Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu

mozarts0607 18 May 2014 01:23 3396 2
    mozarts0607
    Level 10  
    Witam, zakupiłem po okazyjnej cenie skuter marki Piaggio. Jest to Typhoon o pojemności 80. Okazało się niestety, że jest spory problem z napędem. A mianowicie: gdy odpalam, silnik pracuje wzorcowo ale podczas jazdy coś bardzo trzeszczy w napędzie. Zabrałem się za rozbiórkę owego napędu i okazało się, że w przekładni nie ma ani kropli oleju. I teraz nasuwa się moje pytanie:

czy trzeszczenie spowodowane jest brakiem oleju w przekładni?. Jeżeli wszystko poskładam i wleje odpowiednią ilość odpowiedniego oleju wszystko będzie ok?

Po oględzinach całego napędu zauważyłem, że jest spory luz na wałku który jest połączony z kołem, sam wałek wyjąłem z łożyska palcami bez użycia siły. Czy powinno tak to wyglądać, czy też ten wałek powinien być nabity? dodam, że łożysko tego wałka nie jest w złym stanie.

Poniżej zamieszczam fotografię, aby pokazać wam o co dokładnie mi chodzi.

Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu Piaggio Typhoon - Trzeszczenie z napędu

Proszę o pomoc, napiszcie czy coś jest do wymiany czy też samo poskładanie i wlanie oleju wystarczy.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Luz wałka tylnego koła w łożysku nie jest problemem, wałek jest dociągnięty do łożyska poprzez przykręcone koło.
    W przypadku gdy nie było oleju w przekładni, należy sprawdzić dokładnie stan łożysk (przegrzanie, zużycie) oraz powierzchni zębów kół zębatych (wytarcia).
    Pokrywę przekładni składa się na masę uszczelniającą.
    Olej typowy hipol GL-4, prawdopodobnie tutaj gdzieś koło 50 cm³, poziom oleju do śruby "OILO".
    To jest silnik od Sfery 80 (75 cm³)? Nie widać tutaj miarki do oleju.
    mozarts0607
    Level 10  
    Łożyska jak i koła zębate są w bardzo dobrym stanie, martwi mnie jedynie jedna rzecz o której zapomniałem napisać wczoraj. Chodzi o to, że jak podniosę tylne koło i dodam gazu to skuter cały drży, wygląda to właśnie tak jak by łożysko było w tragicznym stanie. Jednak podczas normalnej jazdy nie da się odczuć żadnych drgań.

Banan, bardzo dziękuję za odpowiedzi które bardzo mi pomogły.