Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda prostownicza i spadek napięcia

Władysław Majewski 17 Maj 2014 20:25 1149 4
  • #1 17 Maj 2014 20:25
    Władysław Majewski
    Poziom 11  

Zastosowałem w prostym układzie sygnalizacji otwarcia drzwi garażowych i bramy diodę prostowniczą aby w przewodzie N prąd płynął tylko w jednym kierunku (to jest mi potrzebne bo dalej mały wspólny dla drzwi i bramy układ wyłącznika czasowego i brzęczka alarmu). Ale mam z tym problem bo po przejściu przez diodę na przewodzie N otrzymuje na wyjściu zamiast 230V tylko ok. 150V, co jest małym prądem aby zainstalowane urządzenia zadziałały. Co zrobić aby po diodzie było nadal 230V.

• #2 17 Maj 2014 20:45
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.

Zapewne urządzenia masz na napięcie przemienne (sinusoidalne) 230V, po zastosowaniu diody otrzymujesz napięcie pulsujące (połowa sinusoidy).

Aby podnieść napięcie za diodą dołącz kondensator np. elektrolityczny 47-100?F/400V. Oczywiście zależne to jest od poboru prądu. Co zasila ta instalacja?

• #3 17 Maj 2014 21:10
    Władysław Majewski
    Poziom 11  

Tylko małą żaróweczkę sygnalizacyjną (neonówkę) oraz brzęczyk też niewielki na 12 V (przed nim jest mały transformatorek) i wyłącznik czasowy na 230V, który ogranicza czas działania brzęczyka do ok. 2 minut.

Dodano po 5 [minuty]:

Oczywiście przed diodą jest prąd przemienny 230V

• #4 17 Maj 2014 21:17
    KMY
    Poziom 19  

Władysław Majewski napisał:
    przed nim jest mały transformatorek

Jeśli jest transformatorek, to nie możesz stosować diody, transformator, jaki by nie był, pracuje wyłącznie na napięciu zmiennym.
    Użyj google, wyszukaj na wikipedi takich haseł jak, prąd przemienny, prąd stały, wartość skuteczna napięcia prądu przemiennego oraz jednopołówkowego.
    Napisz, narysuj, co chcesz osiągnąć.

• #5 23 Maj 2014 20:16
    Władysław Majewski
    Poziom 11  

Zamykam temat

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME