Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telcom-Telmor AZW - Dostosowanie AIZ do odbioru NTC DVB-T.

bonczi 17 May 2014 18:09 2583 5
 • #1
  bonczi
  Level 2  
  Witam Państwa,

  Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu posiadanej instalacji AIZ budynku wspólnoty (20 mieszkań) i jej ewentualnej przydatności w przystosowania do odbioru sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

  Podczas przeprowadzanego przez naszą wspólnotę remontu dachu powstał problem deinstalacji pokaźnego masztu anteny od "starego" systemu zbiorczej instalacji TV analogowej. Jako, że od dawna nikt już z tej instalacji w budynku nie korzysta, postanowiliśmy zastanowić się nad jego przystosowaniem do odbioru sygnału DVB-T.
  W skrzynce instalacyjnej znalazłem coś takiego:

  Telcom-Telmor AZW - Dostosowanie AIZ do odbioru NTC DVB-T. Telcom-Telmor AZW - Dostosowanie AIZ do odbioru NTC DVB-T.

  Zidentyfikowałem to jako Telcom Telmor AZW (dalej nieczytelne :/)
  Moduły w panelu (od lewej do prawej):
  * ZST-3
  * WAM-60
  * WFM-60
  * WTF-60 K9
  * PTU-25 k 52/9
  * WTV 60 K1
  * PTU-25 K 38/1

  Osoby znające się na rzeczy, bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tego układu oraz informację o tym, czy nadaje się on do dystrybucji sygnału NTC. Jeśli tak, to proszę o podpowiedź czy oprócz anteny i powyższego systemu coś jeszcze będzie konieczne do poprawnego odbioru DVB-T w mieszkaniach, na odbiornikach z MPEG4.

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
  Adam.
 • Helpful post
  #2
  irekr
  Moderator
  Zapewne instalacja jest dość zabytkowa i nie sądzę by się opłacało cokolwiek robić z ta wspaniałą stacja czołową.
  Jak na czasy w jakich była uruchomiona to jest zrobiona naprawdę porządnie...

  Tak z pamięci widzę że jest:
  ZST-3 to zasilacz, w sumie bardzo porządne urządzenie.
  WAM-60 to wzmacniacz dla sygnałów fal długich, średnich i krótkich. W dzisiejszych czasach problematyczne jest jego stosowanie.
  WFM-60 to wzmacniacz dla zakresu FM, pozostaje pytanie czy jest to wersja oryginalna z pasma 65,5 do 74 MHz czy jest to wersja przerobiona dla pasma 87,5 do 108 MHz.
  WTF-60 k9. to wzmacniacz dla celów telewizyjnych dla kanału 9go
  PTU-25 k52/9 to wkładka przemiennika z kanału 52 na k.9. - na kanale 52 był nadawany TVP1 z Kłodzka.
  WTV 60 k.1 to wzmacniacz kanału 1go.
  PTU-25 K38/1 to przemiennik kanału 38 na k.1. Na kanale 38 był nadawany TVP2.

  Ale nie stacja czołowa jest tu problemem - bo i tak niewiele się da z niej wykorzystać - problemem jest sieć kablowa w pionach abonenckich.
  Pytanie podstawowe - czy kable są wmurowane czy w rurkach. Jak wmurowane to niewiele się z nią da zrobić. Jak w rurkach to pozostaje pytanie czy da się te kable wymienić.


  Jest jeszcze następny problem: zgodnie z nowymi przepisami przy takiej modernizacji zarządca /właściciel budynku ma obowiązek dostosować instalację do możliwości odbioru wszystkich programów naziemnych oraz dwóch pozycji satelitarnych.
  To że obecnie nikt z tej instalacji nie korzysta to nie zwalnia właściciela/zarządce nieruchomości od umożliwienia odbioru RTV albo przez instalację zbiorcza wg aktualnych wymagań i przepisów lub nie utrudniać wykonywania instalacji indywidualnych.
  Odsyłanie lokatorów do usług kablówek czy innych operatorów telekomunikacyjnych IPTV jest łamaniem prawa - kilku Ustaw i Konstytucji.

  Na stronie www.dipol.com.pl masz cały dział poświęcony zagadnieniom instalacji anten zbiorczych dla budynków wielorodzinnych a także informacje o statusie prawnym takich instalacji.
 • #3
  bonczi
  Level 2  
  Pięknie dziękuję za odpowiedź.

  irekr wrote:
  Pytanie podstawowe - czy kable są wmurowane czy w rurkach. Jak wmurowane to niewiele się z nią da zrobić. Jak w rurkach to pozostaje pytanie czy da się te kable wymienić.

  Na poddaszu budynku instalacja jest rozprowadzona w rurkach. Niestety potem niknie gdzieś w murze. W przypadku mojego mieszkania nawet nie wiem czy i gdzie wychodzi. W pozostałych mieszkaniach kabel jest ponoć doprowadzony do gniazdka naściennego. Niestety, w pionach klatek schodowych również nic nie wskazuje na na ich obecność. Podejrzewam więc, że zostały (przynajmniej częściowo) wmurowane w ściany.

  Oczywiście nikt z członków wspólnoty czy zarządca nie sprawia kłopotu przy instalacji własnych anten na zewnętrznych ścianach budynku, ale właśnie o to chodzi, aby tego mało estetycznego bałaganu się pozbyć. Podążając za poradą odwiedzenia strony www.dipol.com.pl dowiedziałem się już jak mniej-więcej powinna wyglądać instalacja dla takiego budynku jak nasz, włącznie z uwzględnieniem sygnału TV-Sat. Niemniej jednak, jeśli nie tylko wzmacniacz czy rozgałęźniki ale i kable będą wymagały wymiany, to podejrzewam że wspólnota potraktuje to jak "grę nie wartą świeczki".

  Postaram się sprawdzić dokładnie jak te kable są ułożone i gdyby okazało się, że istnieje realna możliwość ich wymiany - napiszę stosowanego posta.
  Na chwilę obecną wnioskuję zatem, że o (dobrym) odbiorze NTC przy tej instalacji można raczej zapomnieć?

  Pomijam tutaj oczywiście kwestię anteny oraz zasięgu i profilu terenu (a te są całkiem przyzwoite:
  Telcom-Telmor AZW - Dostosowanie AIZ do odbioru NTC DVB-T.
  )
 • Helpful post
  #4
  irekr
  Moderator
  Z technicznego punktu widzenia jest realne zrobienie instalacji która będzie poprawnie funkcjonować dla odbioru DVB-T, ale i tak będzie to oznaczało wydatki.

  Z kablami pionów abonenckich jest tak, że nie znamy ich jakości. Nie zawsze były to kable kiepskiej jakości, czasami wkładano bardzo przyzwoite kable i montowano dość podłej jakości osprzęt. Tylko dlatego, że taki po prostu był i nie było szans na założenie niczego lepszego. Bez precyzyjnego rozpoznania trudno jest określić co one są warte.
  Po pierwsze trzeba ustalić czy instalacja jest cała, czy jest drożna i czy czy kable nie są uszkodzone

  Na pewno trzeba wymienić wszystkie gniazda abonenckie w mieszkaniach.

  W dobrym układzie można rozprowadzić sygnały naziemne po istniejących kablach - zakładając że jest to materiał dobrej jakości - ale instalacja nadal będzie niezgodna z obowiązującymi przepisami.

  Pozostaje pytanie czy wielkość nakładów będzie stała w rozsądku z efektami.
  Na koniec inne podstawowe pytanie: czy w okolicach Polanicy jest ktoś kto podejmie się prawidłowej oceny instalacji by zaproponować konkretne rozwiązania.
  Pseudofachowców jest zapewne wielu, pytanie czy jest jakiś, który wykona to w sposób rzetelny ze znajomością tematu, licząc się z istniejącymi ograniczeniami i warunkami.
 • #5
  bonczi
  Level 2  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Dzisiaj raz jeszcze wdrapałem się na strych naszego budynku i pomimo, że nie udało mi się tego dokładnie stwierdzić, jestem niemal przekonany, że kable są jednak rozprowadzone po budynku w rurkach.
  Próbowałem znaleźć na nich jakiekolwiek oznaczenia bądź dowolny nadruk, który pozwoliłby zidentyfikować ich jakość - na próżno. Są jednolicie czarne. Gdyby chcieć je zatem wykorzystać, domyślam się że pozostanie jedynie dokonać odpowiednich pomiarów. Te będą zapewne konieczne również po to, aby
  Quote:
  ustalić czy instalacja jest cała, czy jest drożna i czy czy kable nie są uszkodzone
  .
  I tu dochodzimy do sedna: czy jest ktoś w okolicy kto się tego rzetelnie i fachowo mógł podjąć oraz - co istotniejsze - czy wspólnota się tym tematem żywotnie zainteresuje (czytaj: przeznaczy na to stosowne środki)?

  Cały ten bałagan, który podniosłem związany jest z generalnym remontem naszego dachu i powiązanym z nim demontażem potężnego, zupełnie nie adekwatnego do potrzeb, masztu antenowego. Po zdjęciu samej anteny zaczęliśmy się zastanawiać, czy w ogóle ją ponownie montować i tak właśnie wypłynęły kolejne tematy.
  Czy finałem tego będzie przegląd i modernizacja sieci (i to zgodna z przepisami)? Zobaczymy.

  Tymczasem składam raz serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc. W przypadku rozwoju sytuacji w tym temacie pozwolę sobie być może raz jeszcze odświeżyć temat.

  Pozdrawiam,
  Adam.