Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.

bambus94 18 Maj 2014 17:55 17658 26
  • Zrobiłem układ JT, ale chcąc zmniejszyć pobór prądu zacząłem tworzyć.
    Moim dziełem jest układ z tego schematu:
    Inspiracją była Ta strona, lecz mi ten układ nie działał, więc zrobiłem go po swojemu.
    Czym on się różni od podstawowego schematu JT? Tym że rezystor jest dużej rezystancji, uzwojenia mają dużo więcej zwojów niż normalnie (ok 20), oraz co najważniejsze pobór prądu. Mierząc miernikiem (który ma dużą rezystancję na zakresie 2mA) prąd wynosił w okolicach 10uA zależy od napięcia zasilania.
    Załączam plik excela w którym jest tabela z pomiarami, oraz wykresy, napięcia i prądu.
    Na kondensatorze 2200uF naładowanym do 5V dioda świeci 15 do 17 minut.
    Nie mogąc zmierzyć dokładnie prądu ze względu na duże rezystancje mierników, postanowiłem go policzyć. Jak? Oto i wytłumaczenie.
    Najpierw policzyłem ilość zgromadzonej energii w kondensatorze znając napięcie (np 2,02V):
    E=U²C/2=(2,02*2,02*0,0022)/2=0,00448844J 1J=1Ws to się przyda potem
    Teraz liczę ilość energii w kondensatorze po upływie 1s, napięcie w tym czasie spadło do równych 2V
    E=(2*2*0,0022)/2=0,0044J
    W tym momencie liczę ilość zużytej energii
    EΔ=0,00448844-0,0044=0,00008844J czyli 88,44uWs
    Wiedząc że pobór odbywał się przez 1s, czyli moc urządzenia w tym momencie wynosiła 88,44uW
    Znając moc i napięcie zasilania (średnie wynosi ((U1+U2)/2) czyli (2,02+2)/2=2,01V) można policzyć prąd średni w czasie tej jednej sekundy.
    I=P/U=0,00008844W/2,01V=0,0000442A=44,2uA

Biorąc dane z jednego z filmików z YT, pewne baterie z supermarketu z owadem jako logo mają pojemność 1500mAh czyli 1,5Ah, przy napięciu 1,5V daje 2,25Wh co przy poborze energii na poziomie 88,44uW daje nam 25441h czyli 1060 dni, czyli 2,9 roku (2lata i 330 dni). Wiem że ten prąd może mieć inną wartość oraz to że napięcie baterii też z czasem będzie się zmniejszało.

Na wykresie widać pewną zmianę, widać to na wykresie napięcia jak i prądu (liczonego z różnicy napięć), nie wiem dlaczego tak się dzieje. Ktoś ma pomysł lub wytłumaczenie?

Nie wiem czy te obliczenia są w pełni poprawne.
    Ktoś się bawił w takie układy?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 19 Maj 2014 00:01
    bambus94
    Poziom 21  

Schemat uległ lekkiej zmianie, a co za tym idzie też osiągi.
    Schemat teraz wygląda tak:

A osiągi są pokazane na wykresie:

Dla bardziej zainteresowanych daję plik excela ze wszystkimi pomiarami.

EDIT:
    Poszedłem krok dalej, wziąłem kondensatory 2x4700uF i 15000uF, naładowałem do ok 12V i podłączyłem układ. Jako że był już środek nocy (ok 1) to zostawiłem do rana, rano podłączyłem miernik i zacząłem gromadzić dane. Zebrało się tego 36500 pomiarów co 1s, wiem że starczyło by co 1min. Z tych danych chciałem zrobić wykres ale excel jest złośliwą mendą i mógł pobrać tylko 32000 pomiarów, no i tyle wykorzystałem. Wykres wygląda tak:
    Dlaczego czerwony wykres prądu jest taki dziwny? Ponieważ pomiary wyglądały tak:

Code:

Godzina      Napięcie   Prąd
    1   07:04:15   DC   4,225   V   0
    2   07:04:15   DC   4,225   V   0
    3   07:04:16   DC   4,225   V   0
    4   07:04:16   DC   4,225   V   0
    5   07:04:17   DC   4,225   V   0
    6   07:04:17   DC   4,225   V   0
    7   07:04:18   DC   4,225   V   0
    8   07:04:18   DC   4,225   V   0
    9   07:04:19   DC   4,225   V   53,2
    10   07:04:29   DC   4,223   V   0
    11   07:04:30   DC   4,223   V   0
    12   07:04:31   DC   4,223   V   0
    13   07:04:32   DC   4,223   V   0
    14   07:04:33   DC   4,223   V   0
    15   07:04:34   DC   4,223   V   0
    16   07:04:35   DC   4,223   V   0
    17   07:04:36   DC   4,223   V   26,6
    18   07:04:37   DC   4,222   V   0
    19   07:04:38   DC   4,222   V   0

I dlatego wykres tak naprawdę jest mnóstwem pików, pobór prądu lepiej obrazuje czarny wykres, który jest uśrednieniem z 200 pomiarów.
    Łączny czas pracy wyniósł ok 16h, pod końcem dioda jeszcze świeciła ale już na tyle słabo że uznałem iż nie ma co dalej tego ciągnąć.
    Dodaję też zdjęcia układu, w pająku oczywiście, oraz przebiegi z oscyloskopu. Podziałka to 0,5ms/dz i 2V/dz.
    Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.
    Częstotliwość pracy, która potrafi mocno falować.
    Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.
    Przebieg na kolektorze
    Przebieg na bazie
    Przebieg na uzwojeniu pomocniczym
    Napięcie na kondensatorze

EDIT II:
    Dokonałem kolejnej przeróbki, teraz już tylko estetycznej, po prostu wstawiłem wszystkie elementy na płytkę uniwersalną. Układ ma wymiary 3x2x1cm, jak by się postarać to można zmniejszyć jeszcze o połowę. Na aktualnym kondku 330uF i napięciu początkowym 9V wytrzymuje ok 8min.
    Całość wygląda teraz tak:
    Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.

• #4 23 Maj 2014 22:42
    bambus94
    Poziom 21  

powerm napisał:
    Witam

W celu pogłębienia tematu polecam jeszcze przeglądnąć poniższe linki.

http://caladan.jogger.pl/2008/07/24/joule-thief-wyssij-z-baterii-ile-sie-da/

http://flagiusz.republika.pl/flashlight/

Zwłaszcza ten drugi link zawiera modyfikacje, które w istotny sposób mogą poprawić wydajność układu i życie diod LED.

Pozdrawiam

Znam obie strony, stronę flagiusza mam w zakładkach, i kilka razy podawalem jej link na tym forum. Dzięki niej wielu znajomych nauczyło się składać JT, chociaż żaden z nich nie interesował się elektroniką.

• #5 24 Maj 2014 10:11
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ciekawy pomysł żeby pomierzyć ten popularny układ, nie wiem czy będzie ci sie chciało ale uważam że warto spróbować pomierzyć sprawność i to jak się zmienia przy zmianach napiecia.

Prąd jak zauważyłeś można wyliczyć, nawet prościej z I=C*(du/dt) ale wynik ten sam.

Ale jak zmierzyć moc wyjściową? przebieg jest szerokopasmowy napiecia i prądy małe więc będzie trudno, dlatego ja bym zmierzył optycznie - fotodiodą ze wzmacniaczem Link, fotodiodę umieścić w jednej sztywnej światłoszczelnej obudowie z LED'em i można mierzyć.
    Układ oczywiście jakoś trzeba skalibrować, fotodioda to liniowy czujnik światła (szczególnie z TIA) więc wystarczy jeden punkt, podłączyć LED do zasilania przez rezystor pomierzyc prąd na wejściiu, napiecie na wyjściu i można policzyc czułość.

Jeszcze kilka uwag:

Kondensatory elektrolityczne mają duże tolerancje, oraz prądy upływu, przed takimi pomiarami warto sprawdzić czy kondensator nie ma znaczącej upływności (zmierzyć spadek napiecia w czasie bez podłączonego układu, najlepiej żeby kondensator był wcześniej uformowany) oraz zmierzyć rzeczywistą pojemność (woltomierz, rezystor i wyliczenie stałej czasowej).

Jaką masz indukcyjność cewki?

• #6 25 Maj 2014 02:06
    bambus94
    Poziom 21  

Indukcyjności nie znam bo nie mam miernika, a rdzeń jest nie znany, ma jedynie nadruk 680.
    Z pomiarem tej sprawności to się pobawię, ale to jak się wyspie po 16h pracy. W przypadku tych dużych kondensatorów to one mogą mieć duży prąd upływu, bo są z 78r i leżały od dobrych 10 lat.

• Mitronik
  • #7 25 Maj 2014 09:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Indukcyjności nie znam bo nie mam miernika, a rdzeń jest nie znany, ma jedynie nadruk 680.
    68uH przed przewinięciem, ile było zwojów?
    Cytat:

W przypadku tych dużych kondensatorów to one mogą mieć duży prąd upływu, bo są z 78r i leżały od dobrych 10 lat.
    Jak były nowe to tolerancje mogły być +100% -50%, a teraz jak nie zmierzysz to nie wiadomo. Nawet takie stare kondensatory mogą mieć niewielką upływność jeśli zostaną na kilka dni pod napieciem.
    Jest jescze jeden efekt niekorzystny gdy naładujesz taki kondensator i odrazu odłączysz zasilanie napiecie na nim zacznie spadać najpierw szybko później powoli ten szybszy spadek na początku to nie samorozładowanie tylko absorpcja dielektryczna, w drugą stronę ten efekt też działa jak w krótkim czasie rozładujesz do zera, po chwili niewielkie napiecie pojawi się na kondensatorze.

• #8 25 Maj 2014 10:37
    bambus94
    Poziom 21  

Nie mając miernika indukcyjności, radzę sobie tak trochę po chłopsku, czyli mam generator LC z tego schematu, podłączam cewkę i mierzę częstotliwość, następnie wyliczam L i jestem już w domu.
    Zrobiłem to samo dla tej cewki i kondensatora 12nF

Code:

10zw       569kHz   6,5uH      65nH/zw
    20zw      314kHz   21,4uH   53,5nH/zw
    30zw      213kHz   46,5uH   51,6nH/zw
    40zw      164kHz   77,6uH   45nH/zw
    50zw      131kHz   122uH   48,8nH/zw
    100zw   66,7kHz   474uH   47nH/zw

Czyli uśredniając i przyjmując taką dogodną wartość 50nH/zw wychodzi że moje cewki mają:
    Główna: L=120^2*50=720000nH=720uH
    Pomocnicza: L=150^2*50=1125000=1125uH=1,125mH

A z tym TIA i pomiarem upływu w kondensatorach to jeszcze się pobawię.

EDIT:
    Za radą Jarka zrobiłem ten układ TIA, czyli zwykły LED który oświetla drugi LED w możliwie maksymalnej ciemności, dla poprawy zastosowałem dwie takie same czerwone LEDy. Na wyjściu zastosowałem kondensator 270p dla zmniejszenia tętnień. A tak wygląda charakterystyka:

Podłączyłem JT do TIA i zacząłem mierzyć, wyniki zapisałem do excela, gdzie policzyłem pobór prądu, moc i sprawność. Z tą sprawnością to są jaja, układ pobiera np 13,41912uW a po pomiarze za TIA wychodzi że dioda zasilana z JT świeci jak by dostawała 55uW, czyli sprawność wychodzi 409,8629418%.
    Może to błędy pomiarowe, a raczej na pewno. Miernik ma True RMS do 1kHz ale może nie wyrabia już. Dodaje pliki z pomiarami. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.

• #9 23 Cze 2014 10:07
    bambus94
    Poziom 21  

Witam po raz kolejny.
    Jako że temat sugeruje zasilanie z baterii 1,5V to tak też zrobiłem. Zakupiłem baterię LR6 1,5V czyli ponoć alkaliczna. Napięcie nowej baterii waha się w granicy 1,61-1,62V. Układ działa już 3 tygodnie, od 1.06.2014, w tym czasie zrobiłem 4 pomiary, pierwszy w momencie podłączenie (tzn, jeden dzień po, bo podłączyłem w sobotę a mierzyłem dopiero w niedziele, tak żeby bateria się ustabilizowała), a kolejne co tydzień w niedziele ok godziny 12.
    Wykres jest jak na razie mały ale wygląda tak:
    Wykres z osią Y od zera:
    Wykres z osią Y od 1,6V
    Dołączam oczywiście plik z excela, w miarę upływu czasu ilość pomiarów się zwiększy.

EDIT: (6.07.2014.)
    Dołączam kolejne pomiary w excelu, średni spadek napięcia na tydzień jest ok 1,46mV
    Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.

• #10 13 Lip 2014 17:00
    bambus94
    Poziom 21  

Żeby pokazać że wciąż coś się dzieje w tym temacie daje nowy plik w Excelu i wykresy w *.png
    Mam podłączony do komputera czujnik na DS18B20, dzięki czemu mam wykres temperatury w pokoju. A to się przydało do wyjaśnienia pewnej zagadki.
    Wykresy:
    Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata. Joule Thief Long Life, czyli LED z paluszka 1,5V na lata.

Jak widać ostatni pomiar wykazuje że napięcie wzrosło o 0,4mV zamiast spaść o ok 1,5mV. Sprawdziłem że 6 lipca w pokoju miałem ok 25°C, a dzisiaj tylko ok 22°C. Tydzień temu pogoda była ładna, słoneczna i było dość sucho, zaś dzisiaj było widoczne zachmurzenie, troszkę chłodniej i wilgotno.
    Wykresy temperatury:

• #11 27 Lip 2014 09:19
    domints
    Poziom 12  

Układ niezwykle ciekawy, fajnie, że tak wszystko badasz i opisujesz. Mam jedynie pytanie, jak by to się zachowywało, gdyby LED była biała, a nie czerwona, albo najlepiej kilka LEDów? Z grubsza chodzi o to, że fajnie byłoby, gdyby tym dało się wydłużyć czas pracy np. lampek rowerowych (Twoje hipotetyczne ~3 lata ciągłej pracy, to przecież wieczność dla raz na czas używanej lampki rowerowej, baterie to by się chyba wymieniało, jak skończy się jej data ważności, a nie gdy się wyczerpie :D)

• #12 27 Lip 2014 09:30
    bambus94
    Poziom 21  

domints napisał:
    Mam jedynie pytanie, jak by to się zachowywało, gdyby LED była biała, a nie czerwona, albo najlepiej kilka LEDów?

Nie powinno być problemów, kolor nie jest ważny, rozbieżność w napięciach zasilania to ok 1,6V między białą (3,6V) a czerwoną (2V).

domints napisał:
    Z grubsza chodzi o to, że fajnie byłoby, gdyby tym dało się wydłużyć czas pracy np. lampek rowerowych

Tylko pojawia się kwestia widoczności takiej lampki, moja dioda się świeci, widać to światło, ale czy zauważył bym to w nocy, jadąc samochodem. No nie wiem.
    domints napisał:
    Twoje hipotetyczne ~3 lata ciągłej pracy, to przecież wieczność dla raz na czas używanej lampki rowerowej, baterie to by się chyba wymieniało, jak skończy się jej data ważności, a nie gdy się wyczerpie

W moim przypadku chodzi raczej o sprawdzenie przy jakim najmniejszym prądzie (liczona w uA) może działać LED, oraz jak długo wytrzyma na baterii LR6, na lampkach rowerowych to ja bym nie oszczędzał. Nawet poszedł bym w drugą stronę, LED 1W czerwona z tyłu, a z przodu może 3W biała ciepła + kolimator na 25°.

EDIT:
    Oczywiście jak zawsze po południu wrzucam plik z nowymi pomiarami.

• #13 27 Lip 2014 14:47
    domints
    Poziom 12  

Oczywiście, w nocy trzeba dość mocnego światła, z resztą do nocnej jazdy mam skonstruowaną lampkę na diodach 1W, ale policja / straż miejska czepia się też o światła w dzień, przy czym tu nie potrzebuję mocy, tylko żeby dla świętego spokoju coś się świeciło, więc 1W led to marnotrawstwo energii, a tak mając jakąś taką może i licho śiecącą lampkę, nie mogą się przyczepić, że nie mam odpowiedniego oświetlenia włączonego, bo coś tam świeci :)

• #15 24 Sie 2014 12:12
    bambus94
    Poziom 21  

Jako że ostatni raz wypowiadałem się miesiąc temu, to dodaje nowe wyniki pomiarów.
    Już po raz drugi zdarzyło się że napięcie zamiast spaść o ok 1mV podniosło się o 0,3mV.
    Ciekawe jak będzie wyglądał wykres przy 1V na baterii

PS.Czy ktoś jest w stanie zrobić prostą stronę www,, żebym mógł zamieszczać wyniki i żeby automatycznie rysowało wykres jak w excelu?

• #16 24 Sie 2014 13:46
    Freddy
    Poziom 43  

komatssu napisał:
    domints napisał:
    Oczywiście, w nocy trzeba dość mocnego światła, z resztą do nocnej jazdy mam skonstruowaną lampkę na diodach 1W, ale policja / straż miejska czepia się też o światła w dzień,

W rowerze? Chyba żartujesz...
    -> http://www.rowerowe-porady.pl/oswietlenie-roweru-przepisy

Nie podawaj kolego linków do przestarzałych przepisów. Aktualne są zawsze na stronie sejm.gov.pl.

• #17 06 Paź 2014 20:49
    bambus94
    Poziom 21  

Czas na małą aktualizację, układ działa jak działał.
    Jedynie mogę podać nowe wyniki i obserwacje. Im chłodniej się robi tym mniejszy tygodniowy spadek napięcia. Przy założeniu że średni tygodniowy spadek napięcie utrzyma się, to poziom 0,7V który jest granicą działania tego układu osiągnie gdzieś w okolicach 11 kwietnia, ale 2033 roku.
    Aktualnie napięcie wynosi 1,5912V a bateria, która jest z tego samego opakowania ma teraz 1,6096V.

• #18 07 Paź 2014 22:37
    mkpl
    Poziom 37  

Kolega wziął pod uwagę samorozładowanie baterii? Bateria pada po 2 latach średnio sama z siebie.

Kolejno sprawność się traci przez tą trochę dziwną topologię. W obecnej sytuacji dioda zasila się wyłącznie z energii zgromadzonej w cewce. Gdyby ją przepiąć między kolektor i emiter tranzystora odzyskał by kolega 1.2V (zasilanie baterii + indukcja na cewce).

Następnie warto potestować rdzeń. Każdy rdzeń ma inne straty i inny zakres częstotliwości. Na deser dobrać częstotliwość pracy tak aby rdzeń i tranzystor pracowały w optymalnym zakresie częstotliwości.

Gdy jest zbyt wysoka są duże straty na przełączaniu tranzystora jak i w samym rdzeniu cewki, stąd ta pozytywna reakcja sprawności na dołożenie kondesnatora 100p który określił niższy rezonans pracy przetwornicy, choć umiejscowiony w tym miejscu jest szkodliwy.

• #19 08 Paź 2014 09:26
    bambus94
    Poziom 21  

Tak, samorozładowanie biorę pod uwagę, dlatego podałem napięcie jakie ma bateria z tego samego opakowania.
    Dioda jest tak dziwnie zasilania z dwóch powodów, po pierwsze święci tylko wtedy gdy działa generator, a po drugie gdy bateria ma blisko 1,6V to dioda już mogła by się świecić (bo jest czerwona), a gdy na kolektorze pojawi się jeszcze impuls kilka V to na diodę pójdzie jeszcze więcej, a teraz generator musi podać tylko ok 2Vimp i to względem plusa zasilania. I jeszcze pozostaje kwestia jasności diody, przy testach z kondensatorem lepiej się spisywał taki układ niż podłączenie do kolektora i do masy.
    Testowałem kilka rdzeni, i właśnie na tym najlepiej to działało, straty to chyba aż trudno policzyć, z moich testów z TIA wyszło że układ ma bardzo stosunkowo dużą sprawność a czasami nawet działa jak PM, co jest niemożliwe.
    Częstotliwość działania to ok 10kHz, przynajmniej tak pokazują mierniki.

• #20 30 Lis 2014 12:07
    bambus94
    Poziom 21  

Kolejna aktualizacja danych.
    W ciągu ostatniego tygodnia napięcie nie spadło wcale. Czyli można powiedzieć że to jest "perpetuum mobile". Napięcie nie spada a dioda się świeci.
    Już słyszałem określenie że to jest elektroniczne bonsai. Trzeba długo czekać na znaczne zmiany.

• #21 16 Lut 2015 10:41
    bambus94
    Poziom 21  

Czas podać trochę nowych informacji.
    Czas trwania pomiarów: 37 tygodni
    Całkowity spadek napięcia: 29,4mV
    Średni spadek napięcia: 0,794595mV/tydz

Jak widać niedawno był skok wzrost napięcia o 1,9mV. Według mnie takie odchyłki są spowodowane temperaturą układu i baterii. Bo właśnie wtedy było o kilka °C chłodniej niż standardowa temperatura w czasie pomiaru.

• #22 31 Maj 2015 22:40
    bambus94
    Poziom 21  

No i minęły 52 tygodnie (1 rok) od początku działania układu na jednej i tej samej baterii.
    Wykres spadku napięcia wygląda tak:
    Całkowity spadek napięcia: 37,8mV
    Średni spadek napięcia na 7 dni: 0,726923mV
    Przewidywana data zakończenia działania układu przy aktualnym średnim spadku napięcia: 05-05-2037r czyli za 1196 tygodni.
    Spadek napięcia na baterii kontrolnej z tego samego pudełka: 3,6mV

Ze względu na już długie pomiary i jeszcze dłuższe przewidywania można pokusić się o porównanie tego doświadczenia do tego:
    Eksperyment kropli paku

Oczywiście dołączam też arkusz z excela.

• #23 01 Cze 2015 11:32
    mkpl
    Poziom 37  

Szkoda, że nie masz przebiegów prądowych w kolektorze tranzystora oraz na diodzie led. Może się okazać, że dioda w zasadzie z podobnym prądem wprost z baterii będzie świecić dokładnie taki sam czas. Częstotliwość mrygania oszukuje wzrok i dioda świeci z wybitnie małym wypełnieniem

• #24 27 Wrz 2015 22:32
    andgo1
    Poziom 2  

Mam pytanie.
    Czy faktycznie LED świecił przez ponad rok? Ja zrobiłem podobny układ i bateryjka padła po dwóch dniach. W necie ludzie różnie podają ten czas świecenia.
    A dlaczego pytam? Ponieważ potrzebuję takiego "LEDA" bezobsługowego.Który by świecił dość długo. Jest on potrzebny na działce. Muszę tam minimum dwa razy wieczorem przejść .
    Na działce nie mogę zainstalować żadnego oświetlenia. Nie pytajcie dlaczego. Ten Youle Thief byłby idealny.

• #25 28 Wrz 2015 09:11
    mkpl
    Poziom 37  

Wybitnie dużo zależy od sprawności leda. Jeden led będzie świecił porównywalną jasnością już przy 0,15mA a drugi będzie wymagał aż 2mA. Ta przetwornica to klasyczny flyback i będzie działała tak długo aż napięcie zasilanie spadnie poniżej progu wysterowania bazy tranzystora (około 0.5V). Impulsy z transformatora jedynie wyłączają tranzystor.

Może warto zastanowić się nad zastosowaniem tranzystora germanowego? ma przynajmniej w teorii połowę mniejsze napięcie Ube więc powinno świecić dłużej.

• #26 04 Paź 2015 19:50
    andgo1
    Poziom 2  

Dzięki. Zrobię to na tranzystorze germanowym.