Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powiadomienie GSM- układ opóźniający załączenie, sterowany masą

21 May 2014 13:36 1461 5
  • Level 10  
    Witam,
    myślę od dłuższego czasu nad zainstalowaniem w samochodzie modułu powiadamiania gsm. Przeczytałem na elektrodzie wszystkie wątki dotyczące tego zagadnienia, ale niestety nie jestem w stanie na ich podstawie niczego samodzielnie skonstruować.
    Stawiam na maksymalną prostotę. Układ chciałbym uniezależnić od alarmu, dlatego nie interesują mnie sygnały z centralki.

Plan jest taki: wsiadam do samochodu (zamykam krańcówkę w drzwiach) i mam X sekund na naciśnięcie przycisku. Jeśli nie nacisnę to telefon zadzwoni pod zaprogramowany numer.
    Jeśli nacisnę telefon nie zadzwoni i do momentu, aż nie nacisnę przycisku jeszcze raz nie będzie działał. To znaczy, że jak wsiądę i nacisnę przycisk to potem mogę otwierać drzwi swobodnie, bo układ i tak nie zadzwoni.
    Zanim wysiądę z pojazdu wciskam przycisk i mam znowu X sekund na zamknięcie drzwi (gdyby zadziałał bez opóźnienia to nie mógłbym wysiaść bo po otwarciu drzwi zacząłby dzwonić- to logiczne:))

Układ od telefonu odseparowany jest przekaźnikiem monostabilnym podłączonym pod klawisz 1. Napięcie do sterowania tym przekaźnikiem, może pochodzić bezpośrednio z krańcówki (krańcówka to uproszczenie, bo znajdę przewód gdzie będzie masa po otwarciu jakichkolwiek drzwi, a nie tylko kierowcy).
    Nie da się w pół sekundy wejść do samochodu, więc długość otwarcia drzwi wystarczy na wybranie numeru, a dowolnie długo otwarte nic w telefonie nie nabroją. Można trzymać klawisz 1 dowolnie długo, a telefon i tak wykona połączenie i ta jedynka nie będzie się mnożyć (więc nie trzeba kasować zawartości wyświetlacza).
    Nie potrzebuje wiec timera, który wciśnie w telefonie przycisk 1 przez X sekund. Więc prostota górą.

Jedyne czego potrzebuje i w czym oczekiwałbym od drogich forumowiczów pomocy to układ opóźniający działanie przekaźnika.

Wsiadanie do pojazdu i jazda:
    Pojawia się masa na przewodzie (otwarte drzwi) trwa odliczanie po którym następuje zadziałanie przekaźnika lub nie dzieje się nic (jeżeli dezaktywowałem przyciskiem)

Koniec jazdy, wysiadanie z pojazdu:
    Wciskam przycisk który aktywuje układ. Mam X sekund na dostarczenie masy (otwarcie drzwi) i odcięcie (zamknięcie). Nic się wtedy nie stanie. Jeżeli jednak po tym czasie otworzyłbym drzwi układ dzwoni (oczywiście wcześniej również odlicza wiec mogę temu zapobiec).

Jeżeli sterowanie jakimś timerem poprzez masę, która na dodatek może być przez dłuższy czas podawana będzie zbyt kłopotliwe to mam pomysł, aby układ był dezaktywowany i aktywowany z pilota, a przekaźnik wybierający 1 w telefonie podłączony bezpośrednio do krańcówki.
    Wtedy aktywuje/dezaktywuje poza samochodem, więc nie otwieram drzwi zanim zdezaktywuje, więc nie zadzowni i żadne opóźnienie dzwonienia nie jest mi potrzebne.
    Pytanie tylko skąd tanio zdobyć jakiś radiowy nadajnik i odbiornik? Może jakieś tanie chińskie breloczki itp. mają coś takiego? Kiedyś sprawdzałem ceny nadajników/odbiorników jako układów do zastosowań elektronicznych i było to nieopłacalne, więc przypuszczam, że taniej będzie wygrzebać z jakiegoś bubla.
    Budżet na ten projekt jest prawie żaden :) Minus komunikacji radiowej jest taki, że będzie żarło dodatkowy prąd na postoju.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  • Level 39  
    JAnek_N wrote:
    Stawiam na maksymalną prostotę.
    JAnek_N wrote:
    Pytanie tylko skąd tanio zdobyć jakiś radiowy nadajnik i odbiornik? Może jakieś tanie chińskie breloczki itp. mają coś takiego? Kiedyś sprawdzałem ceny nadajników/odbiorników jako układów do zastosowań elektronicznych i było to nieopłacalne, więc przypuszczam, że taniej będzie wygrzebać z jakiegoś bubla.
    Budżet na ten projekt jest prawie żaden Minus komunikacji radiowej jest taki, że będzie żarło dodatkowy prąd na postoju.

Kolego zważywszy na powyższe twoje wywwody, najlepiej odstąpić od całego przedsięwzięcia.
    Z próżnego to i Salomon nie naleje....
  • Level 10  
    Bez przesady, chodzi o to żeby nie wydawać majątku. Podzespoły elektroniczne za kilka złotych to nie problem, ale gdybym miał na tak domowy i niepewny projekt wydać kilkadziesiąt to zastanawiałbym się już czy rzeczywiście jest mi to tak bardzo potrzebne, a jeśli jest to czy nie kupić gotowego produktu.

Myślę po prostu nad najlepszym rozwiązaniem. Wyłączanie radiowe ma ten plus, że latwo będzie mi to zrobić jako totalnemu laikowi, minus, że będzie pobierało cały czas prąd no i taki, że zlodziej może to chyba zakłócić/wyłaczyć samemu tak jak przechwytuje sygnał z pilota i rozbraja alarm. Mój pojazd jest starszy, więc to na pewno nie przysporzy nikomu trudności, więc fajnie gdybym miał podwójne zabezpieczenie. Skłaniam się więc ku bardziej mechanicznemu rozwiązaniu czyli naciskaniu guzika i to rozwiązanie przypuszczam będzie również tańsze. Nie wiem tylko jak rozwiązać sprawę z tym układem odliczającym czas.

Wiem, że znakiem rozpoznawczym tego forum jest "daj sobie spokój jak sie nie znasz", ale dlatego wlaśnie zakladam temat w piaskownicy i oczekuje pomocy kogoś bardziej doświadczonego, bo myślę, ze to dobre miejsce na naukę i temat również jest chwytliwy. Wiele osób szuka pdobnych rozwiązań, na ktore jednak w internecie nie ma prostych i dokładnych odpowiedzi. Jeśli uda się zbudować coś prostego i skutecznego to warto to zostawić dla potomności i takich laików jak ja :)
  • Level 39  
    Kolego i to jest cała prawda o tobie, mówisz o majątku, chesz kombinować ,robić jakieś prowizorki,sam przynając iż niezbyt znasz się na elektronice, a nawet nie poszukałeś dobrze:

moduły powiadomień - alarmów GSM można nabyć już za 70-100zł. Mają one wszystkie potrzebne fukcje i napewno w trakcie uruchamiania nie uszkodzą telefonu , ale może dla ciebie i te koszta stanowią majątek.....

P.s.: znakiem rozpoznawczym tego forum jest pomijając wszelkie aspekty SPECJALIZACJA, oraz MINIMALNA WIEDZA W DZIEDZINIE TEMATYCZNEJ jak również OGROMNE CHĘCI I ZAPAŁ, A NIE LENISTWO I SZUKANIE ZŁOTEGO ŚRODKA ,KOSZTEM PRACY INNYCH!!!

W takim przypadku polecam fora typu www. - złota_kula.com lub www. wrozka_ksenia.pl :)

Dodano po 3 [minuty]:

JAnek_N wrote:
    Myślę po prostu nad najlepszym rozwiązaniem. Wyłączanie radiowe ma ten plus, że latwo będzie mi to zrobić jako totalnemu laikowi, minus, że będzie pobierało cały czas prąd no i taki, że zlodziej może to chyba zakłócić/wyłaczyć samemu tak jak przechwytuje sygnał z pilota i rozbraja alarm.

każde urządzenie elektroniczne pobiera prąd, prawa fizyki: telefon gsm, modem gsm w stanie czuwania pobiera praktycznie identyczną moc co każde powiadomienie, a nawet wiekszą niekiedy (telefon co jakiś czas loguje się do "widocznych" przemienników a wtedy pracuje podobnie jak w trakcie rozmowy).
  • Level 10  
    Quote:
    Podzespoły elektroniczne za kilka złotych to nie problem, ale gdybym miał na tak domowy i niepewny projekt wydać kilkadziesiąt to zastanawiałbym się już czy rzeczywiście jest mi to tak bardzo potrzebne, a jeśli jest to czy nie kupić gotowego produktu.

Chyba napisałem tutaj wszystko o tym czy chce kupować gotowe rozwiązanie. Chodzi o to, żeby się trochę pobawić i zrobić coś swojego. Nie pytałbym o radę czy mam kupić, bo taką decyzję umiem podjąć sam. Jeśli nie masz do powiedzenia nic w temacie to proszę Cię abyś nic już nie pisał, bo piszemy o samym pisaniu tutaj, a nie o rozwiązaniach. Szkoda Twojego cennego czasu. Może ktoś inny jest w stanie wskazać możliwe podzespoły, które obsłużą taki moduł, a jeśli nie to trudno. Sam i tak to wykonam sobie dostępnymi sposobami, ale po prostu będę musiał szukać rad i pomocy gdzie indziej.

Co do pobierania prądu przez telefon to będzie on się ładował tylko podczas jazdy, więc nie martwię się o pobór prądu na postoju.

Będę wdzięczny za schemat, albo opis jak wzmocnić za pomocą tranzystora napięcie 1v idące w telefonie do wibratorka. Jeśli je wzmocnie będę mógł również dzwoniąc na telefon aktywować/dezaktywować powiadamianie (załączanie przekaźnika), aczkolwiek chciałem w ten sposób realizować inne działania.
  • Level 39  
    JAnek_N wrote:
    Nie potrzebuje wiec timera, który wciśnie w telefonie przycisk 1 przez X sekund. Więc prostota górą.

Jedyne czego potrzebuje i w czym oczekiwałbym od drogich forumowiczów pomocy to układ opóźniający działanie przekaźnika.
    JAnek_N wrote:
    Jeżeli sterowanie jakimś timerem poprzez masę, która na dodatek może być przez dłuższy czas podawana będzie zbyt kłopotliwe to mam pomysł, aby układ był dezaktywowany i aktywowany z pilota, a przekaźnik wybierający 1 w telefonie podłączony bezpośrednio do krańcówki.
    Wtedy aktywuje/dezaktywuje poza samochodem, więc nie otwieram drzwi zanim zdezaktywuje, więc nie zadzowni i żadne opóźnienie dzwonienia nie jest mi potrzebne.
    Pytanie tylko skąd tanio zdobyć jakiś radiowy nadajnik i odbiornik?
    JAnek_N wrote:
    Bez przesady, chodzi o to żeby nie wydawać majątku. Podzespoły elektroniczne za kilka złotych to nie problem, ale gdybym miał na tak domowy i niepewny projekt wydać kilkadziesiąt to zastanawiałbym się już czy rzeczywiście jest mi to tak bardzo potrzebne, a jeśli jest to czy nie kupić gotowego produktu.
    JAnek_N wrote:
    Myślę po prostu nad najlepszym rozwiązaniem
    JAnek_N wrote:
    Chyba napisałem tutaj wszystko o tym czy chce kupować gotowe rozwiązanie. Chodzi o to, żeby się trochę pobawić i zrobić coś swojego. Nie pytałbym o radę czy mam kupić, bo taką decyzję umiem podjąć sam
    JAnek_N wrote:
    Może ktoś inny jest w stanie wskazać możliwe podzespoły, które obsłużą taki moduł,
    JAnek_N wrote:
    Będę wdzięczny za schemat, albo opis jak wzmocnić za pomocą tranzystora napięcie 1v idące w telefonie do wibratorka. Jeśli je wzmocnie będę mógł również dzwoniąc na telefon aktywować/dezaktywować powiadamianie (załączanie przekaźnika), aczkolwiek chciałem w ten sposób realizować inne działania.

Nic dodać nic ująć, żadania ,dezyderaty, pragnienia i zero wiedzy oraz chęci jej zdobycia.

a wystarczy spojrzeć poniżej na "Podobne tematy " i "EUREKA" wszystko jest.:
    -https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic326096.html
    -https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1105264.html
    -https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2393391.html
    -https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic551663.html
    -https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic977108.html
    Dodać trzeba trochę własnej inicjatywy i wszystko będzie gotowe.