Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu

mozarts0607 18 May 2014 01:23 3639 2
    mozarts0607
    Level 10  
    Witam, zakupiłem po okazyjnej cenie skuter marki Piaggio. Jest to Typhoon o pojemności 80. Okazało się niestety, że jest spory problem z napędem. A mianowicie: gdy odpalam, silnik pracuje wzorcowo ale podczas jazdy coś bardzo trzeszczy w napędzie. Zabrałem się za rozbiórkę owego napędu i okazało się, że w przekładni nie ma ani kropli oleju. I teraz nasuwa się moje pytanie:

czy trzeszczenie spowodowane jest brakiem oleju w przekładni?. Jeżeli wszystko poskładam i wleje odpowiednią ilość odpowiedniego oleju wszystko będzie ok?

Po oględzinach całego napędu zauważyłem, że jest spory luz na wałku który jest połączony z kołem, sam wałek wyjąłem z łożyska palcami bez użycia siły. Czy powinno tak to wyglądać, czy też ten wałek powinien być nabity? dodam, że łożysko tego wałka nie jest w złym stanie.

Poniżej zamieszczam fotografię, aby pokazać wam o co dokładnie mi chodzi.

Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu

Proszę o pomoc, napiszcie czy coś jest do wymiany czy też samo poskładanie i wlanie oleju wystarczy.

Z góry dziękuję za pomoc.
    BANANvanDYK
    Level 40  
    Luz wałka tylnego koła w łożysku nie jest problemem, wałek jest dociągnięty do łożyska poprzez przykręcone koło.
    W przypadku gdy nie było oleju w przekładni, należy sprawdzić dokładnie stan łożysk (przegrzanie, zużycie) oraz powierzchni zębów kół zębatych (wytarcia).
    Pokrywę przekładni składa się na masę uszczelniającą.
    Olej typowy hipol GL-4, prawdopodobnie tutaj gdzieś koło 50 cm³, poziom oleju do śruby "OILO".
    To jest silnik od Sfery 80 (75 cm³)? Nie widać tutaj miarki do oleju.
    mozarts0607
    Level 10  
    Łożyska jak i koła zębate są w bardzo dobrym stanie, martwi mnie jedynie jedna rzecz o której zapomniałem napisać wczoraj. Chodzi o to, że jak podniosę tylne koło i dodam gazu to skuter cały drży, wygląda to właśnie tak jak by łożysko było w tragicznym stanie. Jednak podczas normalnej jazdy nie da się odczuć żadnych drgań.

Banan, bardzo dziękuję za odpowiedzi które bardzo mi pomogły.