Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Leonardo] - Kontrola ilości wody w beczce

szumigt 20 Maj 2014 14:16 3198 13
  • #1 20 Maj 2014 14:16
    szumigt
    Poziom 15  

Witajcie.
    Muszę wykonać pewien chyba mało skomplikowany projekt przy pomocy własnie Arduino. Zadanie układu jest dość proste ... ma kontrolować poziom cieczy w beczce z wodą. Warunek nie może to być wyłącznik ciśnieniowy, ponieważ beczka nie jest na tyle szczelnie zamykana. Największą trudność sprawia mi wykombinowanie, jak zrobić elektryczny układ który mógłby być kontrolować poziom wody tak aby przekazywać potem informację do przekaźnika któy uruchamiałby pomopę wody która napełnia beczkę do danego poziomu.

Innymi słowy jak zrobić układ który pozwalałby mierzyć poziom cieczy w beczce i miałby dwa położenia min (włączamy pompę wody) i max wyłączamy pomopę.

Pomożecie cosik ??

0 13
  • #2 20 Maj 2014 16:16
    rekinisko
    Poziom 22  

Pionowy pręcik lub rurka a na nim pływak z magnesem i dwa kntraktony na krańcach. Pytanie czy możesz ingerować w konstrukcję beczki? Czujnik ciśnienia jak najbardziej do zastosowania. Na dnie beczki montujesz szczelny pojemniczek z zamkniętym czujnikiem i wszystko powinno działać. Można by jeszcze pomyśleć nad zastosowaniem ultradzwięków.

0
  • #3 21 Maj 2014 07:59
    szumigt
    Poziom 15  

rekinisko napisał:
    Pionowy pręcik lub rurka a na nim pływak z magnesem i dwa kntraktony na krańcach.

Też nad tym myślałem ... rozumiem że kontraktony miały by być po za beczką w dolnej i górnej jej części ??

rekinisko napisał:
    Pytanie czy możesz ingerować w konstrukcję beczki?

No w zasadzie mogę jednak jeśli będę miał taką możliwość wolałbym zrobić to w jak najmniejszym stopniu.

rekinisko napisał:
    Czujnik ciśnienia jak najbardziej do zastosowania.

No chyba że myślisz o czujniku ciśnienia hydrostatycznego słupa wody, bo ciśnienia powietrza nad lustrem wody to nie bardzo bo beczka nie da się już szczelnie zamknąć :)

rekinisko napisał:
    Na dnie beczki montujesz szczelny pojemniczek z zamkniętym czujnikiem i wszystko powinno działać.

No tego nie bardzo rozumiem ...

rekinisko napisał:
    Można by jeszcze pomyśleć nad zastosowaniem ultradzwięków.

To będzie chyba najbezpiecznijesze rozwiązanie. Czujnik u góry beczki i pomiar odległości powierzchni lustra wody...

0
  • #4 21 Maj 2014 10:15
    f-54
    Poziom 9  

Moja propozycja - czujnik poziomu ze starej (nie wiem jak to w nowych...) pralki automatycznej.
    zalety:
    - łatwa regulacja poziomu max (długością rurki powietrznej)
    - regulowana histereza
    - styki przełączne na 230V mogą wprost sterować pompą (tak jak to robiły w oryginalnym układzie pralki - nie ma potrzeby stosować jakiegokolwiek kontrolera ;) oczywiście dla bezpieczeństwa można zastosować układ pośredniczący.

Wady: nie wiem jak teraz jest z dostępnością do części do starych pralek, ale myślę, że gdzieś na złomie się znajdzie ...

To właśnie jest czujnik ciśnieniowy - działa na zasadzie wzrostu ciśnienia powietrza wpychanego przez lustro wody pod membranę sterującą przełącznikiem

Pozdrowienia
    P.

0
  • #5 21 Maj 2014 10:28
    gaskoin
    Poziom 38  

Zainteresuj się też pojemnościowym pomiarem ilości wody. Jest szybki i dość dokładny.

Edit:

Widzę, że są nawet gotowce http://serwis.avt.pl/manuals/AVT3029.pdf można to zrobić inaczej, żeby mieć dokładniejsze info odnośnie poziomu wody, ale jak pójdziesz tym tropem to znajdziesz odpowiednią teorię.

0
  • #6 22 Maj 2014 00:22
    slawko_k
    Poziom 33  

Nie testowałem czy zadziała z wodą ale ultradźwiękowy czujnik odległości umieszczony na górze może byłby dobrym rozwiązaniem.
    Koszt chińczyka HC-SR04 z 5-15zł i proste podłączenie do arduino.

0
  • #7 04 Cze 2014 15:28
    szumigt
    Poziom 15  

No dobra czujnik odległości zamówiony ... zobaczymy.

A podpowiedzcie jak to zrobić na trzech drucikach ... Masa, stan wysoki i stan niski. uC sprawdza czy jest styk pomiędzy masą a stanem wysokim -> wyłącz pompę. Brak połączenia między masą a stanem nikskim -> włącz pompę.

Bo tak sobie myślę ... czujnik odległości pobiera podczas pomiaru 40ma prącu, a układ z takimi stykami nie będzie pobierać mniej ??

0
  • #8 04 Cze 2014 18:57
    august_a
    Poziom 21  

Proponuję do pomiaru czujnik MPXV5010, mam zastosowany do pomiaru ilości wody w akwarium i działa wyśmienicie.

1
  • #9 05 Cze 2014 08:36
    szumigt
    Poziom 15  

august_a napisał:
    Proponuję do pomiaru czujnik MPXV5010, mam zastosowany do pomiaru ilości wody w akwarium i działa wyśmienicie.

A podpowiesz coś jak masz to podłączone ??

Wróc ... już znalazłem.
    1 - A0
    2 - GND
    3 - +5V
    Zgadza się ??

Tylko jeśli byś mógł napisać gdzie to zakupiłeś ... :)

0
  • #10 06 Cze 2014 22:35
    august_a
    Poziom 21  

Rozpiskę pinów masz w ds.
    Brałem prosto z freescale

0
  • #11 27 Wrz 2014 00:40
    sh4rkyq
    Poziom 9  

Witam, właśnie wystukałem na arduino program do kontroli wody w beczce na zasadzie max pompa wypompuje do min + ręczne wł/wył pompy.
    Na diodach + przekaźnik wszystko działa idealnie. Teraz jak najprościej zrobić czujnik wyłącznie na zasadzie pręcików/drucików oddalonych od siebie powiedzmy 5 mm?

Kabelki w wodzie na 1mm odstępu nie dają HIGH dla digitalRead.

analogRead (1024) teoretycznie daje rade bo mogę odseparować puszczone 5V (np. x1 <500; x2 > 1000) ale tylko dla jednego wejścia np A0.
    Kiedy dam oba wejścia A0 i A1 - to na jednym i drugim jest to samo mimo podłączenia jednego

Jak to rozgryźć?

0
  • #12 27 Wrz 2014 10:43
    monekx
    Poziom 14  

Zrób to lepiej na czujniku ultradźwiękowym. Na pewno zmierzy ci odległość od wody. Dobre rozwiązanie bo stosujesz tylko jeden czujnik i wskaże ci min i max. Drucikami to zrobisz tylko max, poza tym wydaje mi się, że może to być awaryjne. Czujnik musiał byś zalać w jakimś uszczelniaczu i umocować na pokrywie beczki. Koszty prawie żadne.

0
  • #13 27 Wrz 2014 18:11
    sh4rkyq
    Poziom 9  

Czujnik posiadam, zainteresuje się tym.
    Tak jak piszesz - wilgoć.
    Ale z drugiej strony jeśli nie popsuje jednego czujnika to się nie nauczę ;)
    Po niedzieli zabieram się za robotę :)
    Dzięki.

0
  • #14 29 Wrz 2014 23:09
    sidisidi
    Poziom 10  

Witam wszystkich.

Właśnie jestem na ukończeniu mojego projektu z czujnikiem odległościowym na HC-SR04.

Dodatkowo uzbroiłem mój układ w nadawanie wyniku poprzez nadajnik 433MHz oraz możliwość wyboru częstości wysyłania danych a potem usypiania procesora, by móc go zasilać z baterii 9V przez bardzo długi czas.

Kończę też projektować płytkę :)

Jeśli ktoś potrzebuje jakieś pomocy albo jest ciekawy mojego projektu - proszę pisać.

pozdrawiam Grzesiek

0