Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MicroModem - edukacyjny projekt modemu bezprzewodowego

mi_ma 17 Maj 2014 10:40 4506 0
  • MicroModem - edukacyjny projekt modemu bezprzewodowego

MicroModem jest edukacyjnym projektem typu opensource modemu AFSK na mikokontrolerze ATmega328p. Użycie tego mikokontrolera zapewniło kompatybilność z wszystkimi pytkami Arduino i ich różnymi odmianami (np. Arduino Uno, Microduino itp.). Do zmontowania urządzenia oprócz wymienionego wyżej mikrokontrolera będzie potrzebne jeszcze jedynie 17 elementów elektronicznych. Po wykonaniu montażu i programowania otrzymamy urządzenie, które będzie można wykorzystać do różnych eksperymentów (przesyłanie danych na duże odległości z czujników, eksperymenty z sieciami o topologii kratowej, transmisją TCP/IP itp.).

Wykorzystany w urządzeniu protokół transmisji (MinimalProtocol1) pozwala na wysyłanie danych, które będą odbierane przez inne nasłuchujące odbiorniki. MP1 cechuje się także korektą błędów z użyciem kodu Hamminga, 12-bajtowym przeplotem, automatyczna kompresją danych (jednak niedostępną w trybie pracy TCP/IP ze względu na zbyt małą pamięć). Projekt powinien być łatwy w modyfikacji i umożliwiać rozwijanie protokołu komunikacji wzbogacając go o możliwości szyfrowania, adresowania, obsługi routingu i wielu innych funkcji w zależność od potrzeb. Autor projektu jest otwarty na nowe pomysły i zapewnia pomoc w razie potrzeby.

Nie ma co oczekiwać od urządzenia transmisji na poziomie video-stream w czasie rzeczywistym, a jedynie 1.2 kb na sekundę. Ale jak wcześniej wspomniałem projekt został stworzony jako edukacyjny i ma zadanie stanowić wartościową pomoc przy poznawaniu zagadnień z zakresu bezprzewodowej transmisji danych. Dlatego przede wszystkim w założeniach miał być funkcjonalny i łatwy w modyfikacji. Pozwoli on na poznanie podstaw budowy systemów transmisji bezprzewodowej i może stanowić platformę rozwojową do wielu inych projektów.

Ponieważ jest to projekt typowo edukacyjny, to kod źródłowy oprogramowania został uzupełniony o rozbudowane komentarze, co powinno umożliwić łatwe jego zrozumienie. Właściwie, to w kodzie zawarto więcej komentarzy niż samego kodu, dzięki czemu bardzo łatwo zrozumieć nawet najtrudniejsze fragmenty.
    Kod źródłowy, schematy, projekty płytki drukowanej oraz projekty obudowy w formacie STL/OpenSCAD są dostępne na stronie autora projektu.

MicroModem - edukacyjny projekt modemu bezprzewodowego MicroModem - edukacyjny projekt modemu bezprzewodowego MicroModem - edukacyjny projekt modemu bezprzewodowego

Źródło http://unsigned.io/?p=77

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 733, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer Controls