Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder DTMF NA CM8870 nie rozpoznaje żadnych sygnałów.

dudij 14 Kwi 2005 19:22 3420 8
  • #1 14 Kwi 2005 19:22
    dudij
    Poziom 10  

Witam. Wykonałem dekoder dtmf jak na rysunku poniżej. Problem jest taki ze nie rozpoznaje żadnych sygnałów i na każdym wyjściu jest zawsze 5V. Niech ktoś mi powie, czy zasilanie powinno być tak podłączone jak na rys? I czy powinienem się podłączyć bezpośrednio do linii telefonicznej, czy może do słuchawki do telefonu?

Z jakąkolwiek pomoc będę bardzo wdzięczny.

• #2 14 Kwi 2005 21:08
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

podpinasz sie do linii telefonicznej - a gdzie masz drugi przewod tej linii ?
    i o co chodzi z tym zasilaniem (+5V , -5V) -> czyli 10V -> 8870 nie wytrzyma wiecej niz jakies 6V (standardowo zasilanie 5V).

• #3 14 Kwi 2005 22:02
    dudij
    Poziom 10  

No właśnie podpinam się tylko do jednego przewodu lini, a z drugim nie wiem co, dac go do masy?? A co do zasialnia to zmierzylem miernikiem i jest 5V a nie 10 wiec powinno byc ok.
    Mam jeszcze takie pytanie, można się podpiąć do słuchawki telefonu zamiast bezpośrednio do lini??

• #4 15 Kwi 2005 01:14
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

przydaloby sie podlaczyc drugi przewod do gnd 8-) ; skoro masz 5V to na rysunku powinienes napisac +5V i GND (te -5V jest mylące) ale to juz taka formalnosc ; z podlaczeniem sie do sluchawki - to moze wypalic jesli chcesz 'monitorowac' wybieranie kodu DTMF przez konkretny aparat _oraz_ ten sam aparat w czasie wybierania puszcza sygnal do sluchawki (co mozna latwo sprawdzic).

Ponizej masz troszke lepszy ukladzik:
    http://www.electronicsforu.com/EFYLinux/circuit/jun2003/CI-2-DTMF.pdf

• #5 15 Kwi 2005 08:34
    ed-ek
    Poziom 34  

Wykonywałem takie układy do sterowania.Podpinając się do słuchawki, możesz odebrać sygnał DTMF tylko gdy słuchawka jest podniesiona.Odłożona słuchawka jest odcięta od linii.Linia telefoniczna nie dopuszcza podłączenia do żadnego swojego przewodu zewnętrznej ziemi (masy twojego układu).Wejście twojego układu DTMF to kond. 0.1u i pin 9 (masa Cm8870).Aby bezpośrednio podłączyć się do linii możesz jeden przewód linii telef. włączyć na 0.1u,a drugi TEŻ przez 0.1u połączyć do pinu 9.Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie trafo o przekładni zbliżonej do 1:1;1:2;1:3 a nawet 1:5.Uzwojenie pierw. przez kond. 0.1u łączysz z linią. Wtórne na 0.1u i pin 9.
    Co do niewłaściwych napięć w układzie:układ jest prawidłowy,ale na 99.9% CM8870 jest uszkodzony.Jeżeli bierzesz +5V z kompa,to +5V bierzesz z czerwonego przewodu molexa,a masę z czarnego.

• #6 15 Kwi 2005 09:02
    dudij
    Poziom 10  

W rzeczy samej +5V biore z czerwonego przewodu, a mase z czarnego.
    Dzis ide kupic nowe CM8870 i wykonam w wersji na wejście symetryczne.
    Czym proponujecie zasilać ten układ, może coś na 7805 ??
    I jeszcze takie pytanko, czy bez różnicy bedzie czy podepne sie bezpośrednio do lini telefonicznej, czy do słuchawki telefonu?? Cos mi się zdaje, że tam są różne napiecia.
    I jeszcze takie pytanie, czemu zasilanie od komputera sie nie nadaje??

• #7 15 Kwi 2005 10:07
    ed-ek
    Poziom 34  

Czy ty czytałeś mój post? Jak to nie nadaje się zasilanie z kompa?Nadaje się i to bardzo dobrze.O jakich różnych napięciach mówisz.Składową stałą która jest w linii odcinają ci kondensatory,a składowa zmienna może być różna - wzmocnienie 8870 możesz dowolnie ustawić.Czytaj uważnie post i zwróć uwagę na MASĘ i linię telef.

• #8 15 Kwi 2005 10:44
    dudij
    Poziom 10  

ed-ek napisał:
    na 99.9% CM8870 jest uszkodzony.Jeżeli bierzesz +5V z kompa

Nie zauważyłem kropki więc źle zrozumiałem.
    Nie mam pojęcia tylko czemu układ może być uszkodzony, ale kupię dziś nowy, zastosuje się do waszych wskazówek i zobaczymy co z tego bedzie.

Pozdrawiam

• #9 15 Kwi 2005 10:54
    Panda02
    Poziom 32  

Proponuję dla pewności działania dołączyć do końcówek 7, 8 i masy kondensatory 27-33p.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME