Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to generatory?(??)

14 Kwi 2005 23:14 1215 13
  • Poziom 13  
    Mam pytanie: czy elementy pokazane na zdjęciu płyty głównej http://212.14.9.235:8080/~hinczu/Inne.htm są generatorami częstotliwości FSB?? I dlaczego jest ich aż tak dużo?? Jeżeli są to generatory to gdzie mogę znaleść ich schematy i rozwiązania konstrukcyjne-związane z ich stabilnością-jest to mi potrzebne do pracy dyplomowej :-) Z góry dziekuje za wszelką pomoc!
    Przepraszam,zdjęcie jest już zaktualizowane.
    (??) - ozdobnik?
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Pokazałeś zdjęcie płyty głównej ale jest tam wiele elementów a ne wiem o które Ci chodzi. Na płycie na ogół jest albo jeden generator kwarcowy współpracujący z układem mnozącym i częstotliwość FSB jest zależna od ustawienia zworek ustawiających program układu. Niemniej są teżukłady z rezonatorem kwarcowym a generator wykonany jest na scalaku, wybór FSB jest tak jak wyżej. pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Widzę że zadałem za Ciężkie pytanie które przewyższa kompetencje forum:-) A szkoda bo myślałem że tu mi pomogą-trudno :-)
  • Poziom 15  
    Za stabilizację częstotliwości taktowania FSB będzie odpowiadał tylko jeden z rezonatorów (gdzieś blisko chipsetu i procka). Pozostała stabilizują częstotliwości dla innych magistral bo przecież każda pracuje z innym taktowaniem (np. PCI ma 33MHz a ISA 8MHz). Przeczytaj jakie tam są napisane wartości na obudowach i to może trochę pomoże w zlokalizowaniu generatora dla FSB.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Z tym brakiem kompetencji na forum to Cię trochę poniosło ,jest tu 147558 użytkowników i parę osób orientuje sie w temacie na pewno.To co napisał robert_bytom to niezupełnie tak ,taktowanie PCI ,ISA czy AGP jest realizowane przez podział częstotliwości magistrali systemowej FSB w chipsecie i nie ma do tego osobnych kwarców.Wielość rezonatorów na płycie wynika z potrzeby taktowania innych podsystemów płyty i na tym zdjęciu widzę rezonatory do kontrolera SATA ,układu dźwiękowego ,kontrolera LAN i kilka nierozpoznanych ponieważ nie można odczytać przy jakich układach scalonych są.Do FSB jest zwykle kwarc 14,318MHz i układ syntezy ,w linkach które podał jankolo masz mnóstwo not aplikacyjnych które powinny wyjaśnić wszystko jak ta synteza działa.Zwykle na płycie jest jeszcze kwarc 32768Hz który taktuje RTC (Real Time Clock) i działa on nawet jak płyta leży na półce w sklepie ,zasilany jest baterią litową CR2032.Wracając do układu syntezy FSB jest on sterowany przez BIOS (zworki dawniej w starych płytach) i dzięki temu można ustawiać różne FSB ,np. zmiana z krokiem co 1MHz i jeszcze odstrajanie od częstotliwości żeby uniknąć zakłoceń radiowych jeśli takowe wystąpią (Spread Spectrum Modulation w BIOS-ie to sie nazywa).Jeśli rozumiesz noty katalogowe układów które podał jankolo to powinieneś wykukać jak to się odbywa w detalach.A jeśli nie to wybierz ukłąd (wszystkich nie sposób opisać) i postaramy się rozszyfrować jak te syntezy działają w szczegółach.
  • Moderator
    Hinhu napisał:
    Widzę że zadałem za Ciężkie pytanie które przewyższa kompetencje forum:-) A szkoda bo myślałem że tu mi pomogą-trudno :-)

Witam! ... nie masz najmniejszych praw by napisać takie słowa obrażasz innych tak twierdząc i nie zadajesz sobie trudu by sam cośkolwiek w tym temacie poszukać bo nawet odszukanie aplikacji układów już by Ci coś dało !
    Skoro nawet umieszczenie postu w odpowiednim dziale było dla Ciebie problemem !

Za pewnie myślisz że wszyscy za Ciebie zrobią to na tym forum , a Ty zbierzesz owoce ich wypowiedzi i problem będziesz miał z głowy !

Zadałem sobie troszkę trudu i poczytałem Twe poprzednie posty i jesteś całkiem zielony w temacie elektroniki .

Powtarzam jeszcze raz nie masz moralnego prawa pisać takie słowa jakie napisałeś i być może nie Wiesz , ale na pewno wielu tylko z tego powodu Ci nie odpowie!
  • Poziom 13  
    Może przesadziłem, urażonych przepraszam. Nie jest tak jak myślisz Tony, mam swoje materiały tylko że są one z dosc starych pozycji a jak wiadomo świat się zmienia-tym bardziej technika. Mam na przykład taki układ(rys http://212.14.9.235:8080/~hinczu/Inne.htm ), a myślałem że ktoś może ma podobny schemacik i da znać :-) Bym porównał, bo takie rzeczy ciężko znaleźć, a ja chciałbym się skupić na tej akurat płycie :-)Może ktoś wie?? I czy ma któś jakieś informacje na temat układu 8284 lub 82284 taktującego procesory 8086 lub 8088?
  • Poziom 13  
    A jak jest zrealizowane mnożenie częstotliwości FSB w procesorze? Też poprzez układ PLL? Jak tak to są 2 układy PLL na płycie głównej czy procesor ma swój wbudowany weń samego?
  • Poziom 37  
    Procesor nie ma wbudowanego układu PLL ,on dostaje zegar z syntezy.Te mnożniki i FSB przypisane procesorowi ma zaprogramowane na swoich końcówkach ,dzięki temu możliwe sa tzw. drut mody i inne manipulacje związane z overclockingiem.To procesor daje informację syntezie ile razy mnożyć FSB.Są płyty główne które biorą te dane z dip-switchy i nie przejmują się mnożnikiem procesora a tylko tym co się ustawi dip-switchami.
  • Poziom 13  
    Czyli są 2 układy syntezy?(jeden dla procesora i jeden dla płyty głównej-synteza częst. 14,3....MHz z której powstaje FSB a z FSB poprzez kolejne PLL taktowanie procesora?). Bo juz sie pogubiłem:-) A jeżeli nie, to jak zrealizowane jest powielanie częstotliwości w procesorze?(co to jest ten mnożnik?-na jakim układzie jest to zrealizowane?) ??????????? I gdzie znajde informacje na temat układu 8284???
  • Poziom 13  
    A po polsku nikt nic nie ma? I jak jest z tymi układami PLL - są 2 czy jest jakioś inaczej to rozwiązane? ;]
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Hinhu, opamiętaj się! Firma Intel zapewne nie ma nic do roboty, tylko dla tak masowego odbiorcy układów scalonych, jakim jest Polska drukować katalogi po polsku. Jeżeli chcesz dłubac w komputerach (i tematach pokrewnych) będziesz musiał nauczyć się angielskiego.