Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

serwer pocztowy serwer pocztowy

treciox1 21 May 2014 12:34 3483 13
    treciox1
    Level 10  
    Serwer pocztowy
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie potrzeba do tego 3 maszyn wirtualnych.
    Spokojnie kilka domen może działać na jednym serwerze.

Trzeba na serwerze DNS ustawić rekord MX dla każdej domeny aby wskazywał na IP serwera pocztowego.
    Analogicznie rekord A dla WWW.
    askr
    Level 35  
    Dlaczego 3 odrębne wirtualne serwery?
    Wszystko może przecież działać na jednym serwerze. Zdecydowanie uprości to administrację.
    Czy na te 3 spółki jest jedna domena?
    Jeśli tak, to tym bardziej 3 serwery wirtualne nie mają sensu.
    Podobnie z hostingiem...
    treciox1
    Level 10  
    serwer pocztowy
    kurozukin
    Level 15  
    1. Mimo trzech różnych domen możesz to mieć na jednym serwerze.
    2. Żeby skonfigurować MX musisz się zalogować do twojego dostawcy domeny i w panelu zarządzania DNS skonfigurować rekordy DNS (no chyba że masz swój serwer DNS, ale nic o tym nie pisałeś).
    Jaki dostawca domeny?
    treciox1
    Level 10  
    Jestem świadomy tego, że łatwiej byłoby to zrobić na jednym serwerze jednak muszę to zrobić tak jak opisałem czyli na oddzielnych VM.

Z konfiguracją domeny to rozumiem, że muszę ustawić przekierowanie MX na publiczny adres IP, ale jak mam powiązać publiczny IP z moim serwerem w sieci firmowej?
    treciox1
    Level 10  
    łącze z NASKu...dalej wszystko stoi na Juniperach SSG

prawdopodobnie mój problem wydaje się Wam banalny jednak nigdy jeszcze tego nie robiłem i stąd prośba o pomoc
  • Helpful post
    TooMeeK
    Level 22  
    Jak musi to być na 3 oddzielnych VM to potrzebujesz 3 publicznych adresów IP oraz rekordów dla każdego z nich:
    1. rekord A serwera pocztowego
    2. rekord MX serwera pocztowego
    3. revDNS u dostawcy
    4. opcjonalnie: rekord TXT odrzucający spam
    5. opcjonalnie: rekord MX z pułapką na spam

Z jednym adresem IP - nie wiem czy to jest możliwe bo nie sprawdzałem - potrzebny byłby load balancer dla tej usługi.
    treciox1
    Level 10  
    no dobrze ale czy mógłbym prosić tak trochę bardziej łopatologicznie.
    Mam publiczne IP
    Mam serwer w sieci firmowej

rozumiem, że teraz powinienem zgłosić do dostawcy, że chcę wykorzystać adres IP i co dalej....gdzie fizycznie musi się odbyć to przypisanie adresu do mojego serwera? czy na moim Juniperze czy gdzieś indziej?
    m.jastrzebski
    Level 39  
    treciox1 wrote:

rozumiem, że teraz powinienem zgłosić do dostawcy, że chcę wykorzystać adres IP i co dalej....gdzie fizycznie musi się odbyć to przypisanie adresu do mojego serwera? czy na moim Juniperze czy gdzieś indziej?

Zalozmy ze domena to abc.pl. Teraz serwer pocztowy jest fizycznie u dostawcy. Powiedzmy na IP=69.69.69.69.
    Czyli w DNS, w rekordzie MX stoi: abc.pl = 69.69.69.69

Jesli chcesz przeniesc fizycznie serwer na inny adres, to musisz zmienic ten adres w DNSe. We firmie ktora Ci te DNSy utzymuje. Trwa to kilka-kilkanascie godzin. Musisz byc trego swiadomy ze w tym czasie moga byc problemy z komunikacja.

Analogicznie rekord A kieruje do strony www. Moze to byc inny IP. Lub ten sam.

Polecam strone http://mxtoolbox.com, tam sie dowiesz wszystkiego o swojej domenie.
    Jakie rekordy i gdzie sa utzymywane.

Kolejna rzecz to reverse DNS, Zeby z Twojego IP zrobic domene. To musisz zrobic u dostawcy adresu IP. Jak tego nie zrobisz, to poczta bedzie kulec. Bo jak Twoje IP zechce wyslac mala do zdzichu(malpa)onet.pl od marycha(malpa)abc.pl , to serwer poczty onetu moze sobie sprawdzic do jakiej domeny tlumaczy sie adres IP. Jak zobaczy ze ten adres IP jest tlumaczony do czegos nie podobnego do abc.pl to moze poczty nie dostarczyc.

marcin
    treciox1
    Level 10  
    Dzięki za odzew i pomoc.

Ponieważ strona ma zostać jeszcze na obecnym hostingu, a przenieść chcę tylko serwer to zrobiłem tak:

w konfiguracji DNS mojej domeny ustawiłem takie rekordy

A poczta.abc.pl = 153.xx.xxx.xx
    MX abc.pl = 10 poczta.abc.pl

zapisałem konfigurację wczoraj ok 13:00 i do tej chwili nadal ping poczta.abc.pl kieruje na stary adres IP - może to jeszcze kwestia propagacji DNS

ale pytanie czy dobrze skonfigurowałem te rekordy?
    Czy przy takiej konfiguracji powinienem utworzyć subdomenę poczta.abc.pl ??
    treciox1
    Level 10  
    Witam ponownie,

konfiguracja rekordu MX jest już w porządku - przekierowuje na publiczny adres IP. Na Juniperze ustawiłem żeby ten publiczny adres IP wskazywał na adres IP w sieci LAN, gdzie mam serwer.

Jednak mimo to poczta nie przychodzi ani nie wychodzi.
    Podpowiecie co zrobiłem źle albo czego nie zrobiłem, a powinienem?