Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja rolet zewnętrznych, kabel prądowy + sterujący

21 Maj 2014 01:39 9879 6
  • Poziom 11  
    Świeżo położona instalacja elektryczna i jak się okazuje (według innych "fachowców" błędnie).

Problem w roletach zewnętrznych, które otrzymały instalację elektryczną z zamiarem centralnego sterowania.

Elektryk przyjął do wiadomości potrzeby klienta i wykonał w/w instalację.

Każda roleta otrzymała niezależne zasilanie z zerem plus kabel sterujący, który wędruje do punktu dowodzenia na poddaszu.

Okazuje się, że takie sterowanie (tak ostatnio usłyszałem) aby mogło działać jak sobie wymarzyłem musi mieć zamiast kabla sterującego...2 kable prądowe.

Reasumując 3 kable prądowe (zasilania+2 sterowanie). Podobno "Integra" tak działa.

ROlety będą miały silniki Somfy ILMO 4O WT z krańc. el. Jest możliwość instalacji (jeszcze) innych silników (bezprzewodowe?).

Proszę o pomoc w temacie, czy z obecną instalacją bez dodatkowych kosztów można sterować centralnie lub grupowo roletami?

Jestem laikiem elektrycznym, przeglądnąłem "pół internetu", niestety schematy nic mi nie mówią, potrzebuję "po chłopsku" kawałka opisu.

Dziękuję
  • OptexOptex

• Poziom 29  
    Czym chcesz sterować centralą czy pilotem ?
    Ciekawa Opcja np. Mobilus Cosmo E + pilot
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Chyba nie ma uniwersalnych instalacji. W pierwszej kolejności wybierz system, który będzie sterował roletami a następnie wykonuje się instalację taką, jaka jest wymagana przez system.
    Są systemy typowo ręczne z przyciskami góra/stop/dół, które przełączają napięcie 230V na silnik i nie wymagają żadnych kabli sterujących, za to rozbudowaną sieć jak to określiłeś prądową, a są systemy, jak już wiesz, bezprzewodowe, gdzie wystarczy doprowadzić przewód zasilający L/N/PE do silnika, a odbiornik/sterownik są w silniku i sterujesz jednym pilotem 16 rolet.
    Somfy bardzo dobra firma, ale możesz też sprawdzić Yooda, Nice. Jest tego dużo.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Teraz montowałem system Yooda. Potrzebują tylko zasilanie do puszki przy rolecie. Centralne sterowanie za pomocą sterownika radiowego. Wszystkim dodatkowo steruje versa.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Istnieje możliwość sterowania przewodowego. Możliwe, że ułożona instalacja pozwoli na takie rozwiązanie.
    Link prowadzi do dokumentacji sterownika BISTER RCS-4. Posiada opcję sterowania indywidualnego i grupowego.

http://www.napedy.net/images/bister/rcs4-schematy.pdf
  • Poziom 11  
    Dziękuje za odpowiedzi.

Niestety nie wiem, jaki system zastosuje, a czas goni na ewentualne zmiany.

Rolety będą kupowane z nepędami Somfy, ale przewodowymi. Pewnie bezprzewodowe wchodzą w grę, tylko cena wyższa. Za ILMO 40 policzono mi 385zł brutto / sztuka.

W tej chwili mam zasilanie przy każdej rolecie (faza, zero, zab.) oraz drugi peszel z przewodem (czerwony) chyba ppoz 3x0.6 o ile pamiętam, więc typowo sterujący.

Czytałem o integrze, ale tam przekażniki sterują poprzez kable 1,5 a nie 0,6.
    Chciałbym zrobić coś w miarę uniwersalnego, aby można było sterowanie dobrać bez problemu.

PS. Jaki koszt napędy Yooda do sterowania radiowego?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    A jak wyobrażasz sobie to sterowanie? Jak wyżej pisałeś kable od rolet są położone "do punktu dowodzenia na poddaszu".
    A przełączniki żaluzjowe gdzie mają być?
    Moim zdaniem, to niestety, ale powinieneś już teraz wiedzieć, jaki system zastosujesz?

Co do yooda:
    http://dorolet.eu/silnik-yooda-seria-35/284-naped-yooda-seria-35r-radiowy-13nm.html
    wystarczy poszukać.

A tu:
    http://dorolet.eu/58-sterowanie-grupowe-przewodowe-
    masz opisane systemy kablowe, porównaj wymagania okablowania i niech Ci elektryk zrobi takie, które będzie spełniało warunki każdego systemu, abyś później mógł wybierać.

Dodam jeszcze, że uniwersalny to jest system zwykłych przełączników żaluzjowych, gdzie prowadzisz linię 3 przewodową do puszki, od puszki przewód 4 żyłowy do przełącznika, do puszki przewód od silnika, i dalej 3 żyłowy do następnej puszki przy następnej rolecie. Od czasu, jak producenci systemów wprowadzili sterowniki, to każdy producent ma własne rozwiązania, łącznie z np czujnikami nasłonecznienia itp...