Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca inżynierska - połączenie motoryzacji i informatyki w projekcie sieci?

Krzycho92 20 Maj 2014 23:04 1653 5
  • #1 20 Maj 2014 23:04
    Krzycho92
    Poziom 19  

Od października będę pisał pracę inżynierską z sieci komputerowych. Chciałem by moja praca była w miarę nietuzinkowa (spośród masy projektów sieci LAN w firmie/domu/szkole po kablu lub WiFi). Zastanawiam się czy jest możliwe, by zaprojektować sieć łączącą samochód z dealerem lub serwisem, gdyż teraz w samochodach jest masa elektroniki - gps, telefon, różne systemy wspomagające kierowcę i radary. Tą koncepcję przywołała mi myśl o tym, że gdy w "niejakim" Nissanie GT-R kierowca wyłączy bodajże kontrolę trakcji to informacja ta poprzez sieć gps lub gprs przekazywana jest do bazy Nissana i kierowca traci gwarancję na samochód. Na pewno są też systemy, które w jakiś sposób śledzą kierowcę albo cośtakiego będzie w niedługim czasie wprowadzane. Z bardziej znanych przykładów - Policja posiada (albo dopiero wprowadzają) system, który potrafi monitorować jadące samochódy przed sobą i z naprzeciwka i system w bazie danych znajduje informacje czy dany samochód na polisę OC, ew. ilość punktów karnych.
    Generalnie chciałbym w temacie o sieciach połączyć informatykę z motoryzacją, tak by praca była ciekawsza niż inne, choć obawiam się że niektóre informacje mogą być poufne, bo np. dany system jest opatentowany przed daną firmę/markę.
    Czy ktoś mógłby podpowiedzieć czy jest możliwość połączenia wyżej opisanych dziedzin nauki?

Od razu napiszę, że promotor może mi narzucić temat ale jeśli mam możliwość wyboru go samodzielnie i pisania o tym co lubię to chciałbym to wykorzystać i znaleźć coś ciekawego, co niestety łatwe nie jest.

0 5
  • #2 21 Maj 2014 08:19
    Kostek7
    Poziom 27  

Car2X, V2V, 802.11p, ...
    Generalnie temat świeży, ciekawy a przez to ciężki ale satysfakcja z robienia czegoś nowego a nie tak jak napisałeś klepania standardu ogromna.

0
  • #3 21 Maj 2014 08:49
    Krzycho92
    Poziom 19  

Tylko czy znajdę na ten temat informacje w bibliotece uczelnianej, wydziałowej? Jeśli temat świeży to informacje mogą być w internecie, ale większość literatury musi opierać się na książkach. Do tego dochodzi jakiś konkretny przykład projektu, gdyż praca inżynierska to nie tylko opisówka ale jakieś schematy, konfiguracja (w przypadku informatyki) - dlatego nie wiem czy znajdę na tyle dużo informacji aby coś sensownego na ten temat napisać.

0
  • #4 21 Maj 2014 09:04
    Kostek7
    Poziom 27  

Praca powinna się opierać na RFC/bazie IEEE/bazie IETF, bo to co zostało już wydrukowane prawdopodobnie jest nieaktualne już od kilku lat. Te informacje wykorzystujesz w opisie projektu, trochę bawiąc się w tłumacza co stanowi 40% opisu. Następnie stawiasz na podstawie teorii tezę dotyczącą konkretnego aspektu działania konkretnej technologi i ją opisujesz - 10%, dalej przedstawiasz układ/symulator/... w którym przeprowadzisz badania - 10%, opisujesz sposób prowadzenia badań/przypadki testowe - 20%, piszesz podsumowanie i ocenę uzyskanych wyników - 10%. Na koniec zawsze jest jedna z dwóch dróg do wyboru:
    - wyniki są lepsze lub takie same jak w opisie z RFC/IEEE/IETF i robisz z tego publikacje naukową
    - wyniki są złe, i moim pomysłem na ich poprawienie jest ...

Co do schematu/programu komputerowego który będziesz musiał zrealizować to wszystko zależy do kierunku rozwoju pracy. Na pewno nie ma pracy tylko z papierem.

PS> W wypadku tych technologii warto także rozejrzeć się za dokumentacją producentów samochodów.

0
  • #5 21 Maj 2014 12:56
    Krzycho92
    Poziom 19  

Jest jeszcze taki system Trans ERP, który służy do obsługi transportu miejskiego. Może łatwiej było by znaleźć informacje i jakieś źródła na temat nawigacji autobusów w mieście, gdzie na przystankach są podawane czasy przyjazdów poszczególnych mpków? Nie chciałbym z drugiej strony wpaść w temat, na który nie znajdę dużo informacji - bo są opatentowane, zbyt mało popularne albo jak wspomniałeś nieaktualne - ponieważ przy obronie mogę też nie mieć za dużej wiedzy by pracę obronić.

Kostek7 napisał:
    Co do schematu/programu komputerowego który będziesz musiał zrealizować to wszystko zależy do kierunku rozwoju pracy. Na pewno nie ma pracy tylko z papierem.

Właśnie w przypadku pracy z wiązanych z projektowaniem sieci komputerowych wystarczają screeny ze strony konfiguracyjnej routera, topologia sieci oraz rozkład urządzeń w budynku. Natomiast tutaj nie wiem w jaki sposób miałbym przedstawić działanie tego systemu - konfigurację, zarządzenie tym systemem?

0
  • #6 21 Maj 2014 14:44
    Kostek7
    Poziom 27  

Sam temat komunikacji pomiędzy autami na pewno będzie w pewny stopniu patentowany przez koncerny samochodowe bo dla nich są to konkretne pieniądze wydane na badania. Ale jest rozwijany także przez dość szerokie grono naukowców także nie obawiał bym się sytuacji z brakiem dostępu do informacji.

Co do "praktyki":

Krzycho92 napisał:
    Jest jeszcze taki system Trans ERP, który służy do obsługi transportu miejskiego. Może łatwiej było by znaleźć informacje i jakieś źródła na temat nawigacji autobusów w mieście, gdzie na przystankach są podawane czasy przyjazdów poszczególnych mpków?

Tu wymyśliłbym np. program do optymalizacji pracy takiego przedsiębiorstwa według jakiegoś wybranego kryterium pracującego w czasie rzeczywistym i uwzględniającym np. korki.
    W wypadku np. 802.11p może to być symulator działania/skuteczności/efektywności tej technologi w twoim mieście, na bazie symulacji ruchu i np. Google Maps.

Luźnie uwagi:
    - jeśli projekt miałby polegać na projekcie sieci dla ... to jakie zrzuty z routera w nim zamieścisz ? Sprzęt produkcyjny w typowych tematach tego gatunku (FTTx) jest bardzo drogi i raczej nie dostępny na uczelni/udostępniany w firmach zewnętrznych (no chyba że mnie pokrzywdził pod tym względem los bo miałem tylko kilka urządzeń Token Ring/FDDI/ATM)
    - z pracy ma być przede wszystkim zadowolony promotor, a dopiero później Ty
    - masz dużo czasu aby coś wybrać, ale pamiętaj o krótkim semestrze zimowym. Prace da się zrobić zaczynając od 0 we wrześniu ale wtedy przygotuj się że w tygodniu będzie siedzenie w lab/przed komputerem 7 - 21. Najlepiej klepnąć temat teraz, konsultować do sierpnia, później promotor będzie miał wakacje i dostępny będzie pewnie dopiero od września.

0