Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka AEG FAV64080VI Błąd 20 przy podłączonej grzałce

17 Maj 2014 15:21 3555 10
  • Poziom 10  
    Witam

Po wymianie rury doprowadzającej wodę od grzałki do komory zmywarki - uszkodzeniu uległ gumowy łącznik - walczę z błędem i20.

Jak grzałka jest podłączona - pracuje pompa odprowadzająca wodę przez ok 3-4 minut i program zostaje przerwany z komunikatem i20,

Odłączenie kostki od grzałki przywraca standardowe działanie zmywarki.

Pompę wymontowałem i pomierzyłem: pomiędzy zaciskami wyszło ok 24 Ohm, miernik nie stwierdził potencjalnego upływu prądu pomiędzy zaciskami grzałki a jej obudową, do której jest podłączona masa.

Zrobiłem jeszcze jeden eksperyment - odłączyłem masę od grzałki. Objaw jest taki, że po cylku usuwania wody, zmywarka zaczyna wodę nabierać, ale jest jej jakoś tak mało, że obieg tej wody nie rusza, a słychać sapanie z ze strony, gdzie jest płaszcz z labiryntem (czy jak to się nazywa).

Mogę liczyć na jakieś sugestie?

Dzięki z góry
    Marcin
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Tylko sugestia - rozłączyłbym i ponownie połączył, tym samym odpowietrzając, wszystkie rurki napełniania, spustu i pomiaru poziomu wody.
    Jeśli to pomoże, to znaczy że przy przewracaniu zmywarki. zalały się rurki w których normalnie jest powietrze.
  • Specjalista AGD
    Znaczenie błędu:

Zmywarka AEG FAV64080VI Błąd 20 przy podłączonej grzałce

Ale błąd także może się pojawić, jeśli grzałka ma upływność.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za tak szybką reakcję.

A jak ma to się do faktu, że kiedy odłączę "zasilanie" od grzałki, dowolny program mycia idzie prawidłowo, tylko w zimnej wodzie..., a grzałka pomierzona ohmomierzem nie wykazuje tendencji do upływu
  • Poziom 26  
    mbury napisał:
    kiedy odłączę "zasilanie" od grzałki, dowolny program mycia idzie prawidłowo

mbury napisał:
    odłączyłem masę od grzałki. Objaw jest taki, że po cyklu usuwania wody, zmywarka zaczyna wodę nabierać, ale jest jej jakoś tak mało, że obieg tej wody nie rusza, a słychać sapanie z ze strony, gdzie jest płaszcz z labiryntem

:) nie "idzie prawidłowo" skoro jest zbyt niski poziom wody. Po przewracaniu zmywarki, warto odpowietrzyć układ pobierania i pomiaru poziomu wody - usunąć wodę z rurek w których nie powinno jej być.
  • Poziom 10  
    And41x1 napisał:
    :) nie "idzie prawidłowo" skoro jest zbyt niski poziom wody.

Właśnie bez grzałki idzie prawidłowo - sprawdzałem program 30-minutowy, przeszedł bez zająknięcia.

And41x1 napisał:
    Po przewracaniu zmywarki, warto odpowietrzyć układ pobierania i pomiaru poziomu wody - usunąć wodę z rurek w których nie powinno jej być.

Zmywarka nie była przewracana - dostęp do grzałki i wymienianej rury jest od tyłu.

Jakie może mieć znaczenie fakt, że jeżeli do grzałki jest podpięta masa to wyrzuca błąd 20, a jak nie jest podpięta to pobiera za mało wody.

Dodam jeszcze jedną informację - uruchomiłem program 30-minutowy przy podłączonej grzałce z odłączoną masą. Program ruszył poprawnie, nabrał właściwą ilość wody i nawet ją zagrzał. Osobliwością, którą zaobserwowałem, był fakt, że nie odsunąłem wystarczająco daleko wsuwki od masy i przy drobnym przesunięciu zmywarki dotknęła ona obudowy grzałki (czyli ją uziemiła). Program przeszedł poprawnie, ale niestety tylko raz. Następna próba zakończyła się błędem 20 :(
    Wygląda na to, że grzałka została uziemiona "we właściwym momencie".

Szlag mnie trafia, bo sprzęt stoi nieużywany od ponad miesiąca - tak długo czekałem na rurę - liczyłem na to, że ruszy jak z płatka. A tu klops.

Że pozwolę sobie zacytować klasyka: "Pomożecie?"
  • Poziom 26  
    Jaka rezystancja styki - masa grzałki? (wartość w MΩ)
  • Poziom 10  
    And41x1 napisał:
    Jaka rezystancja styki - masa grzałki? (wartość w MΩ)

Wyniki pomiarów kłócą się nieco z moim postrzeganiem metodologii pomiarów, ale może jest coś o czym nie wiem/już zapomniałem. Pomiary wychodziły różne w zależności od zakresu miernika i polaryzacji i oto one:

Zakres 200 MΩ
    plus na styk, masa do obudowy: 1,3 MΩ
    masa na styk, plus do obudowy: 0,7 MΩ

Zakres 20 MΩ
    plus na styk, masa do obudowy: niemierzalne
    masa na styk, plus do obudowy: - 3,5 MΩ

Niby jestem magister inżynier elektronik, ale nie potrafię zinterpretować tych wyników. Czyżby w grzałce siedziały jakieś diody?
  • Poziom 26  
    Grzałka ma upływność - wilgotna izolacja.
    A efekt diody, to wynik utworzonego ogniwa - metal osłony - wilgotny izolator - metal grzejnika. Różne metale i elektrolit (woda z detergentami).
    Można zmierzyć jakie napięcie daje ;) ( DC nie obciążając styków palcami)
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź
    Da się wysuszyć, czy pozostaje tylko wymiana?