Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie Bramy przesuwnej z paneli

farmerstain 18 Maj 2014 10:48 1584 13
  • #1 18 Maj 2014 10:48
    farmerstain
    Poziom 12  

Witam.
    Posiadam bramę przesuwną i chciałbym ją zasilać z paneli słoncznych.
    Moja instalacja wygląda następująco:
    - 2 panele po 120W każdy
    - regulator ładowania 24v
    - 2 aku połączone szeregowo po 7,2Ah każdy.
    Ponieważ brama jest na 230v potrzebuje kupić przetwornicę.
    Napęd bramy wg danych technicznych ma 525W, napewno posiada trafo, gdyż jak kupywałem napęd zostałem wprowadzony w błąd, że można zasilać bezpośrednio 24v, a okazało się, że to tylko silnik jest na 24v, a całość należy zasilac 230v.
    Zastanawiam się nad takim ups:
    APC Smart-UPS 1000 V/S (ma on moc ciągłą 670W)
    Moje pytanie, czy taki ups będzie dobrze pracował, gdy podepnę do niego moje akumulatory, które będe ładował z paneli?
    Czy nie będzie mu szkodziło, gdy co jakiś czas będzie załączany napęd bramy i nagle bedzie potrzebował te 525W?
    Czy jest jakieś inne ekonomiczne rozwiązanie??
    Z góry dzięki za pomoc...:):):)

0 13
  • #2 18 Maj 2014 12:44
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Moim zdaniem zdecydowanie za duzo mocy na panelach. Policz ile energii potrzeba - bardzo malo. Chyba ze otwierasz i zamykasz 50 razy dziennie. Przy 10 cyklach po 20 sek masz w zaokragleniu 3 min pracy. Dla mocy nawet 500w daje to 25 Wh dziennie.

0
  • #3 18 Maj 2014 12:50
    farmerstain
    Poziom 12  

Oczywiście, że na samą bramę troszke dużo mocy z paneli, ale poza bramą jeszcze chce podpiąć domofon który chodzi non stop i bierze ok 14W (też musi być na 230v), a poza tym jeśli aku wytrzyma, to chce jeszcze podpiąć oświetlenie na dworze ok 10W (24v - czyli bezpośrednio pod Aku) z czujnikiem ruchu, więc to też bedzie mało pobierać.
    Panele są niestety polikrystaliczne, więc działają dobrze ale w pełnym słońcu, więc wolałem troszke przewymiarować, a jeśli nadal bedzie duży naddatek, to podepnę jeszcze coś...:)
    Czy podany wyżej ups wytrzyma obiążenie bramy, nawet gdy będą jakieś piki obciążenia w chwili stratu??

0
  • #4 18 Maj 2014 13:17
    Rzuuf
    Poziom 43  

Zbilansuj dobowy pobór mocy i porównaj z "zapasem" w akumulatorach i "dostawą" w pochmurne zimowe dni.
    Twoje akumulatory obciążane zbójeckim poborem pradu (przy 600W poboru, to prąd jest 50A! - prawie jak rozrusznik!) będą miały pojemność kilkakrotnie mniejszą od deklarowanej, zwłaszcza w mroźne dni i noce.
    Ich intensywne ładowanie dużym prądem (>>C/10) też odbije się na żywotności.
    Czy będziesz "kręcił" panelami za słońcem?
    Czy UPS będzie pracować stale? Jaki jest jego pobór bez obciążenia?
    Uzględnij też fakt, że możesz mieć kilka (a nawet kilkadziesiąt) dni pod rząd, gdy za mało będzie słońca dla twoich paneli. Statystycznie w Polsce masz w ciągu roku do 1500 godzin słońca, średnio 2 godziny w zimie i 6 godzin w lecie ...
    Tu masz przykładowe zestawienie "godzin słonecznych" za rok 2013: http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php?year=2013 .

0
  • #5 18 Maj 2014 14:20
    farmerstain
    Poziom 12  

Nie do końca się zgodzę.
    prąd byłby o połowę niższy(instalacja 24v nie 12v) gdyby wszystko działało naraz, ale brama będzie działać ok 30s, oświetlenie ok 1min (max), tylko domofon non stop, czyli ciągły pobór mocy to będzie 14W przy 230v.
    Akumulatory nie będa na dworze, wiec nie będą narażone na mróz.
    Dlatego biorąc te wszystkie czynniki pod uwage, myśle, że powinno wszystko był ok, tylko czy taki ups (posiada funkcję "Zimny start") nie będzie miał za ciężko takimi skokami obciążenia, głownie chodzi mi o zasilanie bramy??

0
  • #6 18 Maj 2014 14:38
    Rzuuf
    Poziom 43  

Przechowanie "bezpłatnej" 1kWh w alumulatorze kosztuje kilka razy więcej, niż zakup 1kWh z Energetyki.
    Proponuję wykorzystanie "darmowej energii" do mniej odpowiedzialnych celów, np. grzania wody do mycia rąk.
    "Zacięcie" bramy może być bardziej kłopotliwe, niż nieumyte rece.

0
  • #7 18 Maj 2014 14:43
    farmerstain
    Poziom 12  

do ogrzewania wody mam przygotowaną inną instalacje z innymi panelami, a akurat tą chciałbym wykorzystywać do bramy i domofonu (głównie). Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście wymienię aku na mocniejsze., ale bardziej interesuje mnie informacja, opinia o użyciu tego UPS.
    Czy może lepiej kupić inverter z czystym sinusem (choć nie ukrywam, że wolałbym tego uniknąć)??

0
  • #8 18 Maj 2014 16:28
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jedno przesunięcie bramy 500W X 30 sekund to 0,004kWh, co kosztuje ok. 0,25 grosza. Przyjmuję, że takich "jazd" masz 10 dziennie, czyli oszczędność 2,5 grosza.
    Jeżeli cała reszta zużycia pradu kosztuje też 2,5 grosza, to na "bezpłatnej" energii zaoszczędzisz 5 grosze dziennie, ponad 15 złotych rocznie.
    Inwstycja o wartości 1000 złotych zwróci się za 60 lat, o ile wcześniej się nie rozsypie...

0
  • #9 18 Maj 2014 16:39
    farmerstain
    Poziom 12  

Chyba ktoś tu jest nauczycielem matematyki.........

Za takie rady, to już podziękuje....

Zastanawiam się nad używanym UPS, dlatego pytam.
    nikt nie powiedział, że inwestycja kosztowała 1000zł, więc bez takich, a jak już coś "przyjmujesz", to niech to będzie poważna postawa!!!

0
  • #10 18 Maj 2014 16:50
    Rzuuf
    Poziom 43  

farmerstain napisał:
    ... nikt nie powiedział, że inwestycja kosztowała 1000zł ...

Jak to NIKT??? Jest DROŻEJ!
    CzystyZYSK napisał:
    ... FALOWNIKI Danfoss ... od 2500 brutto <<PROMOCJA>> ...
    Panele 255 POLI w supercenie 640 pln ...

0
  • #11 18 Maj 2014 17:13
    farmerstain
    Poziom 12  

I znowu....
    Paralityk.... Możesz przestać, bredzić.....
    prosiłem o porade, a nie o kalkulacje z księżyca.....!!!!

Moderowany przez Akrzy74:

3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    Ostrzeżenie!

0
  • #12 18 Maj 2014 17:40
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Kolego on to robi dla zabawy a nie dlatego że ma się zwrócić ;-)

Twoja zaplanowana instalacja da radę. Jeżeli zrobisz zestawienie sprzetu i ile godzin dziennie pracuje to wyliczysz ile potrzeba energii/ dzień

Jak na zimę to załóż że musisz zgromadzić na 5 dni autonomii.

Panele poli są bardzo dobre, a frazesy że produkują tylko przy pełnym słońcu to wiesz... ;-)

0
  • #13 18 Maj 2014 18:02
    farmerstain
    Poziom 12  

Rozumiem, że dla zabawy, tylko szkoda, że nie potrafi na poważnie.
    Ale mam ponownie pytanie, czy jeśli będzie zapotrzebowanie nagle na 500W to czy to nie będzie uszkadzało używanego UPS'a APC Smart-UPS 1000 V/S?
    Czy chcąc ładować aku podłączone do UPS'a nie trzeba jakiegoś dodatkowego sterownika pomiędzy regulatorem ładowania a aku??

0
  • #14 18 Maj 2014 19:57
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Kolego da radę ten UPS bo na pewno ma jakieś chwilowe przeciążenia też.

0
  Szukaj w 5mln produktów