Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscylacje pasożytnicze w zasilaczu impulsowym

18 Maj 2014 22:04 2037 10
  • Poziom 14  
    Witam.
    Zaprojektowałem sobie zasilacz impulsowy na rdzeniu ETD54, liczba zwojów uzwojenia pierwotnego 40zw. Topologia pełny mostek, napięcie wyjściowe +/- 70V. Moc jaką chciałem uzyskać to 1,5kW i taką udało się uzyskać na IRFP460, problem polega w stabilizacji. Tymczasowo zamontowałem potencjometr do regulacji wypełnienia i teraz na pełnym wypełnieniu wszystko jest ok, lecz gdy zmniejszam wypełnienie do minimum pojawiają się oscylacje na początkach wykresu.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Przepraszam ze nie odpisywałem wczesniej (praca).
    Zle sie okresliłem ,mam na mysli oscylogramy.
    sprzeżenie zwrotne nie jest polączone z stroną wtorną, poprostu jest wstawiony potenciometr +- i srodek do wzmacniacza błedu .
    Co do schematu to go nie ma, moge dodac że sterowanie jest rozwiązane na czterech tlp250 i na każdym po parze bd139 bd140 .
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Co do schematu to go nie ma, moge dodac że sterowanie jest rozwiązane na czterech tlp250 i na każdym po parze bd139 bd140 .

W przetwornicach czesto się okazuje że schemat to za mało żeby szukać błędów, a tu nawet schematu nie ma?

Cytat:
    lecz gdy zmniejszam wypełnienie do minimum pojawiają się oscylacje na początkach wykresu.
    Jakiego wykresu, jakie oscylacje?
  • Poziom 14  
    Chodziło mi o oscylogramy ,najlepiej postaram sie wstawic zdjecia.
    Schematu nie ma ,ale postaram sie go zrysować.
    ps.
    z tego co zauważyłem to po obniżeniu napięcia sterującego amplituda oscylacji spada, dodam też że po wstawieniu irf840 zamiast irfp460 brak jest tych oscylacji
  • Poziom 43  
    Czy tobie chodzi o oscylacje indukcyjności transformatora z pojemnościami pasożytniczymi w układzie?
  • Poziom 14  
    Witam.
    Raczej nie , po odłączeniu transformatora nic sie nie zmienia ,raczej pojemność bramki tranzystorów tak wpływa .
    Oscylogramy na uzwojeniu pierwotnym są czyste od oscylacji ,lecz pojawia sie cos wrodzaju połówek sinosoidy miedzy prostokątami tak jak by tranzystor otwierał sie w nie odpowiednim momencie.
  • Poziom 29  
    Prawdopodobnie szukasz dziury w całym, ale z łaski swojej podeślij zrzuty/fotografie oscylogramów, bo bez tego to mowa trawa...
  • Poziom 14  
    5us/10v podziałke uzwojenie pierwotne

5us/10v podziałka uzwojenie pierwotne

5us/0,2v podzialka z zasilaniem sieciowym bramka zródło

5us/0,2v podziałka z zasilaniem sieciowym bramka zródło

5us/0,2v podziałka bez zasilania sieciowego bramka zródło

5us/0,2v podzialka bez zasilania sieciowego bramka zródło
  • Poziom 29  
    Czy badany układ podczas pomiarów był zasilany przez transformator separacyjny 230/230V?
  • Poziom 14  
    Badany układ był wpięty prosto do sieci a, oscyloskop przez transformator sepaeacyjny .
    Wiem ,
    że bezpieczniej jest na odwrot ,ale nie mam tak dużej mocy transformatora ,
    by sprawdzić sprawnosć zasilacza