowiedzialnych za obrazowanie statusu urządzenia. Różne sekwencje świecenia diod informują o zmianie utworów.
  Płytka drukowana Bumpy'iego jest nieco mniejsza niż format typowej karty kredytowej. Dwuwarstwowa płytka została zaprojektowana w Eagle'u i wykonana w zewnętrznej firmie. Wszystkie elementy przylutowane są od strony wierzchniej, a płaska bateria umieszczona od strony spodniej płytki PCB.
  Sercem układu jest mikrokontroler Atmega32U4 pracujący z częstotliwością 8 MHz oraz dekoder mp3 VS1003. Bumpy zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 1000mAh. Za jego ładowanie odpowiada układ Max1550 oraz TPS2112APW przełączający automatycznie pomiędzy ładowaniem z USB a zasilaniem z akumulatora.

  Oprogramowanie, którego zadaniem jest odtwarzanie plików mp3 jest dosyć proste. Autor użył gotowej biblioteki do odczytu danych z karty SD obsługującej format plików FAT32. Dekoder mp3 podłączony jest do mikrokontrolera poprzez interface SPI, który autor wykorzystywał już w innym projekcie.

  Największym wyzwaniem dla autora było stworzenie części oprogramowania odpowiedzialnej za obsługę pamięci masowej. Autor oparł się w projekcie o bibliotekę LUFA i na podstawie udostępnionego przykładu opracował funkcje zapisu i odczytu danych na karcie SD.

  Obudowa BUMP'iego została wykonana przy użyciu drukarki 3D, do której autor miał dostęp w pracy. Obudowa została zaprojektowana w programie Blender i jej projekt podobnie jak projekt oprogramowania i PCB został umieszczony na stronie autora podanej poniżej.

  Prezentacja nowego odtwarzacza MP3: Bumpy Prezentacja nowego odtwarzacza MP3: Bumpy
  Prezentacja nowego odtwarzacza MP3: Bumpy Prezentacja nowego odtwarzacza MP3: Bumpy

  źródło http://mattkeeter.com/projects/bumpy/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 749, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls