Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diagnoza za pomocą karty diagnostycznej

14 Kwi 2005 13:51 1480 11
  • Poziom 10  
    Mam problem z komputerem, kiedy go włączam wiatraczki startują, dyski też słychać, że chodzą, ale ekran monitora pozostaje czarny. Na płycie A-trend ATC-6240 jest BIOS Awarda. Podczas uruchamiania płyta wydaje dźwięki: 1 długi 2 krótkie, i druga sekwencja to dwa dźwięki, wysoki i niski o takiej samej długości wydane przez płytę tylko raz (gdyby były ciągłe możnaby uznać, że jest problem z procesorem). To pierwsze oznacza, że problem jest z grafiką, ale sprawdziłem kartę graficzną w innym komputerze i działa. Drugie nie wiem, co oznacza. Podłączyłem zatem kartę diagnostyczną na PCI i wyświetliły mi się na niej następujące kody: C0, C1, 0C, 05, 0D (i tutaj płyta wydaje 1 długi i dwa krótkie sygnały), 41 (tutaj wysoki i niski dźwięk). I teraz jak mam interpretować te komunikaty z karty diagnostycznej? Później jeszcze sprawdzę procesor na innej płycie.
  • Poziom 25  
    napisz jaka to karta graficzna ? czy działała wcześniej z tą płytą ? z procesorem też napisz to co wyżej, resetowałeś bios zworką ?, poodpinaj wszystko co niepotrzebne, dyski, karty muzyczne, wszystko co nie jest niezbędne, i posprawdzaj czy coś się nie przegrzewa, a i jeszcze jak sytuacja z pamiecią ?
  • Poziom 10  
    Jakaś RIVA VANTA, stara na AGP, procesor Celeron 600 Socket370 z przejściówką Slot1. Karta i procesor wcześniej działały z płytą. BIOS resetowałem za pomocą zworki i wyciągałem baterię. Próbowałem też wszystko odpinać, nic nie dawało efektu. Pamięć sprawna.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Wszystko wskazuje na uszkodzenie sumy kontrolnej biosu. Pożycz od kogoś albo kup za parę złotych kartę VGA na złączu ISA, ta powinna zadziałać. Przy tej sekwencji kodów które podałeś przy 41 płyta "zamieli" stacją dysków i "prosi" o dyskietkę z plikiem biosu i awdflashem.
  • Poziom 10  
    A czy zamiast tej karty graficznej na ISA może być karta na PCI? I czy jeśli to ten błąd, o którym piszesz, to co mogło go spowodować? Pytam, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji ponownie. Dziś sprawdziłem dodatkowo procesor, jest sprawny.
  • Poziom 26  
    PCI raczej nie uruchomi się ale możesz spróbować, a nuż zadziała. Karta na ISA to prawie pewna sprawa że wyswietli coś. Poszukaj gdzieś biosu do swojej płyty. Jesli to faktycznie A-trend to może byc trudne bo firma już od dawna jest "out of businnes" i chyba nie ma oficjalnej strony ani ftp:(
  • Poziom 26  
    Celowo napisałem "oficjalnej" bo takiej już nie ma. Sam mam kolekcję biosów do A-trendów jeszcze z czasów wirusa CIH, ale po tylu latach bałbym się jej użyć ze względu na niekompletne opisy plików, typów płyt, rewizji itp a tym bardziej podsyłać taki plik komuś kto może sobie później nie poradzić z odkręceniem sytuacji gdy wpisze nie ten bios co trzeba. Ale spróbować trzeba, chyba i tak nie ma wyjścia, na początek mimo wszystko skombinuj jakąś kartę VGA na ISA. Może warto się przejść do jakiegoś sklepu czy firmy komputerowej i zapytać się czy gdzieś nie wala się niepotrzebna, myslę że czteropak piwa lub jego równowartość załatwi sprawę.
  • Poziom 16  
    WITAM

Dlugi +2 krotkie- kontroler grafiki lub pamiec obrazu. Troche mie to martwi bo bios AWARD popiskujac 2 razy zglasza BLAD TESTU P.O.S.T. Kolejno dla ISA/EISA/PCI v4.x: C0-wylaczenie pamieci podrecznej chipsetu, kontrola definiowana przez producenta; C1- ??; 0C- inicjalizacja klawiatury; 05- czyszczenie ekranu, inicjalizacja klawiatury,wczesna inicjalizacja klawiatury; 0D- inicjalizacja interfejsu wideo, wykrywanie i inicjalizacja karty wideo. Jezeli ten kod zostaje jako ostatni to wiadomo, ze grafika ma bec. A co do reszty... Sam powinienes wyciagnac wnioski. Tylko bez paniki i na spokojno. Powodzenia
  • Poziom 10  
    Ostatni komunikat na karcie diagnostycznej to "41", więc to nie grafika. Sprawdzę jeszcze, czy uruchomi się ta płyta jeśli wepnę w nią kartę graficzną na PCI albo ISA. Jeśli nie będzie działać, to nie będę się więcej w to bawił. Nie mam programatora BIOS'u, bo tak spróbowałbym wgrać BIOS do tej płyty. Jak mi się uda coś wykombinować, to dam znać w czym był problem. A narazie pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc.
  • Poziom 16  
    To z innej bajki:

41-Inicjalizacja kontrolera napędów dyskietek i samych napędów.
    AWARD V4.x dla ISA/EISA/PCI.
    Rozbierz ja i zostaw tylko procek, pamiec , klawmysz i grafike. Wtedy masz najwieksze szanse na to, ze Ci plyta cos z sensem wyswietli. Jak na razie chyba tylko wyjscie na pralke jest sprawne. Najlepiej ja uruchom, zobacz co wyswietla i wylacz. Poczekaj minute i zobacz ponownie. Powodzenia
  • Poziom 10  
    Po podłączeniu karty graficznej na PCI płyta ruszyła i okazało się tak, jak pisał kolega Jaro, że jest to błąd sumy kontrolnej biosu. Wgrałem poprawny bios i płyta jest sprawna. Dziękuję za pomoc.
    Skoro tak to temat zamykamy ! ( TJT )