Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się

KSX 21 Maj 2014 22:39 14409 4
  • #1 21 Maj 2014 22:39
    KSX
    Poziom 19  

Witam,

Moja zmywarka Bosch Silence 3in1 od jakiegoś czasu miała skłonność do wydłużania czasu prania, aż przy jakimś praniu zapaliła się kontrolka brak wody (taki symbol kranu). Teraz przy uruchomieniu zmywarki wyrzuca ona tylko starą wodę, zapala kontrolkę braku wody i nie startuje.

Ciśnienie wody w kranie nie uległo zmianie. Przetestowałem elektrozawór (aquastop) podłączając do niego bezpośrednio 230VAC (gdy dostawał prąd to przepuszczał wodę), a także odpiąłem samą rurę z wodą od zmywarki
    w miejscu zaznaczonym czerwonym kółeczkiem, wtedy przy włączeniu zmywarki woda lała się cały czas do podstawionej miski, więc układ sterujący otwieraniem elektrozaworu i elektrozawór są sprawne. Testowałem też przepływomierz, przy dmuchaniu powietrzem tam gdzie powinna wpływać woda, słychać i widać jak obracają się łopatki śmigiełka, w tym czasie omomierz zaczyna szybko pikać w rytm obrotów - wobec tego sądzę że on jest sprawny. Przy zdjęciu blach z boków zmywarki i prawidłowo podłączonym wężu z wodą, gdy podłączam prąd słychać przez 2sek. syk uchodzącego powietrza i wpływa odrobina wody do tego podłużnego pojemnika, który jest teraz praktycznie suchy (chyba nazywa to się hydrostat):
    Na samym dole tego pojemnika widać inny elektrozawór, go też testowałem i działa.

Zastanawia mnie czy wobec tego nie zapchał się pojemnik/dozownik z solą do zmywarki, bądź jakaś rurka,zaworek czy filtr, które są ukryte gdzieś głęboko w zmywarce. Jak dla mnie ten pojemnik z solą dziwnie wygląda (na górze jest jakby niebieska woda czy coś, na dole coś przypominające pomarańczowa gąbkę) i zastanawiam się czy jest sens go rozkręcić i wyczyścić? Czy w ogóle można to rozebrać i jak to rozebrać? Czy jest może coś innego w tej zmywarce co mogło zajść kamieniem i się zapchać? Poniżej zamieszczam fotki tego "dziwnego" elementu i reszty zmywarki.
    Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się

Dodaje także fotki środka programatora, przekaźniki klikają, ale nie testowałem ich przewodzenia, poza tym nie widać by coś było nadpalone czy pęknięte, sam programator działa (przy starcie chce wywalać starą wodę, i otwiera aquastop, kreci jakimś silnikiem (chyba rozdrabniarka/pompa), po czym z braku wody zatrzymuje zmywanie. Pokazuje on prawdziwe informacje o stanie zmywarki itp.
    Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się Zmywarka Bosch Silence 3in1 - Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się

Będę bardzo wdzięczny, za nakierowanie mnie na elementy którym powinienem się przyjrzeć i jak się do nich dostać. Z góry dziękuje i pozdrawiam ;)

• #2 21 Maj 2014 22:58
    nares
    Specjalista AGD

KSX napisał:
    Nie pobiera wody - prawdopodobnie zatkała się

A dokładniej płaszcz wodny do sprawdzenia, to znaczy jego drożność.

• #3 22 Maj 2014 12:50
    KSX
    Poziom 19  

Przeczyściliśmy dziś ten płaszcz wodny(faktycznie był zatkany taki zaworek z gumką na górze), teraz wygląda to tak:

Po włączeniu zmywarki widać jak płynie w nim woda, a sama woda nalewa się do wnętrza zmywarki, lecz nic się więcej nie dzieje. Po chwili znów zapala się kontrolka braku wody, a woda wlewa się do wnętrza zmywarki dalej. Przy ponownym uruchomieniu zmywarka wylewa tą wodę i znowu się zapełnia i staje. Mój ojciec doszukuje się, że te kreski zrobione markerem na tym płaszczu wodnym maja jakieś znaczenie..... Dodatkowo po wczorajszym osuszeniu zbiornika na sól (soli już tam nie ma) zbiornik ten się nie napełnia wodą, choć zawsze był zalany wodą. Wiec zalaliśmy go sami (nawet instrukcja tak mówi)
    Wobec tego moje podejrzenie pada ten zbiornik (jest on na fotkach powyżej, ma kolor rdzawo-niebieski), lub jakieś uszkodzenie programatora. Proszę poradźcie coś więcej. :) Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam.

• #4 22 Maj 2014 22:03
    nares
    Specjalista AGD

KSX napisał:
    o włączeniu zmywarki widać jak płynie w nim woda, a sama woda nalewa się do wnętrza zmywarki, lecz nic się więcej nie dzieje. Po chwili znów zapala się kontrolka braku wody

Wymień przepływomierz.

• #5 23 Maj 2014 14:27
    KSX
    Poziom 19  

Przepłukaliśmy gorącym octem spirytusowym ten pożółkły element płaszcza wodnego i zmywarka ruszyła. Widać wcześniej za słabo to robiliśmy bo nastawiliśmy się na ten tłuszcz przy tym zaworku, a kamień jeszcze został w jakiś kanalikach. Temat zamykam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME