Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty falownik 1fazowy 1~1,4kW

pietrek345 18 Maj 2014 21:42 2610 8
  • Poziom 15  
    Witam,
    W planie mam założyć panele fotowoltaiczne na dach. Mają one dać około 216V DC i 1440W. Ich głównym zadaniem będzie grzanie wody użytkowej. W planie mam jeszcze wykorzystać ich do zasilenia silnika (sprężarki klimatyzacji) niestety na prąd zmienny. Potrzebuje prostego schematu falownika który by przekształcił to napięcie na AC 50Hz
    Pozdrawiam
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    tomleszno napisał:
    Cytat:
    Mają one dać około 216V DC

Potrzebujesz 320VDC

A do czego mu będzie potrzebne 320VDC???
  • Poziom 20  
    Putas
    230V w sieci jest wartością skuteczną napięcia sinusoidalnego, które to w szczycie sinusoidy wynosi właśnie 320V. Dlatego żeby uzyskać w drugą stronę 230V wartości skutecznej należy modulować napięcie 320VDC. Obniżenie wartości skutecznej napięcia powoduje wzrost prądu. A to z kolei może uszkodzić sprężarkę klimatyzatora.
  • Poziom 14  
    Klimatyzator potrzebuje bardzo dużego prądu startowego.Spowoduje to wyłącznie się falownika w chwili startu silnika klimatyzatora.Nie podałeś jaki to będzie klimatyzator aby policzyć moc potrzebnego falownika.Podaj typklimatyzatora oraz jego prąd startowy.
  • Poziom 9  
    Jeżeli falownik ma generować sinusoidę to potrzebna jest wewnętrzna magistrala DC o napięciu większym lub równym napięciu szczytowemu, a wiec 230V * pierwiastek z dwóch, czyli 230*1,41 = 324,3V. W praktyce aby współczynnik głębokości modulacji miał jakiś zapas (<1) magistrala DC powinna być przynajmniej 350V. Z opisanego zestawu paneli PV jest odstępne nico ponad 200V wiec trzeba na wejściu zastosować konwerter typu BOOST, który przetworzy te 200V na 350V.
    Inna kwestia to zdolność rozruchowa, czyli zdolność do krótkotrwałego znacznego przeciążenia. Będzie potrzebna potężna bateria elektrolitów na magistrali DC.
  • Poziom 20  
    PSPower

350 VDC to już chyba ciut dużo. W niektórych falownikach przy takim napięciu załącza się już rezystor hamujący. Wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem byłoby dołożenie jeszcze panela lub kilku. Tak aby uzyskać napięcie ponad 330V. To napięcie podać na szynę DC falownika. Równolegle z nim podać wyprostowane napięcie z sieci
    Cytat:
    czyli 230*1,41 = 324,3V
    . Układ będzie działał niezależnie od obecności słońca oraz jego intensywności świecenia. Słońce będzie wspomagało lub zupełnie zasilało podłączone urządzenia. Nie powinno być problemu z chwilowymi niedoborami energii przy rozruchu.

Taki on-grid bez pompowania energii do sieci. I oczywiście pozwoleń, zgłoszeń itd.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    350 VDC to już chyba ciut dużo. W niektórych falownikach przy takim napięciu załącza się już rezystor hamujący. Wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem byłoby dołożenie jeszcze panela lub kilku. Tak aby uzyskać napięcie ponad 330V. To napięcie podać na szynę DC falownika. Równolegle z nim podać wyprostowane napięcie z sieci

350V to napięcie pośredniej wewnętrznej magistrali DC i wartość 350V to wcale nie dużo ( napięcie paneli to ok. 200V). Głębność modulacji dla szczytu to 0,92 czyli wysoko - mały zapas. Ogólnie takie falowniki działają z zmienną pośrednią magistralą DC aby optymalizować straty przełączania półprzewodników, wacha się ona od 350 do 400DC ( dla 250VRMSAC w sieci amplituda wynosi 352V).
    Cytat:
    . Układ będzie działał niezależnie od obecności słońca oraz jego intensywności świecenia. Słońce będzie wspomagało lub zupełnie zasilało podłączone urządzenia. Nie powinno być problemu z chwilowymi niedoborami energii przy rozruchu.
    Taki on-grid bez pompowania energii do sieci. I oczywiście pozwoleń, zgłoszeń itd.

Zapytania autora wynika, że ma to być wyspa do grzania wody i klimatyzatora - wiec nie będzie wspomagania siecią - wiec będzie problem mocy rozruchowych dla klimatyzacji.
    Jeżeli jednak miałby to być falownik prądu równoległy do sieci to oczywiście wartość mocy rozruchowych pokryje sieć.
  • Poziom 15  
    co do paneli, myślałem o takich:
    Cytat:
    moduł solarny First Solar
    Nominal Power (+/- 5%) 80W
    Current at mpp 1.12A
    Voltage at mpp 71.2V
    Short Circuit Current 1.22A
    Open Circuit Voltage 91.5V

Miałem w planie połączyć je szeregowo po 3 i sześć takich zestawów, w sumie 18 paneli, 1440w +/- 5%
    Grzałkę 1400W 230VAC od razu z termostatem, co prawda jest napisane że działa na AC ale przecież DC jej nie zaszkodzi.
    Co do klimatyzacji to jeszcze nie mam konkretnej upatrzonej aby podać parametry. Patrzyłem po różnych i przyjmijmy że klimatyzacja będzie pobierać około 0,9 do 1kW mocy elektrycznej. Klimatyzacja ma być jako "dodatek". Szkoda aby prąd się marnował jak w lecie żar będzie płyną z nieba :)