Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ścieżki PCB w Eagle 6.0 - Sterownik silnika krokowego ne555 + 4017 + ULN2003

d_pelczar 21 Maj 2014 15:19 4008 15
  • #1 21 Maj 2014 15:19
    d_pelczar
    Poziom 8  

Mam prośbę, czy możecie sprawdzić mi poprawność prowadzenia ścieżek i połączeń na płytce wg poniższego schematu? Jestem początkujący, mogłem coś przeoczyć
    Schemat:
    Projekt pcb

1 15
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 21 Maj 2014 15:33
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jedno jest pewne: nie rób tej płytki bo wygląda to tragicznie.
    Staraj się układać elementy koło siebie w jakiś logiczny, przemyślany sposób. Stosuj jak najkrótsze połączenia, a nie ciągnij te ścieżki jak najbardziej naokoło się da. Przykładem jest ta co szła pod potencjometrem. Potencjometr wysuń na skraj płytki tak żeby ośka była na zewnątrz. Tak jak jest teraz jest źle bo nie nałożysz gałki na niego - zawadzi o kondensator.
    Stosuj "ground plane" czyli oblej masą płytkę. Zużyje Ci mniej środka trawiącego, a co ważniejsze unikniesz części problemów związanych z nieprawidłowym prowadzeniem masy.

Tutaj to co najbardziej razi:

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #4 21 Maj 2014 15:58
    szczywronek
    Poziom 27  

1. Nie zachowałeś numeracji elementów z oryginału - łatwiej byłoby sprawdzać, gdyby numerki się zgadzały. Brak informacji o złączach też nie pomaga.

2. Wartości rezystorów nie są takie same (2k / 2k2).

3. IC1 nie ma podłączonego zasilania i masy.

4. Węzeł między rezystorami masz podłączony do pinu 7 układu IC3 dwoma różnymi ścieżkami (jedna na warstwie TOP po lewej stronie, druga na warstwie BOTTOM idąca między nóżkami potencjometru).

5. Brakuje kondensatorów filtrujących zasilanie (nie ma ich na schemacie).

6. Poczytaj o poprawnym prowadzeniu ścieżek (w szczególności masy) - materiałów jest dużo na forum i ogólnie w Internecie.

7. Nie wiem jaki silnik zamierzasz pod to podłączyć, ale ścieżki prądowe mogłyby być nieco szersze.

8. Nóżka COM ULN'a powinna być podpięta pod "+" silnika.

9. Pooglądaj w sieci schematy i popracuj nad "szeroko pojętą estetyką" ;)

0
  • #6 21 Maj 2014 18:35
    d_pelczar
    Poziom 8  

Dzięki panowie za pomoc i zrąbanie :D
    wstawiam ''troche" poprawiony schemat.
    Nóżka COM do + silnika oraz zasilanie dla U4017?? czyli schemat w linku jest trochę niedopracowany... Aczkolwiek w eagle 6.0 który mam to układ U4017N nie ma nóżek na zasilanie i gnd... powinny to być nóżki 16 oraz 8... najwyżej stworzę własną bibliotekę... co teraz powiecie poza tym błędem dotyczącym 4017 reszta jest już ok?

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Co do "ground plane" zamieszczam jeszcze jedną poprawkę...
    Co wy na to?
    Jak można powiększyć przerwy pomiędzy GND a ścieżkami oraz jak poszerzyć ścieżki?
    z góry dzięki :)

0
  • Pomocny post
    #7 21 Maj 2014 20:10
    landy13
    Poziom 29  

d_pelczar napisał:
    Jak można powiększyć przerwy pomiędzy GND a ścieżkami oraz jak poszerzyć ścieżki?

Odstęp polygonu od ścieżek: Menu->Edit->Change->Isolate
    Szerokość ścieżek: Menu->Edit->Change->Width

Oczywiście o ile to Eagle, bo jakoś nie zauważyłem tej informacji.

0
  • Pomocny post
    #8 21 Maj 2014 22:51
    szczywronek
    Poziom 27  

Zasilanie 4017 akurat jest na schemacie - opis "słowny" pod układem :lol: Masz rację schemat jest taki sobie ;)
    Układ w Eagle'u ma te nóżki tylko "ukryte". Podczas edycji schematu znajdź po lewo ikonkę funkcji "Invoke" (ewentualnie menu Edit -> Invoke) - pozwala wywołać niewidoczne "elementy" układu - np. bramki, piny zasilania etc...

0
  • Pomocny post
    #9 21 Maj 2014 22:54
    Christophorus
    Poziom 41  

Płytki wyglądają jakby ścieżki były na nich trasowane autorouterem, stąd ten bałagan wśród ścieżek na płytce.

d_pelczar napisał:
    Aczkolwiek w eagle 6.0 który mam to układ U4017N nie ma nóżek na zasilanie i gnd... powinny to być nóżki 16 oraz 8... najwyżej stworzę własną bibliotekę...
    Zapewniam, że są nóżki zasilania. W edytorze schematów skorzystaj z narzędzia Invoke i dodaj wyprowadzenia zasilania układu 4017.

0
  • #10 21 Maj 2014 23:36
    d_pelczar
    Poziom 8  

"landy13" jeden post przed Tobą wspomniałem, że to Eagle 6.0 i dzięki za pomoc :)
    Tak trasowane auto routerem potem przerabiałem ręcznie... dopiero poznaje program
    Dzięki Panowie, ułatwiliście mi życie :D nawet nie przypuszczałbym, że mogą być ukryte nóżki :/ Tylko po co je ukrywać o_O w życiu bym tego nie znalazł

0
  • #11 22 Maj 2014 13:37
    d_pelczar
    Poziom 8  

zamieszczam już wszystkie poprawki... proszę Was o sprawdzenie poprawności...
    Ground plane wykonany nie do konca tak jak mógłby być (bo masa ma i tak ścieżki) ale jestem z tego zadowolony bo środka trawiącego pójdzie mało :D
    Więc co Wy na to?

0
  • #12 23 Maj 2014 06:58
    d_pelczar
    Poziom 8  

Jest ktoś w stanie sprawdzić czy poprawnie dokonałem połączeń? :P

0
  • #13 23 Maj 2014 19:57
    Christophorus
    Poziom 41  

Eagle posiada wbudowane narzędzia ERC i DRC, które służą do sprawdzania projektu. Wszystkich błędów one może nie wychwycą, ale mogą wskazać błędy lub miejsca ewentualnych usterek. Samo oglądanie schematu i rysunku płytki na obrazku nie zawsze wystarczy. Co do samej płytki to można ją jeszcze trochę poprawić i nieco zmniejszyć.

Rezystory R1 i R2 można przesunąć w lewo i w stronę układu U1. Kondensator C4 można zbliżyć do układu U2 zrównując do z kondensatorem C3. Potencjometr można przesunąć bliżej układu U3. Kondensator C2 można zbliżyć do łącza zasilania 5V. W ten sposób można nieco zmniejszyć płytkę drukowaną. Kondensator C3 można umieścić pomiędzy układem U3 i złączem JP2. Wówczas nie trzeba prowadzić ścieżki do tego kondensatora pomiędzy polami lutowniczymi układu U3.

0
  • #14 25 Maj 2014 23:04
    d_pelczar
    Poziom 8  

Dzięki za pomoc. Zastosowałem się do waszych porad teraz już troche lepiej poznałem eagle :]

0
  • #15 29 Maj 2014 20:17
    d_pelczar
    Poziom 8  

Udało się, zaprojektowałem płytkę, wydrukowałem i wytrawiłem, zmontowałem i teraz moje pytanie brzmi... Posiadam silnik krokowy
    MITSUMI M42SP-7P (54.5Ohm)
    z 4 przewodami czerwonymi i jednym białym...
    Jak rozpoznać który przewód to który? Czy biały może być przewodem łączącym uzwojenia do którego podpina się zasilanie?
    Jak wtedy podpiąć silnik do mojego sterownika?

0
  • #16 31 Maj 2014 19:00
    d_pelczar
    Poziom 8  

Już znalazłem rozwiązanie :)
    Możecie mi podpowiedzieć w jaki sposób mógłbym podłączyć do tego układu mocniejszy silnik? Ten który mam chodzi ładnie ale jest troszeczkę za słaby... Co i jak powinienem dobrać/dopasować/przerobić aby nie spalić sterownika?
    Domyślam się że każdy kanał(sygnał) z osobna będę musiał wzmocnić... dobrze rozumiem? Jak to przeliczyć i tego dokonać?
    Z góry dzięki :)

-1