Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP270E5E-X01PL - Brak możliwości wejścia w tryb Recovery z klawisza F4

19 Maj 2014 21:51 15390 25
  • Poziom 8  
    Witam.

Chciałem wczoraj wgrać od nowa czysty, fabryczny Samsungowy system Windows 8 (laptop Samsung Ativ Book 2 NP270E5E-X01PL). W tej chwili mam prawie roczny system (laptop kupiony pod koniec sierpnia 2013), dość zamulony, mimo regularnych defragmentacji i czyszczenia cCleanerem, dodatkowo przywlokłem z biura na pendrivie jakiegoś wirusa…

I ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, nie mogę wejść przy bootowaniu do Recovery – całkowity brak reakcji na klawisz F4, system uruchamia się normalnie. Przy próbach odzyskiwania z poziomu Windows wyskakuje komunikat:

Cytat:

Włóż nośnik.
    Brakuje niektórych plików.
    Można je odzyskać z nośnika instalacyjnego lub nośnika odzyskiwania systemu Windows.

Gdzieś na elektrodzie doczytałem, że to może być efekt grzebania przy partycjach (z 2 domyślnych - ca. 250 i 500 GB stworzyłem takie jakie mi pozwoliło tj. ~250, 225 i 200. Partycja recovery istnieje i po nadaniu dysku da się na nią wejść i przeglądać pliki - wygląda to jak poniżej.

Informatykiem nie jestem - dam radę zrobić to samemu, ale muszę mieć opis krok po kroku co, jak i jakim programem, w miarę możliwości bez hermetycznych, branżowych skrótów. Będę wdzięczny za każdą pomoc w podłączeniu tego układu partycji tak, by F4 pozwoliło mi wgrać fabrycznego Win8 na dysk C bez uszczerbku dla reszty danych (oj bolałoby mnie stracenie dokumentów ;)
  • Poziom 12  
    Program Samsung Recovery 6 (F4) nie uruchomi się jeśli stan baterii jest zbyt niski.
    Jeśli to nie to, nie wiem jak naprawić partycje, ale jak sam tego nie naprawisz, zostaje Ci zainstalować system ze zwykłej płyty z systemem dla Twojej edycji systemu, oryginalny klucz będzie pasował z Twojego komputera. Dzisiaj nie ma stickerów z kluczami na laptopach, więc musisz go wydobyć ogólnodostępnym programem http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/odzyskiwanie_klucza/Product_Key_Finder.html
    W takim wypadku musisz również przejść z uefi na legacy bios i wyłączyć secure boot w setupie, tak aby płyta się zabootowała.
    Jak się nie mylę, nie możesz teraz zainstalować Windowsa, bo będziesz miał komunikat o partycji GPT, upewnij się, jeśli tak,
    trzeba zmienić styl partycji z GPT na MBR. Cały dysk ze wszystkimi partycjami musi zostać sformatowany.
    Po odpaleniu instalatora Windows wciskamy Shift + F10, wchodzimy do konsoli a tam:

Cytat:
    diskpart
    list disk
    select disk n - twól wylistowany
    clean
    convert mbr
    exit

Teraz możesz normalnie zainstalować system. Możesz sobie zrobić Recovery ogólnodostępnymi programami, a nawet tak samo jak wcześniej ukryć taką partycję na dysku. Możesz też zrobić recovery całego dysku w obecnym stanie programem AOEMI Backupper, tylko on robi to z GPT. Poczekaj jeszcze jak się ktoś bardziej doświadczony na forum wypowie.
  • Poziom 8  
    deton24 napisał:
    Program Samsung Recovery 6 (F4) nie uruchomi się jeśli stan baterii jest zbyt niski.

Bateria jest ok a laptop podłączony do zasilania. Nie ruszam tego, dopóki wszystko działa (w miarę), bo muszę na czymś pracować.

Formatowanie całego dysku nie wchodzi w grę.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Po modyfikacji partycji klawisz recovery nie zadziała. Trzeba przywrócić ręcznie ( ręczne przywracanie jest opisane na elektrodzie, teraz nie mogę znaleźć linku w którym to opisywałem ale jak znajdę to dam linka ) oryginalny system z recovery. Kopię zapasową danych trzeba zrobić na wszelki wypadek bo recovery może przywrócić oryginalny układ partycji.
    Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

deton24 napisał:
    Jeśli to nie to, nie wiem jak naprawić partycje, ale jak sam tego nie naprawisz, zostaje Ci zainstalować system ze zwykłej płyty z systemem dla Twojej edycji systemu, oryginalny klucz będzie pasował z Twojego komputera. Dzisiaj nie ma stickerów z kluczami na laptopach, więc musisz go wydobyć ogólnodostępnym programem http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/odzyskiwanie_klucza/Product_Key_Finder.html

Nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd. Klucz win 8 jest w zaszyty w BIOS i nie ma potrzeby wydobywania go. Widać że nigdy nie przywracałeś systemu a tylko powtarzasz zlepek informacji znalezionych w necie. Pisz o sprawach o których masz pojęcie bo to co napisałeś to jest bez sensu i wprowadza w błąd.
    Dobra zasada to pisać o rzeczach które się samemu robiło a nie powielać nie zawsze prawdziwe stwierdzenia znalezione w necie bo tylko zamulasz temat i wprowadzasz w błąd.
    Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

deton24 napisał:

Jak się nie mylę, nie możesz teraz zainstalować Windowsa, bo będziesz miał komunikat o partycji GPT, upewnij się, jeśli tak,
    trzeba zmienić styl partycji z GPT na MBR. Cały dysk ze wszystkimi partycjami musi zostać sformatowany.

Kolejna bzdura. Oczywiście można windowsa7-8 zainstalować na GPT.
    Bądź uprzejmy wstrzymać się z "poradami" tego typu.
    Dużo ludzi czyta elektrodę i może uwierzyć ,że to prawda co piszesz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd.

Cytat:
    Kolejna bzdura.

Cytat:
    Widać że nigdy nie przywracałeś systemu a tylko powtarzasz zlepek informacji znalezionych w necie. Pisz o sprawach o których masz pojęcie bo to co napisałeś to jest bez sensu i wprowadza w błąd.
    Dobra zasada to pisać o rzeczach które się samemu robiło a nie powielać nie zawsze prawdziwe stwierdzenia znalezione w necie bo tylko zamulasz temat i wprowadzasz w błąd.

Właśnie dlatego poprosiłem o komentarz kogoś bardziej "doświadczonego" również z uwagi na inwazyjność rozwiązania, ale w tym wypadku to ja mam akurat doświadczenie że wszystko od początku do końca jest zgodne z prawdą. Robiłem jednego takiego laptopa i wiem co mówię. to że ktoś jest nowy to nie znaczy od razu że nie ma prawa do wypowiedzi.

U mnie była konieczność postawienia koniecznie innego systemu niż z Recovery, potem okazało się że musiałem przerobić partycje na MBR. U mnie bez ingerencji w biosie płyta się albo nie zabootowała, albo wyświetliło błąd z GPT, albo nawet po przerobieniu na MBR mógłby dalej nie pójść bez wyłączenia bodaj zarówno Secure boot, jak i UEFI (tu nie mam pewności) wtedy była pewność że pójdzie dalej.

Ze zwykłej płyty z Windowsem nie znalazłem metody na instalacje z UEFI, gdyż wyczytałem gdzieś że płyta musi mieć do tego specjalny boot; inaczej ponoć wygląda układ katalogów na takiej płycie instalacyjnej.

Jeśli istnieje mniej inwazyjny sposób na instalację Windowsa na GPT ze zwykłej płyty instalacyjnej, to uprzejmie proszę się podzielić, bo ja takich informacji nie znalazłem mimo kopania w necie sporo czasu, bo próbowałem tak zrobić na GPT, ale mi się nie udało
    PS. Windows był 32 bitowy. Technicznie dlatego to było niemożliwe. Dodatkowo nie było możliwości boota żadnego urządzenia, nawet USB z UEFi, było to fabrycznym ograniczeniem Biosa, które fakt, nie występuje we wszystkich laptopach. Mój błąd
    Cytat:
    Trzeba przywrócić ręcznie ( ręczne przywracanie jest opisane na elektrodzie, teraz nie mogę znaleźć linku w którym to opisywałem ale jak znajdę to dam linka )

Jedyne co może nie było koniecznością, to jeśli w moim przypadku faktycznie Recovery mogłoby się na coś przydać, to akurat nie wiedziałem że da się go przywrócić z zewnętrznego źródła. Czy można uprzejmie prosić u podzielenie się linkiem? Będę bardzo wdzięczny. Tam będzie zapewne GPT. Dotyczy to tylko nowych Samsungów, czy wszystkich obecnych marek?

Cytat:
    Klucz win 8 jest w zaszyty w BIOS i nie ma potrzeby wydobywania go.

Wiem o tym że klucz jest zaszyty w biosie, i system niby ma nie pytać o niego, ale po zmianie na zwykły bios, to już tam go chyba nie ma, bo po przywracaniu ze zwykłej płyty zapytał o klucz i go zaakceptował. Inna sprawa może przy UEFI.

Uprzejmie proszę na przyszłość tak nie napastowywać nowych użytkowników.
    Dziękuję. Pozdrawiam.

Jeśli w takim razie komputer nie ma żadnych ograniczeń w Boot menu, to wystarczy przy uruchamianiu komputera do niego wejść i zaznaczyć nasz napęd z UEFI (ew. wyłączyć Secure Boot) i wszystko będzie dobrze, i dane będą zachowane. Jeśli płyta się nie da w żaden sposób zabootować bez przełączania biosa, trzeba sprawdzić czy pójdzie specjalnie przygotowany pod UEFI dysk USB.
    W każdym razie gdyby się udało, dane zostaną zachowane.
  • Poziom 8  
    linuks napisał:
    ręczne przywracanie jest opisane na elektrodzie, teraz nie mogę znaleźć linku w którym to opisywałem ale jak znajdę to dam linka

Właśnie gdzieś widziałem Twoje wypowiedzi, ale też nie mogę odszukać. Będę wdzięczny jak gdzieś znajdziesz :)
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    deton24 napisał:
    Jeśli w takim razie komputer nie ma żadnych ograniczeń w Boot menu, to wystarczy przy uruchamianiu komputera do niego wejść i zaznaczyć nasz napęd z UEFI (ew. wyłączyć Secure Boot) i wszystko będzie dobrze, i dane będą zachowane. Jeśli płyta się nie da w żaden sposób zabootować bez przełączania biosa, trzeba sprawdzić czy pójdzie specjalnie przygotowany pod UEFI dysk USB.
    W każdym razie gdyby się udało, dane zostaną zachowane.

I tak trzeba było pisać od razu a nie proponować czyszczenie dysku i instalację od zera. Dywagacje czy to 32 bit czy 64 są bezprzedmiotowe bo tu jest konkretny przypadek i jest jasne co sprzęt obsługuje i jaki system jest. Porady typu "format C " nic nowego nie wnoszą. Autorowi chodzi o przywrócenie oryginalnego systemu z recovery. Wiesz jak pomóc to pomagaj. Nie wiesz to się wstrzymaj z ogólnymi dywagacjami. Dobrze że nie napisałeś jeszcze o instalacji xp na dyskach SATA.
    Pozdrawiam

Podaj zawartość partycji recovery. Chodzi mi szczególnie o pliki obrazu oryginalnego systemu..
    Nie zapisałem tego linka a teraz jak wyszukuje to mi wyszukuje ręczne przywracanie ale przeważnie toshiba.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Proszę bardzo.
    Po lewej partycja Samsung_REC2 (to ta większa)katalog System software. W drugim folderze RecoveryImage jest plik install.wim. Po prawej partycja Samsung_REC z listą plików.

• Pomocny post
    Spec od komputerów
    Nie pomoże. Masz zmodyfikowane partycje. Rozpakuj plik .wim na partycję systemową. Na wszelki wypadek zrób obraz obecnej partycji systemowej gdyby coś poszło nie tak.
    Po przywróceniu oryginalnego systemu wykonaj DVD/pena recovery. Jeżeli chcesz zachować zmodyfikowane partycje to po skonfigurowaniu oryginalnego systemu zrób obraz systemu zewnętrznym narzędziem i tego obrazu używaj do przywracania. DVD/pen recovery przyda się przy sprzedaży laptopa bo przywróci fabryczny podział na partycje i stan systemu jak świeżo po zakupie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    linuks, w jaki sposób mam to rozpakować?
  • Poziom 8  
    Dzięki. Zabieram się za to powoli :)
  • Spec od komputerów
    Powoli i rozważnie. Sprawdź przez imagex z parametrem info jaka jest zawartość pliku .wim.
    Pozdrawiam i powodzenia.
  • Poziom 8  
    Code:
    WIM Information:

---------------------
    GUID:      {F53D2DBB-F994-427F-83DA-5AFC7DF6560F}
    Image Count:   1
    Compression:   XPRESS
    Part Number:   1/1
    Attributes:   0x8
          RP_FIX

Image Index: 1
    -------------------
    Name:      SRSPBR
    Files:      229092
    Folders:      44986
    Expanded Size:   38276 MB

WIM XML Information:
    ---------------------------
    <WIM>
      <TOTALBYTES>17967684179</TOTALBYTES>
      <IMAGE INDEX="1">
        <DIRCOUNT>44986</DIRCOUNT>
        <FILECOUNT>229092</FILECOUNT>
        <TOTALBYTES>40136193740</TOTALBYTES>
        <HARDLINKBYTES>7080101433</HARDLINKBYTES>
        <CREATIONTIME>
          <HIGHPART>0x01CE4DE8</HIGHPART>
          <LOWPART>0x77B2E3DA</LOWPART>
        </CREATIONTIME>
        <LASTMODIFICATIONTIME>
          <HIGHPART>0x01CE4DE8</HIGHPART>
          <LOWPART>0x7A0494D3</LOWPART>
        </LASTMODIFICATIONTIME>
        <WINDOWS>
          <ARCH>9</ARCH>
          <PRODUCTNAME>MicrosoftŸ WindowsŸ Operating System</PRODUCTNAME>
          <EDITIONID>Core</EDITIONID>
          <INSTALLATIONTYPE>Client</INSTALLATIONTYPE>
          <SERVICINGDATA>
            <PKEYCONFIGVERSION>6.2.9200.16497;2013-01-09T23:15:08Z</PKEYCONFIGVERSION>
          </SERVICINGDATA>
          <HAL>acpiapic</HAL>
          <PRODUCTTYPE>WinNT</PRODUCTTYPE>
          <PRODUCTSUITE>Terminal Server</PRODUCTSUITE>
          <LANGUAGES>
            <LANGUAGE>de-DE</LANGUAGE>
            <LANGUAGE>en-US</LANGUAGE>
            <LANGUAGE>fr-FR</LANGUAGE>
            <LANGUAGE>nl-NL</LANGUAGE>
            <LANGUAGE>pl-PL</LANGUAGE>
            <FALLBACK LANGUAGE="pl-PL">en-US</FALLBACK>
            <DEFAULT>en-US</DEFAULT>
          </LANGUAGES>
          <VERSION>
            <MAJOR>6</MAJOR>
            <MINOR>2</MINOR>
            <BUILD>9200</BUILD>
            <SPBUILD>16384</SPBUILD>
            <SPLEVEL>0</SPLEVEL>
          </VERSION>
          <SYSTEMROOT>WINDOWS</SYSTEMROOT>
        </WINDOWS>
        <NAME>SRSPBR</NAME>
      </IMAGE>
    </WIM>

To z imagex GUI... bo na razie brakuje mi informacji odnośnie punktu startowego :D To znaczy od czego zacząć :P

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Ja się poddaję :D
    Plik install.wim ma 16,7 GB. Wyciągnięty na partycję D (z niewidocznej, ukrytej partycji *: SAMSUNG_REC2 - generalnie wszystko wyciągnąłem na dysk D z tej partycji).

Mój analityczny inżynierski umysł nie jest w stanie dociec (ani odsiać z odmętów internetu koniecznych informacji)... Jak ja mam rozpakować ten plik install.wim do partycji C:/ za pomocą imagex...

Pierwsze i zasadnicze pytanie, to jak ja mam tego imageX uruchomić... Stworzyć bootowalny pendrive? W jaki sposób?

Chciałbym najpóźniej jutro zakończyć sprawę z tym bo jak ruszę znów w delegacje, to będzie męka z tworzeniem notatek ze spotkań na tablecie :/
  • Poziom 8  
    WojtasJD, w pierwszym linku autor ma partycje SAMSUNG_REC i SAMSUNG_REC2 widoczne i z przydzielonymi literami, u mnie są one ukryte i bez liter. Ma to jakieś znaczenie?

Tak to wygląda u mnie w Diskpart:

Ja wiem, nie raz było opisywane... ale ja jestem chemikiem, a nie informatykiem. Odpowiednio poprowadzony sobie poradzę, ale do tego potrzebuję w miarę konkretnej instrukcji... (jak do dziecka ;))
    O co uprzejmie proszę.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Chodzi o wolumin [SAMSUNG_REC] - ostatnia partycja. Z tego co widać jakoś nadawałeś literę dla SAMSUNG_REC2 więc i tej nadaj i uruchom wskazany programik.
  • Poziom 8  
    WojtasJD napisał:

Przez DMDE [Otwórz wolumin] SAMSUNG_REC i odzyskaj na C:
    \WinClon\Admin\Setup\Tools\RecoverySettingsSV.exe i uruchom jako administrator.

Zrobiłem jak prosiłeś. Wyskoczyła na chwilkę partycja SAMSUNG_REC z literką Z i okienko samsung recovery z sortowaniem partycji.
    Niestety, F4 dalej nie działa. Jednak jest zmiana - po wykonaniu powyższej instrukcji typ partycji zmienił się z OEM na Recovery.

Co dalej?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Programik uruchomiłeś jako administrator (z menu kontekstowego po PPM na pliku)?
    Załącz w pliku 100 pierwszych sektorów HDD (0...99) na forum z DMDE (ikona Kopiuj sektory..., opisywane na forum)
    Następnie (dopiero jak zrobisz to co wcześniej a nie odwrotnie) w DISKPART
    DISKPART> sel disk 0
    DISKPART> sel part 1
    DISKPART> set id=DE94BBA4-06D1-4D40-A16A-BFD50179D6AC override
    DISKPART> sel part 5
    DISKPART> sel part 6
    DISKPART> sel part 9
    DISKPART> sel part 10
    DISKPART> assign letter=R

Na koniec jeszcze raz uruchom jako administrator programik z podfolderu na R:\
  • Poziom 8  
    Efekty są jakieś... ale F4 dalej nie działa. Po wykonaniu Twojego skryptu:

Po wykonaniu pliku z partycji R na moment zrobiły się widoczne obie partycje Recovery:
    Znikły, jak zakończył się program.

F4 nie zadziałało, a tak wygląda list part po ponownym uruchomieniu:

Jakieś dalsze pomysły?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    IMO zawsze można wypakować pliki z [SAMSUNG_REC2]\RecoveryImage\install.wim ale to nie rozwiąże problemu z <F4> więc bym tu kopał dalej.

Próbowałeś programowo zresetować sposobem Windowsowym? - czyli WinKey + I: Zasilanie -> <Shift> + Uruchom ponownie -> Rozwiąż problemy - itd.
    ( http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/restore-refresh-reset-pc )

Jak nie zadziała to z wiersza polecenia uruchomionego jako administrator:

bcdedit /create {11111111-0000-1111-0000-111111111111} /d "Samsung Recovery"
    bcdedit /set {11111111-0000-1111-0000-111111111111} device partition=\Device\Harddisk0\Partition10
    bcdedit /set {11111111-0000-1111-0000-111111111111} path=\EFI\Asclepius\bootx64.efi
    bcdedit /set {fwbootmgr} displayorder {11111111-0000-1111-0000-111111111111} /addfirst

Uruchom ponownie, nie naciskaj <F4>

Jak i to nie zadziała to będą inne pomysły...
  • Poziom 8  
    Sposób windowsowy nie działa - ciągle pokazuje komunikat o braku plików z kopią systemu. Istnieje możliwość uruchomienia z wierszem polecenia.

Co do poleceń bcdedit - przy wpisywaniu pierwszego wyskakuje błąd "Żądanie nie jest obsługiwane". Kolejnych nie próbowałem nawet, bo odnoszą się do pierwszego.

Moje dane zostały już bezpiecznie wyeksportowane. W zasadzie jedyną restrykcją teraz jest to, żeby partycje recovery przetrwały nienaruszone. Abym tylko miał czysty, świeży system i działające f4.
  • Poziom 8  
    Udało się uruchomić partycję recovery. Tak wygląda dysk po odzyskaniu systemu. Nadal brak reakcji na F4, ale to już dla mnie w tej chwili sprawa drugorzędna.

Samsung NP270E5E-X01PL - Brak możliwości wejścia w tryb Recovery z klawisza F4 Samsung NP270E5E-X01PL - Brak możliwości wejścia w tryb Recovery z klawisza F4

Jak widać, jest prosty dostęp do partycji Samsung_REC. Wcześniej nie było, będę to musiał ukryć, żeby ktoś (lub ja) przypadkiem czegoś nie usunął.