Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President herbert (stary) - Nie włącza się

22 Maj 2014 19:44 1686 8
  • Poziom 8  
    Witam,

Kupiłem od znajomego radio, President Herbert - stary. Problem polega na tym, że po podłączeniu do zasilania radio nie uruchamia się (brak jakiejkolwiek reakcji). Wygląda mi to na problem w gałęzi zasilającej.

Przeanalizowałem schemat (swoją drogą mam bardzo kiepskiej jakości). Ze wstępnych pomiarów:
    -brak połączenia pomiędzy obudową a masą zasilania (po ręcznym podaniu masy na obudowę żadnej reakcji). Przy próbie pomiaru napięcia pomiędzy obudową a zasilaniem pokazuje kilka V, przy czym wskazanie ciągle maleje aby w końcu osiągnąć 0V (zupełnie tak, jakby Rwe miernika rozładowywała jakąś pojemność).

Następnie prześledziłem dodatni biegun zasilanie. Wszystko jest OK do momentu pojawienia się trafa T1. Na jego uzwojeniu odkłada się całe napięcie zasilania, pomiar rezystancji wykazuje ponad 600Ω. Zastanawia mnie, jaką funkcję pełni transformator w obwodzie prądu stałego?

-Kolejna ciekawa sytuacja - Stabilizator 8V - na druku pokazuje 1-12V, 2-0V, 3-0.56V. Po wylutowaniu pokazuje przy zasilaniu 13V około 10V na wyjściu. Stawiam na uszkodzenie, lecz to nie powodowałoby padnięcia całego radia.

Sugestia: Prawdopodobnie ktoś odwrotnie podłączył zasilanie - dioda D26 miała pęknięta obudowę. Scieżki OK, nie ma śladów przeciążeń prądowych.
    Oczywiście brak nadawania, odbioru i jakichkolwiek szumów i głośniku.

Proszę o pomoc, sugestie. Wydaje mi się, że radio jest warte wysiłku. Od zawsze chciałem mieć starego Presidenta ; )
  • Poziom 26  
    Ten stabilizator jest elementem bardzo ważnym bo z niego zasilana jest synteza i bez tych 8 wolt na 3 nodze nic nie zadziała.A co do trafa jest to trafo modulacyjne i przez nie przechodzi napięcie stałe do zasilania końcowki mocy.Nie wiem co Masz na myśli pisząc o spadku napięcia na tym trafie ,ale za tym trafem stoi dioda d21 i na niej musisz mieć 12 wolt .Jeżeli jest inaczej to masz zwarty tranzystor 2sc 2166 końcówka mocy lub 2sc 2086 driver,albo i samo trafo?A ,może sprawdź na wyjętym stabilizatorze rezystancje między jego miejscem na 3 nogę a masą.Powodzenia
  • Poziom 8  
    zdanek15 ,
    Wymienię stabilizator na poczciwego LM7808 i sprawdzę efekt.

Czy na tym trafie powinien występować spadek całego napięcia zasilania? Wydaje mi się to dziwne.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Nim wymienisz zastanów się czy dobrze pomierzyłeś napięcia. :!:

yacus91 napisał:
    Wymienię stabilizator na poczciwego LM7808 i sprawdzę efekt.

Napięcia, które podajesz (szczególnie n.2) są błędne.

Zobacz, że obudowa radiotelefonu - NIE jest - podłączona elektrycznie z minusem zasilania a tylko kondensatorami, które są zwarciem dla w.cz. (dla DC - nie).

President herbert (stary) - Nie włącza się

Minusem dla pomiarów są wszystkie obudowy obwodów rezonansowych, obudowa "trafa" - i pomiędzy tymi biegunami zmierz jeszcze raz napięcia.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    SP5ANJ
    Czyli moje przypuszczenia z pojemnościami potwierdziły się. Nie sądziłem, że tak to jest rozwiązane. Mam zaległości...

Oczywiście wszystkich pomiarów napięć dokonywałem względem potencjału masy (zasilania), nie obudowy.

zdanek15
    Czegoś nie rozumiem na schemacie. Wg.noty układu HA17808, wyjście stabilizowane 8V jest na nóżce nr.3. Wg. schematu jednak wynika, że wyprowadzenie nr.3 jest wejściem (12V) natomiast nóżka 1 stanowi wyjście. Oczywiście 2 to masa.

Mówiąc o spadku miałem na myśli pomiar napięcia na uzwojeniu tego trafa. Przy podłączonym zasilaniu różnica potencjałów na jego zaciskach wejściowych jest równa ~napięciowi zasilania.

EDIT:

Wyniki pomiarów(zasilanie 13.2V):
    C2166:
    Baza - 0V, Emiter - 0V, Kolektor - 12,7V
    Taki sam rozkład napięć na C2086.

UPC1242H:
    Wyprowadzenie 1-13.15, 2-12.41, 3-0.5, 4,5-0V, 6-0.2, 7-2.2, 8-0.22 (Pachnie mi tutaj uszkodzeniem...)

Napięcie na D21 - 0V.

Zgodnie z sygestią powyżej wylutowałem stabilizator 7808. Coś przywiera jego 3 wyprowadzenie do masy, rezystancja 0Ω.
  • Poziom 26  
    Ale doczytałem się w Twoim poście że 12 wolt dociera do tranzystorów końcowych,a dochodzi do nich przez to trafo i d21 ,więc sugeruje to że ta część radia może być wolna od uszkodzeń. Co do stabilizatora to faktycznie na schemacie jest odwrotnie ,ale NA PEWNO3 noga to WYJśCIE :D Na 6 nodze upc powinna być polowa zasilania czyli jakieś 6 wolt.Upc jest zasilany prosto z 12 wolt ,więc odwrotne podłączenie powoduje jego uszkodzenie.Do wymiany.Co do gałęzi 8 wolt to chyba najprościej odlutować/po kolei/nóżki zasilające scalaki,w końcu znajdziesz co przywiera.Nie podoba mi się rezystancja trafa bo wydaje mi się być za duża,ale tu nie jestem pewien :?:Tak czy siak:jak uruchomisz syntezę i wymienisz końcówkę audio radio powinno odbierać .

Spróbuj zmienić jeszcze raz ten posty tak, aby był bardziej przyjazny dla regulaminu pkt 3.1.13. [SP5ANJ]
    Nie bardzo wiem co w tym poście jest niezrozumiałe?Proszę mi przytoczyć fragment niezrozumiały to wytłumaczę.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, wkradł się błąd z mojej strony.
    Przy wylutowywaniu stabilizatora przypadkowo zwarły mi się nóżki 2 oraz 3 na druku w wyniku czego miernik wskazywał zwarcie. W chwili obecnej okazuje się, że żadnego zwarcia nie ma. Nie zmienia to jednak faktu, że na stole stabilizator nie spełnia swojej funkcji (10V na wyjściu przy 12V na wejściu). Na druku pokazuje na wyjściu 0.56V. Wymienię stabilizator oraz UPC i będę myślał co dalej...Kwestia, czy te dwa elementy mogą powodować całkowitą agonię radioodbiornika? On nawet prądu nie pobiera...
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

yacus91 napisał:
    Wymienię stabilizator oraz UPC i będę myślał co dalej...

To napięcie na wyjściu 7808 to podejrzana sprawa - czy aby nie ma jakiegoś zwarcia, które ograniczałoby wyjście napięciowe z tego stabilizatora.

Cytat:
    Kwestia, czy te dwa elementy mogą powodować całkowitą agonię radioodbiornika?

Oczywiście, że tak.

Cytat:
    On nawet prądu nie pobiera...

I to mi się osobiście nie podoba chociaż na początku naprawy - wymieniłbym 7808 na taki aby było napięcie +8V.

Zauważ, że 7808 obsługuje całą część odbiorczą (po kluczu RX), wzmacniacz charakterystyki HI CUT, SQ oraz "klucze" kanałowe i serce radia czyli VCO i syntezer częstotliwości.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Wymiana stabilizatora pomogła, radio uruchamia się. Dziękuję za pomoc.