Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DeDietrich MCR3 - Złącze blokady-nie wyłącza kotła.

20 Maj 2014 15:59 2382 25
  • Poziom 17  
    Witam.
    Krótko i na temat: wisi kociołek DeDietrich MCR3/24T.Do wyłączenia kotła,gdy pracuje kominek użyto złącza BL.Sterownik kominka "rozpina" mostek na tym złączu.Kocioł przestaje grzać oraz sygnalizuje działanie blokady miganiem zielonej diody.I tu jest problem-pompa w kotle nadal pracuje.Czy "ten typ tak ma" czy jest to może jakaś usterka? A może da się w nastawach zmienić charakter działania blokady?

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wydaje mi się że w punkcie P 36 należy zmienić na 1.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Dzięki-to może mieć sens.
    A czy da się ten parametr ustawić poprzez regulator OpenTherm czy tylko i wyłącznie przez program serwisowy?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Poprzez iSense się da.
  • Poziom 17  
    A czy coś takiego jak qSense się nada?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    No właśnie poprzez gSense nie da się wejść w parametry aby je zmienić. Trzeba mieć iSense.
  • Poziom 17  
    Szkoda.Trzeba będzie do serwisanta uderzyć...
  • Poziom 12  
    Witam,

Potrzebuję informacji dotyczących kotła MCR3.
    Mianowicie, do kotła podpięty jest sterownik iSense poprzez magistralę OT. Czy istnieje możliwość aby równolegle załączać kocioł poprzez styk dodatkowego prostego termostatu (nie DeDietricha)? Będę wdzięczny za wszelakie informacje na ten temat.
  • Poziom 17  
    Tak.Można użyć złącza blokady.Ale sprawa jest trochę zamotana bo przy rozłączeniu za pomocą tego styku wyłączamy całą funkcjonalność kotła (kocioł nie zagrzeje ciepłej wody).Można to obejść podłączając istniejący na płycie przekaźnik do do złącza BL, potem trzeba pogrzebać w parametrach i system zadziała.
  • Poziom 2  
    witam,
    mam pytanie dotyczące zlacza blokującego BL w piecu MCR3.
    Do zlacza blokującego BL podlaczylem przekaźnik z pompy pieca stałopalnego, tak by piec gazowy wylaczal się podczas pracy pieca stałopalnego. Dodatkowo w parametrach ustawienia pieca poprzez sterownik isense zmieniłem parametr p36 z 2 na 1, tak by nie dzialala pompa. Wszystko działa super, ale zlacze BL blokuje zarówno dzialenie układu co oraz cwu. Czy jest jakas inna opcja blokady układu co, przy jednoczesnym działaniu układu cwu?
    proszę o pomoc
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Powinno pomóc wykorzystanie przekaźnika, o którym wcześniej napisałem.Na zbiorniku spada temperatura-przekaźnik włącza żądanie podgrzania, podgrzewa wodę a gdy skończy przekaźnik rozpina mostek na BL.
  • Poziom 2  
    witam,
    dziekuje za informacje, jednakże mam kilka pytan, gdzie znajduje sie ten przekaźnik na plycie? I co oznacza, ze trzeba pogrzebac trochę w parametrach? Co należy zmienić, przestawić? Czy ten zabieg jestem w stanie zrobić sam, czy tez musze zrobić to przez serwis?

pozdrawiam i dziekuje za podpowiedz
    wojciech
  • Specjalista Automatyk
    Czy udało się komuś rozwiązać problem blokady z zewnętrznego regulatora i braku grzania ciepłej wody użytkowej?

• Poziom 21  
    Jeśli wykorzystujesz styk bl to kociołek grzać nie będzie ani co ani cwu , aby grzać tylko cwu a nie co wystarczy dać w szereg coś co rozłączy styk ot czyli termostat a nie bl , choć jako termostat on-off to zadziała to termostat typu isense czy q sense będzie generował błędy.
  • Specjalista Automatyk
    dobroslaw napisał:
    Jeśli wykorzystujesz styk bl to kociołek grzać nie będzie ani co ani cwu , aby grzać tylko cwu a nie co wystarczy dać w szereg coś co rozłączy styk ot czyli termostat a nie bl , choć jako termostat on-off to zadziała to termostat typu isense czy q sense będzie generował błędy.

A co kolego się stanie jak rozłączę BL , a spadnie temperatura CWU?
    Czy wystawi sygnał do przekaźnika o oczekiwaniu?
    Pozdrawiam daro

• Poziom 21  
    Bl blokuje całkowicie prace kotła, dodam jeszcze że są tam 2 dodatkowe wejścia sterowania co i cwu chyba 5 v nie pamiętam zobacz w instrukcji tylko najlepiej nie polskojęzycznej ja z tych wejść nigdy nie korzystałem
  • Specjalista Automatyk
    Dzwoniłem wczoraj do do głównego serwisu i powiem , że porażka.
    Wiedza na poziomie podstawowym, na każde techniczne pytanie brak klarownej odpowiedzi.
    Panowie czy posiada może ktoś angielska serwisówkę do tego kotła?

Pozdrawiam
    daro

• Poziom 21  
    Co chcesz osiągnąć grzać cwu a nie co ? czy może blokować czasowo grzanie co np przy paleniu kotłem stałopalnym a zostawić grzanie cwu ,jaki masz termostat pokojowy
  • Specjalista Automatyk
    Kolego problemem jest to ,że dietrich nie umożliwia użycia kolejnego sterownika w swoim układzie. Również protokół open term jest nie do przegryzienia.
    W sytuacji kiedy kolejny sterownik zarządza praca innych układów ( nap sterowania siłownikami rozdzielaczy podłogówek) to mamy problem.
    Muszę sprawdzić , czy zdjęcie zworki BL i przestawienie pracy przekaźnika na zapotrzebowanie zadziała w tej sytuacji. Jeżeli tak to problem jest z głowy.
    Jeżeli nie to muszę szukać innego rozwiązania.

• Poziom 21  
    Nie wiem co chcesz osiągnąć ale zazwyczaj wszystkie kombinacje podłączenia na tym kociołku jak się nie da oryginalnie to robię kombinacje na przekaźnikach czy dodatkowych termostatach wszystko da się podłączyć.
  • Poziom 16  
    daro31ie napisał:
    Również protokół open term jest nie do przegryzienia.
    dawno już rozwalony
    daro31ie napisał:
    Jeżeli nie to muszę szukać innego rozwiązania.
    może Celcia 20 ? "5.9 Wejście cyfrowe" oraz praca z zewnętrznym źródłem
  • Poziom 6  
    Panowie,

Wbrew pozorom temat jest bardzo prosty do rozwiązania. Trzeba użyć złączy ENABLE dla CH DHW, o których już tu była mowa i podać na interesujący nas obieg 12V z najprostszego zasilacza przez przekaźnik.

Mam kominek z płaszczem wodnym i też na początku używałem złącza "BL". Jednak strasznie mnie denerwowało, że piec blokuje się całkowicie i nie grzeje mi też wtedy CWU... Hydraulik zrobił dodatkowo od wymiennika kominka obieg na CWU, ale przy takim podłączeniu, kiedy piec gazowy zagrzewał CWU, grzały się też grzejniki (były już takie tematy na forum i stanęło na tym, żeby jednak tak nie robić).

Serwis De Dietrich w PL to jakaś porażka. Jak dla mnie to banda leśnych dziadków, którzy się g.wno znają i tylko potrafią napisać, że się nie da (jeśli w ogóle łaskawie odpiszą). Zadałem więc pytanie bezpośrednio do wsparcia technicznego we Francji i dopiero wtedy ktoś z Polski łaskawi odpisał, nie usuwając korespondencji którą wymienili w między czasie, w której nazwali mnie natchnionym pisarzem... :)

W załączniku schemat z informacją jak to działa. U mnie już będzie 3 zima z tym podłączeniem i jest OK.
  • Poziom 10  
    Benio83 czy mozesz jaśniej wytlumaczyć zasadę działania tych złączy CH i DHW? Jak zablokowac piec aby bylo CWU? Instrukcja Dietricha to jakaś porażka.
  • Poziom 9  
    Bienio83 napisał:
    Panowie,

Trzeba użyć złączy ENABLE dla CH DHW, o których już tu była mowa i podać na interesujący nas obieg 12V z najprostszego zasilacza przez przekaźnik.

Czy można jednocześnie korzystać z CH DHW oraz wejścia Opentherm OT ?
    CH to grzanie grzejników a DHW to grzanie cwu ?
  • Poziom 10  
    Panowie, wlasnie stoje przed takim dylematem u siebie, jak rozwiazac problem rozlaczania pracy CO (np. gdy mi drugi piec w instalacji pracuje) aby nie wylaczac CWU. Rozumiem, ze jak mam zworke na BL to kociol dziala (wogole dziala wszystko), i ta zworke zostawiam jak chce aby kociol pracowal.
    Czy jak rozepne zworke OT to nie dziala CO ale dziala CWU? Chcialbym z zewnetrznego termostatu (mam taka funkcje w panelu od alarmu Ropam- termostat on/off) gdzie jest po prostu przekaznik moc sterowac praca CO - czy jak wykorzystam wiec ten przekaznik do zwierania / rozwierania zlacza OT to bedzie to tak dzialac jak chce?
    Czy musze jednak zostawic zwarte na stale styki OT i podac zasilanie na te styki Enable CH + - aby uruchamiac tylko CO (CH rozumiem, ze oznacza Central Heating i podajac zasilanie na Enable CH + - czyli po prostu zasilam cewke wewnetrznego przekaznika w sterowniku, ktory wlacza w sterowniku ta funkcje?) niezaleznie od CWU?
    Czy teraz jesli to samo zrobie czyli zasile styki DHW (rozumiem, ze DHW oznacza Domestic Hot Water czyli po prostu CWU) to bede mogl sobie np. osobnym termostatem / osobnym przekaznikiem uruchamiac tylko grzanie CWU?
    Jesli na moje 2 ostatnie pytania mozna odpowiedziec TAK to mysle, ze bylo by to najlepsze rozwiazanie problemu kontroli nad tym piecem nie posiadajac specjalnego sterownika z interfejsem OT. Moglbym sobie wylaczac grzanie CWU sterujac przekaznikiem na DHW a nie jak teraz wypinac mu zasilanie z gniazdka sieciowego (gdy np. wyjezdzam na jakis czas).

Dodam jeszcze, ze jak uruchamialem ten piec pierwszy raz zeby miec na razie mozliwosc grzania CWU tylko to instalator ustawil mi jakims magicznym programatorem na 50C temp. odciecia grzania CWU i jakis podobno priorytet na CWU. Jak to sie ma do powyzszych (zresetuja te ustawienia instalatora?)?

Bardzo prosze o selektywne odpowiedzi na powyzsze pytania, mysle, ze wszystkim to rozjasni problem.
  • Poziom 9  
    afromaniano napisał:

Jesli na moje 2 ostatnie pytania mozna odpowiedziec TAK to mysle, ze bylo by to najlepsze rozwiazanie problemu kontroli nad tym piecem nie posiadajac specjalnego sterownika z interfejsem OT.

Czy udało Ci się podłączyć takie sterowanie?