Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter On-Grid własna konstrukcja sens

Charles Bronson 17 Maj 2014 10:53 4197 12
  • #1 17 Maj 2014 10:53
    Charles Bronson
    Poziom 14  

Witam! Interesuje się tematem odsprzedaży energii do ZE. Sam jestem już prawie sprzedawcą z naprawdę małego mikroźródła. Ale w związku z nadejściem programu PROSUMENT otwierają się możliwości powiększenia instalacji. Zainteresowałem się problemem inwerterów. Są bardzo drogie, skomplikowane i myślę, że dosyć zawodne jak wszystko co naszpikowane procesorami i wysoką częstotliwością. Zastanawiałem się nad konstrukcją własnego inwertera, który pewnie nie dorównywałby sprawnością, efektywnością fabrycznym, ale byłby na pewno tańszy i łatwy do naprawienia we własnym zakresie. Przychodzi mi na myśl taka konstrukcja jak na schemacie poniżej. Czy coś takiego pracowałoby jak inwerter on-grid? A może ktoś skonstruował już coś podobnego i podzieli się wiedzą?

1 12
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 17 Maj 2014 11:02
    rwxw
    Poziom 22  

Charles Bronson napisał:
    Czy coś takiego pracowałoby jak inwerter on-grid?

Zdobędziesz niezbędne certyfikaty ? Inwerter on-grid to nie tylko generator, bezpieczeństwo Twoje, ale też innych, np. elektryków pracujących na linii. Zagwarantujesz im jakoś bezpieczeństwo pracy ? A co, gdyby im się coś stało z powodu Twojego inwertera ?

0
  • #3 18 Maj 2014 09:43
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Tak ja polecam odpuścić bo będzie wyłączenie na średnim i kogoś zabijesz. Wiem, że ludzie tu na forum lubią eksperymentować ale to bawić się na offgridzie w swoich obwodach.

0
  • #4 18 Maj 2014 10:06
    Lesio_Q
    Poziom 19  

W zarysie OK, ale nie ma zabezpieczenia przeciwwyspowego, trzebaby rozbudować układ synchronizacji z siecią i dopasowywania fazy przebiegów (żeby wyjściowe trafo trafiało w fazę sieci), tranzystory darlington, itp.
    No i oczywiście kwestia celu - do zabawy / rozwoju OK, do Produkcji energii z wielkiej litery - raczej nie.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #5 18 Maj 2014 10:54
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Maj 2014 12:04
    Charles Bronson
    Poziom 14  

Czy mój licznik w takim układzie będzie się cofał? Zakładam zerowy pobór prądu w moim domu. Tylko wpięte takie coś w gniazdko.

0
  • #7 18 Maj 2014 18:29
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Jak masz "odpowiedni" licznik to po prostu do PV podepnij normalny inwerter on-grid i przy nadprodukcji będziesz zadowolony.
    Po co tak kombinujesz? Jeszcze zrobisz krzywdę sobie (to pół biedy) lub innym...

0
  • #8 18 Maj 2014 20:07
    Krzysztof2150
    Poziom 8  

NIe wiem na ile to prawda ale najtańsza tego typu inwertery on-grid to koszt ok 600zł moc ok 300-500W wiec nie wiem czy gra warta świeczki. Panel podłączysz do inwertera ewentualnie jakiś akumulator i do gniazdka sieciowego. Jednak nie wypowiem się co od bezpieczeństwa tego rozwiązania. Bo w przypadku prac elektryków na odłączonej linii inwertery będzie pracować i produkować prąd Stawiam że ewentualnie ów urządzenie wykrywa zanik napięcia z ZE i sam też poprzestaje produkować prąd. Nie chęć się za bardzo wypowiadać aby nie zaszkodzić i nie dać innym głupich pomysłów mogących zagrozić życiu i zdrowiu innych. Wiem ze taką "przetwornicę" inwerter on-grid można za te 600zł już kupić.

0
  • #9 18 Maj 2014 20:16
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

LUDZIE, PRZSTAŃCIE DAWAĆ RADY JAK NIE WIECIE O CZY PISZECIE - bo kogoś prąd porazi lub będzie pożar.
    Żadnej przetwornicy NIE WOLNO podłączać do sieci!!!
    Tylko inwertery on-grid można podłączać do sieci, ale żadnych przetwornic.

0
  • #10 19 Maj 2014 15:28
    PSPower
    Poziom 9  

Zawodowo zajmuję się konstruowaniem wszelkiego rodzaju falowników i konwerterów energii.
    Przedstawiony na rysunku układ to tylko idea – w założeniach słuszna, lecz w szczegółach niestety mocno nie kompletna.
    Falownik który będzie mógł zwracać energię czynną do sieci musi spowodować przepływ prądu w kierunku odwrotnym do aktualnej fazy napięcia. Poziom napięcia sieci jest tu tylko pewnym kryterium zezwolenia na pracę i skalowania ( okno napięciowe pracy). Prąd powinien płynąć do sieci w przy każdym napięciu znajdującym się wewnątrz okna.
    Kształt prądu powinien być sinusoidalny a przebieg jak najlepiej sfazowany z napięciem sieci, ponieważ oprócz transferu mocy czynnej układ będzie generował moc bierną ( pojemnościową przy wyprzedzeniu lub indukcyjną przy opóźnieniu).
    Takie układy to tzw. Falowniki prądu. Nie można jednoczenie falować prądu i napięcia – w falownikach prądu napięcie na impedancji obciążenia jest następstwem.
    Na rynku są już profesjonalne niedrogie rozwiązania krajowych producentów które w 100% rozwiązują ten problem – ale jak ktoś woli to można samemu

0
  • #11 10 Sty 2017 18:32
    Charles Bronson
    Poziom 14  

Kolego PSPower, czy zamieścisz schemat jakiegoś prostego inwertera on grid? Może być taki o mocy do 500VA. Albo przynajmniej schemat blokowy o poprawnej idei działania. Dziękuję.

0
  • #12 10 Sty 2017 21:51
    Leon444
    Poziom 18  

Hehehe ja już widzę te stopki na TVN24 i TVPInfo:
    "Wstrzymano program postument, ze względu rosnącą liczbę porażeń prądem oraz pożarów domów jednorodzinnych"

0
  • #13 11 Sty 2017 08:41
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Charles Bronson napisał:
    [...]czy zamieścisz schemat jakiegoś prostego inwertera on grid? Może być taki o mocy do 500VA. Albo przynajmniej schemat blokowy o poprawnej idei działania. Dziękuję.
    W takiej prośbie jest zaszyta pewna sprzeczność.
    Prosto to zrobić - to znaczy na procesorze, a to nie jest proste, bo klucz do sukcesu to program.
    Na schemacie byłoby parę bloczków, opomiarowanie, PWM. Reszta to soft.

0