Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ ściemniacza - Konstrukcja

19 Maj 2014 21:00 2454 9
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich
    Dopiero zaczynam się interesować elektroniką i na sam początek chciałbym zrobić sobie ściemniacz. Kupiłem takowe komponenty: 4 x dioda SY345, rezystory 330k, 3 x 5k6, kondensator 47n według schematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/sciemniacz_scheme_795.gif
    Zamiast tranzystorów podanych w linku, kupiłem inne tj. BC547B i BC557B. Na schemacie jest jeszcze tyrystor, prawda? W sklepie powiedziano mi jednak (nie wiem czy błędnie dlatego pytam) że jest to diak, choć sam uważam inaczej choćby dlatego, że obok napisane jest 'Ty'. Co by nie było: polecono mi kupić diak, więc kupiłem, za bardzo nie wiedząc czy dobrze robię - model DB3. Czy z podanych tu rzeczy jestem w stanie zbudować ściemniacz? Coś muszę dokupić?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Brainless napisał:
    Na schemacie jest jeszcze tyrystor, prawda?
    Tak
    Brainless napisał:
    W sklepie powiedziano mi jednak (nie wiem czy błędnie dlatego pytam
    Błędnie.
    Brainless napisał:
    choć sam uważam inaczej choćby dlatego, że obok napisane jest 'Ty'
    I dobrze uważasz.
    Najprostszy ściemniacz robi się na diaku i triaku,
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic186907.html
    ...być może dlatego zasugerowano błędnie ci diaka (którego w twoim układzie nie ma).
  • Poziom 6  
    Diak i triak może być dowolny, tak? Czy cewkę można pominąć?
  • Poziom 39  
    Brainless napisał:
    Diak i triak może być dowolny, tak?
    Nie. Nie dowolne.
    Gdyby tak było - byłby dostępny triak/diak o nazwie "dowolny".
    Brainless napisał:
    Czy cewkę można pominąć?
    A jak uważasz? Gdyby można było ją pominąć ktoś by ją umieszczał?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Brainless napisał:
    Diak i triak może być dowolny, tak?

Diaki w większości przypadków są zamienne ze sobą, mają napięcie "zapłonu" rzędu 30V, "jeden kit" czy DB3 czy stare czeskie z serii KR. Triak dobierasz pod kątem napięcia (dla sieciowych zastosowań co najmniej 600V) i prądu (rozważ czy nie potrzebujesz radiatora.

Brainless napisał:
    Czy cewkę można pominąć?

Jeśli pomijasz dławik (można to zrobić na chwilę uruchomienia, choć układ będzie siał zakłóceniami) to usuń też kondensator 68nF, inaczej triak będzie cierpiał rozładowując go 100x na sekundę.
    Do pracy "uzytkowej" filtr LC jednak załóż bo miłośnicy słuchania stacji radiowych na średnich falach cię przeklną.
  • Poziom 6  
    mickpr: Pytam bo na schemacie nie ma napisane jaki ma być diak i triak, a co do dławika to w temacie, który wysłałeś pisano co nieco o jego pominięciu.

Jaki polecacie mi w takim razie diak, triak i dławik?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Brainless napisał:
    Jaki polecacie mi w takim razie diak, triak i dławik?

Niestety nie wiemy co będziesz ściemniał - lampkę nocną z żarówką 25W czy oświetlacz halogenowy o mocy kilowata...
  • Poziom 6  
    ano właśnie lampkę nocną z żarówką 25 W :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Brainless napisał:
    Pytam bo na schemacie nie ma napisane jaki ma być diak i triak, a co do dławika to w temacie, który wysłałeś pisano co nieco o jego pominięciu.

W tymże temacie jest napisane jak taki dławik wykonać.
    Pamiętam, że ja kiedyś robiłem taki dławik nawijając na rdzeniu ferrytowym (osiowym) drut o średnicy około 0,5mm do oporu - ile się dało (wyszło około 3-4 warstwy na profilu o średnicy 5mm i długości około 2 cm).
    Jako triak służył mi KT207. Diak miałem na pewno nie DB3 - pamiętam, że w obudowie z tworzywa (nie szklanej).
  • Poziom 6  
    Dziękuję Panowie