Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon Elfon z zasilaczem EWD 3L - brak głoasu z mikrofonu.

Daro1003 21 May 2014 08:16 2964 8
Ochrona Domu
    Daro1003
    Level 20  
    Witam
    Posiadam w bloku domofon z zasilaczem EWD 3L po pewnym czasie zostałem wezwany na serwis okazało się iż nie mam głosu z żadnym mieszkaniu ze stacji bramowej. Podmieniłem mikrofon w stacji niestety nic nie dało. Przepatrzyłem połączenia kablowe wszystko ok lutowane i izolowane. Czy może być coś z elektroniką zasilacza ? Od lokatorów wiem iż ktoś ingerował już w zasilacz ale nie wiem co i jak próbował. Chciałbym prosić na początku z jakich zacisków powinny wychodzić przewody do unifonów z zasilacza jeden zacisk na głośnik to masa a drugi w moim przypadku to SU - czy jest ok ?
    Być może płytka zasilacza padła. Jeśli tak orientuje się ktoś które elementy ?
  • Ochrona Domu
    andziabb
    Level 20  
    Witam! Opis zacisków w zasilaczu EWD3L

Opis zacisków zasilacza:
    Ez-Ez - elektrozaczep
    Ez/ ~ - ~ -Wyjście napięcia 12V AC
    + - podświetlenie wizytówek kaset
    Ⱶ - masa
    Z1, Z2 - wywołanie
    KE – wejście otwierania
    SG - generator
    MU - mikrofon unifonu
    MK - mikrofon kasety
    GK - głośnik kasety
    SU - słuchawka unifonu

Czy cała reszta działa bez zarzutów? Rozumiem, że osoba stojąca przy bramie nie słyszy nic, a w mieszkaniu słychać?

Pozdrawiam
  • Ochrona Domu
    suworow
    Admin of Property security
    Wzywają Cię do naprawy domofonu we własnym bloku czy jak to rozumieć?
    1. biorąc pod uwagę wartość zasilacza i fakt zę ktoś w nim grzebał i że jest to instalacja wielorodzinna to bym go po prostu wymienił na nowy. Jeżeli instalacja nie jest "wiekowa" szansa że uszkodzony jest zasilacz jest naprawdę niewielka. Większość awarii w blokach wynika przeważnie z " grzebania i podłączania na własną rekę, czy też uszkodzeń przewodów)
    2. zanim jednak to zrobisz to jednak warto sprawdzić czy problem nie leży gdzieś w instalacji czy nieprawidłowych podłączeniach.Wybacz ale " przepatrzenie instalacji " to żadna metoda diagnozowania. Podejmujemy kolejno kroki. Odpinamy wszystkie unifony i zapinamy jeden na krótko,podpinamy na krótko stacje bramową lub po prostu inny pewny moduł mikrofonu.
    3. a może warto jednak wezwać kogoś bardziej ogarniętego w temacie?
    Pozdrawiam
    Daro1003
    Level 20  
    Przed moimi oględzinami instalacji było dwóch ogarniętych fachowców z ogłoszenia. No i niestety nie poradzili sytuacji.

W instalacji wygląda wszystko ok głośniki od unifonów wpięte w zacisk GK oczywiście myślałem o podpięciu przy zasilaczu unifonu na krótko ale instalacja wygląda tak iż przewody od mieszkań schodzą się w jedno miejsce i te żyły od głośników zlutowane razem i od tego punktu przewód do GK.
    Identyczne połączenie jest z masą, zasilaniem oraz mikrofonem kasety. Dlatego stwierdziłem iż wizualnie jest ok. Gdyby nie uszkodzona była instalacja to w niektórych mieszkaniach by nie bylo słychać a nie słychać we wszystkich. Problem chyba w zasilaczu lub w przewodzie od stacji bramowej do zasilacza.

A czy ja mieszkam w tym bloku czy zostałem wezwany na serwis to chyba nie ma znaczenia w kwestii domofonu.
    andziabb
    Level 20  
    A możesz napisać jakiej firmy masz stację bramową? Według mnie albo przewód albo zasilacz.....w ogóle dziwne jest to, że ktoś założył zasilacz EWD3L w bloku wielorodzinnym, przeważnie stosuje się EWD10, WRD lub WRDS?! Ile przewodów jest podpiętych do unifonu?
    suworow
    Admin of Property security
    Daro1003 wrote:
    W instalacji wygląda wszystko ok głośniki od unifonów wpięte w zacisk GK
    to źle jak sama nazwa wskazuje jest to zacisk głośnika kasety
    Daro1003 wrote:
    oczywiście myślałem o podpięciu przy zasilaczu unifonu na krótko ale instalacja wygląda tak iż przewody od mieszkań schodzą się w jedno miejsce i te żyły od głośników zlutowane razem
    to nie trzeba myśleć tylko to zrobić. Nie rozumiem co sposób wykonania instalacji ( zresztą zdaje się przyzwoity ) ma do tego.
    Daro1003 wrote:
    Gdyby nie uszkodzona była instalacja to w niektórych mieszkaniach by nie bylo słychać a nie słychać we wszystkich.
    na jakiej podstawie wnosisz, a jeżeli jest przywarcie? też potrafisz to wykryć metodą oglądania przewodów.
    Daro1003 wrote:
    Problem chyba w zasilaczu lub w przewodzie od stacji bramowej do zasilacza.
    Nikt nie twierdzi że nie, w takim razie sprawę rozwiąże przemierzenie/ zamiana przewodów, podłaczenie kasety zew na krótko, podmiana kasety/ podmiana zasilacza.
    Daro1003 wrote:
    czy ja mieszkam w tym bloku czy zostałem wezwany na serwis to chyba nie ma znaczenia w kwestii domofonu.

To ty podałeś tę nic nie znaczącą informację nie ja, a że w sposób nieprecyzyjny więc pozwoliłem sobie dopytać.

Daro1003 wrote:
    Przed moimi oględzinami instalacji było dwóch ogarniętych fachowców z ogłoszenia. No i niestety nie poradzili sytuacji.
    Wybacz ale fachowiec by sobie z tego typu problemem poradził bardzo szybko.

Pozdrawiam
    Daro1003
    Level 20  
    Stacja bramowa jest oznaczona KWR 10 coś z elfona chyba.
    Co do unifonów to prowadzi do nich 6 żył 2 z nich odpowiadają za guzik do elektro-zaczepu.
    arekcom
    Level 14  
    a czy czasem nie masz ściszonego do minimum MK na płycie zasilacza?
    Nadmienię tylko że w tym zasilaczu podgłośnienie działa w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.
    jann111
    Level 32  
    Za pomocą oględzin nic nie zrobisz.Idąc na serwis powinieneś mieć jakiś miernik,bebechy zapasowe a już na pewno zasilacz.
    Na szybko to musisz sprawdzić zasilacz więc jak nie masz unifonu to pożycz z mieszkania i wepnij bezpośrednio do zasilacza przy odłączonej linii wychodzącej unifonów. A tych co byli przed Tobą to nie nazywaj fachowcami bo systemy analogowe są proste jak budowa cepa więc żaden fachowiec do nich nie jest potrzebny.
    A z ELFONA to mogą być zasilacze EWD-1O EWD-3L EWD-3K