Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soft start transformatora + filtr sieciowy do zasilacza.

Rafał 116 21 Maj 2014 20:12 21780 39
 • #31
  Schizma
  Poziom 20  
  We wzmacniaczach większej mocy, gdzie pracuje toroid 1,5kVA stosowali bardzo prosty układ: owszem, rezystor dużej mocy szeregowo z uzwojeniem pierwotnym, ale mostkowany stykiem przekaźnika, którego cewka pracuje na wyprostowanym napięciu wtórnym. Szybkie, tanie, skuteczne.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  Paraclitus
  Poziom 15  
  Przydałaby się dioda połączona równolegle do R2 połączona anodą z bazą T1 w celu resetowania układu soft startu przy krótkotrwałym wyłączeniu zasilania.
 • #33
  themichal
  Poziom 17  
  A ja zapytam czemu dla większego trafa zalecasz stosowanie rezystorka ok. 40 om a przy małym ok. 100 om? Może sie myle, ale im większe trafo tym większy prąd przy włączaniu (namagnesowanie większego rdzenia i w większym trafie pierwotne ma mniejszą impedancje) a im mniejsze to prąd mniejszy ,dobrze kombinuje?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #34
  Rafał 116
  Poziom 17  
  Jasne jest że im większy transformator tym większy będzie prąd "rozruchowy" i aby go ograniczyć do tej samej wartości co w małym trafie wydzieli się sporo więcej mocy. Poza tym aktualnie prąd jest ograniczony do wartości <1A dlatego zmniejszenie rezystora zmniejszy straty na nim, a prąd nadal będzie akceptowalny.
 • #35
  themichal
  Poziom 17  
  No tak, ale analogicznie do tego przy trafie mniejszej mocy można stosować rezystor o mniejszej rezystancji? Np. toroid 600W rezystor 50Ω toroid 200W rezystor 25Ω? Bo z początkowego postu wynika że im mniejsze trafo tym większy rezystor.
 • #36
  Rafał 116
  Poziom 17  
  Można to tak rozumieć, ale głównie chodzi o zmniejszenie nieco rezystancji dla większych traf. Zresztą użyłem podobnego układu z rezystancją 25Ω 10W do odpalenia trafa ok. 2kW (jakieś dziwne było) rezystory zaświeciły jak żarówki i nie było mowy o uruchomieniu. Musiałem sporo zmniejszyć rezystancje i odrobinę zwiększyć moc rezystorów.
 • #37
  pawlik118
  Poziom 26  
  Polecam rozważenie wstawienia dużego termistora NTC zamiast tego ogromnego rezystora 68R, np taki z TME B57236S500M
 • #38
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Koledzy mówiący o włączaniu w maksimum napięcia: pomyliliście stan przejściowy ze stanem ustalonym. W tym ostatnim prawdą jest, że prąd jest przesunięty w stosunku do fazy. W stanie przejściowym (a takim właśnie jest włączenie transformatora) to zjawisko nie ma miejsca, ponieważ przy braku napięcia zasilającego i braku energii w rdzeniu nie może płynąć prąd. Nawet, jeżeli pozostało w nim jakieś szczątkowe pole, to ono nie wie, że w sieci jest 50Hz, które właśnie przechodzi przez zero i że powinno wywołać przepływ prądu o określonej wartości i z określoną biegunowością.
 • #39
  bachusl
  Poziom 2  
  kondziu001 napisał:
  Z praktycznej strony najlepiej jest budować układ na triaku, bądź też coś na mikroprocesorku, który wykryje zero i odliczy dokładnie 1/4 okresu napięcia w sieci.

  Masz na mysli wykrycie zero napięcia rozumiem?
  Może nie triak by zastosować tylko AC switch na mosfetach?
  Soft start transformatora + filtr sieciowy do zasilacza.

  Mosfet AC switch - Drivery do mosfetów w układzie AC switch
  http://en.elektroda.pl/rtvforum/topic2688521.html

  W przeciwieństwie do triaka taki AC switch można zalączyć w dowolnym momencie, chociaż łatwiej układ na triaku zrobić, bo tutaj trzeba trochu pokombinować z zasilaniem tych bramek mosfetów w ten sposób połączonych.

  Nie wystarczyło by po prostu mając taki AC switch dobierając wysoką częstotliwość PWMa przy takim softstarcie wykorzystać indukcyjność uzwojenia pierwotnego i badając napięcie po prostu ograniczyć płynący prąd zamiast rezystora i stopniowo zwiększać wypełnienie i zmniejszać częstotliwość tak że po ok. 1s mamy na stałe to włączone?

  Oczywiście jak jest warystor na tym schemacie z tego wątku, to bez sensu że bezpiecznik nie został tutaj wrysowany, bo już swego czasu był'taki jeden projekt prostownika akumulatorów, gdzie też był warystor tylkoo i.... oczywiście warystor komuś zadziałał ale i tak poszedł dym bo nie było żadnego bezpiecznika w tym projekcie.
  No chyba że taki mostek nad ścieżkami jak tutaj po prostu wtedy wyparuje i zadziała jak bezpiecznik :D

  --
  http://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_solar_power
 • #40
  kamilbalut
  Poziom 10  
  Witam, robiłem eksperymenty z uruchamianiem trafo toroidalnego 4,5kw. Załączenie trafo poprzez rezystor 18ohm a następnie zwieranie rezystora stykami stycznika. Wystarczy 10ms pracy na tym rezystorze do nasycenia się rdzenia transformatora by nie wybiło bezpieczników (mierzone stoperem do mierzenia czasów niejednoczesności wyłączników mocy).
  PS wiem że temat stary.