Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie LED do małego mieszkania

18 May 2014 18:49 2652 5
  • Level 23  
    Edit: Przepraszam za długi post. Chcę przekazać jak najwięcej informacji.

Witam. Przeprowadzam się do mieszkania w bloku (20mkw), i jego sporą wadą jest oświetlenie.

Mieszkanie składa się z małej kuchni połączonej z korytarzykiem, małą łazienką i pokojem.

Kuchnia :
    - 2 halogeny (na razie je zostawię)
    - 2 żarnikowe E27

Korytarz :
    - 2 żarnikowe E27

Łazienka :
    - 3 halogenowe LED 2.5W 230V (stare bo na zwykłych diodach a nie SMD, świecą trupim słabym niebiesko zielonym światłem, łazienka mimo że po remoncie to wygląda tragicznie, firma chyba polux o ile pamiętam)

Pokój :
    - Prosty żyrandol na 9 żarówek halogenowych G9 230v, kilka miało 50W a kilka chyba 20W. Niestety był wbudowany w ściemniacz sterowany tylko pilotem który nie działał. Dlatego lampa włączała się ściemniona, i nie dało się nic zrobić. Dlatego chce całkowicie usunąć ten ściemniacz.

Skoro więc do wymiany/naprawy mam całe oświetlenie w łazience i pokoju, to postanowiłem przy okazji przejść na oświetlenie LEDowe w całym mieszkaniu.
    Jako, że prąd wcale nie tanieje, rachunki trzeba opłacić, a ja najczęściej pracuję w godzinach wieczornych i nocnych przed komputerem, więc oświetlenie może chodzić np. 6-12h dziennie to powinno się to szybko zwrócić.

I tu rodzi się odwieczny dylemat - jakie ledy. Chciałem zainwestować w produkty firmy Osram dlatego, że dają aż 4 lata gwarancji, a to jest tutaj istotne bo z tego co czytam między innymi na tym forum - ledy wcale nie są mniej awaryjne od świetlówek czy tradycyjnych żarówek..
    Niestety, firma ta nie ma w ofercie niczego sensownego na gwint G9, tylko jakieś chyba jedno diodowe o niskiej mocy w dodatku śmiesznie drogie i ciężko dostępne.
    A to właśnie G9, czyli oświetlenie w pokoju będzie dla mnie najważniejsze i najczęściej używane, bo tam odpoczywam i pracuję.

Dlatego zwróciłem swoje zainteresowanie w stronę firmy Abilite, w sklepie Komputronik. Co prawda, każdy produkt tej firmy można znaleźć o kilka złotych taniej w innym sklepie, ale komputronik to jedyny sklep który znam który oferuje łatwy zwrot towaru na gwarancje i opłaca do tego kuriera. Dlatego, jeżeli jakiś LED padnie to nie będę miał latania i płacenia i problemów by go zwrócić. W dodatku będę miał darmową dostawę na terenie Poznania.

Ale tu się rodzi kolejny problem - nigdzie nie mogę znaleźć opinii o tej firmie Abilite.

Pokój (najważniejsze oświetlenie) :
    9 x LED ABILITE G9 3,3W 200lm
    http://www.komputronik.pl/product/227289/AGD/...B0_230V_ciep%C5%82a_bia%C5%82a_reflektor.html

Kuchnia (halogeny z mebli na razie zostawię) :
    2 x LED ABILITE E27 12,0W 1055lm
    http://www.komputronik.pl/product/210221/AGD/...6030_-_145_-_230V_-_ciepla_biala_-_banka.html

Korytarz :
    Kuchnia (halogeny z mebli na razie zostawię):
    2 x LED ABILITE E27 12,0W 1055lm
    http://www.komputronik.pl/product/210221/AGD/...6030_-_145_-_230V_-_ciepla_biala_-_banka.html

Łazienka:
    LED ABILITE GU10 2,0W 120lm
    http://www.komputronik.pl/product/210095/AGD/..._-_120_-_230V_-_ciepla_biala_-_reflektor.html

lub
    ACCURA LED GU10 6,0W 500lm
    http://www.komputronik.pl/product/200206/AGD/..._-_120_-_230V_-_ciepla_biala_-_reflektor.html

Komputronik oferuje produkty Abilite i Accura, i co do tej drugiej to tutaj też żadnych opinii, cena podobna. Chcę w całym domu oświetlenie jednej firmy, by nie było, że połowa będzie dobra a połowa beznadziejna. Kupując tej samej firmy mam większą pewność, że wszędzie będzie świeciło tak samo, no ale niestety Accura nie ma produktów na G9, a ma znacznie mocniejsze do łazienki na GU10.

Co wy myślicie. Czy ktoś ma jakiekolwiek doświadczenia z tymi dwiema firmami?
    A może jednak zdecydować się na marki marketowe, a więc np. popularne w sklepach budowlanych Poluxy które widziałem np. w Castoramie?

Pozdrawiam
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 27  
    Kolego przed zakupem przyłóż do takiego led'a aparat z komórki i zobacz jak to pulsuje. Na taki efekt cierpią led'y na 230V (wina prostego układu zasilającego). Mylę się?
    Trochę mniej pulsują żarówki oparte na diodach COB, ale też jest to zauważalne.

Może instalacja na 12v?
  • LegrandLegrand
  • Level 23  
    Jak to mam sprawdzić niby przez internet ;p ?

I tak zrezygnowałem z tych firm. Co do tego migotania to czytałem że cierpią na to nie markowe ledy. Zdecydowałem się jednak na firmę Osram bo najbarziej znana i zajmuje się tylko oświetleniem więc chyba można im zaufać, no i czytam też sporo dobrych opinii. A co do mojej lampy sufitowej z gniazdami G9 to jak się zmieszczą to przerobię ją na GU10, a jak nie to kupię nową bo nie opłaca się bawić z tymi małymi G9 (chłodzenia to pewnie nie ma żadnego i nie ma markowych produktów na to gniazdo).
  • Level 27  
    U znajomych lub w markecie budowlany przed zakupem można sprawdzić.
    Ciekawy jestem jak to jest u tych "markowych" producentów, u firmy na Ph. raczej nie (zdjęcie nr 1) ale jest to mniej widocznie niż na noname z alle.., na końcu pasek na 12V stały jak skała :)

Oświetlenie LED do małego mieszkania Oświetlenie LED do małego mieszkania Oświetlenie LED do małego mieszkania
  • Level 23  
    No tak, ale nie ma szans zasilenia całego mieszkania na 12V, bo bym miał montować zasilacz w każdym kloszu, gdy normalnie jest używane np. tradycyjne E27 ?

W Castoramie widziałem odpalone Philipsy jako porównanie do tańszych lamp. Z ciekawości się przejdę i sprawdzę, i poszukam jeszcze jakiś odpalonych ledów.

Pozdrawiam

PS dzięki za zdjęcia