Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przez tranzystor bc640 przebija i się grzeje

realizator 22 Maj 2014 21:08 930 3
  • #1 22 Maj 2014 21:08
    realizator
    Poziom 11  

Witam!
    Kupiłem koguta (żarówka i silnik). Jest od przystosowany do instalacji samochodowej (ma wtyczkę do gniazda samochodowego i jest zasilany na 12 volt). Ja potrzebuje podłączyć tego koguta pod zasilacz 12 volt i sterować nim poprzez tranzystor. Kogut pobiera 0,5 A prądu, wiec kupiłem bc640. Zauważyłem że ten tranzystor strasznie się grzeje, a ponad to przy odłączonej bazie jest delikatne przebicie, żarowka w kogucie delikatnie się świeci. Poniżej przedstawiam schemat połączenia z płytki prototypowej, żarówka na tym schemacie jest kogutem :)
    Sterowanie przez tranzystor bc640 przebija i się grzeje

0 3
  • #2 22 Maj 2014 21:38
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Sposób sterowania tranzystora - bez sensu, prawdopodobnie tego nie przeżył.
    BC640 jest tu za słaby, w zasadzie to należałoby tu użyć nie BJT a odpowiedni MOSFET.

0
  • #3 23 Maj 2014 20:09
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może jeszcze przeżył, skoro bez podłączonej bazy zachował się inaczej. Ale może już być rozhermetyzowany, lub mieć uszkodzenia struktury półprzewodnika powodujące wadliwe działanie. Jakkolwiek przy prądzie 0.5A w takim układzie ma prawo się nagrzać może do 100oC i może to przeżyć bez uszkodzenia.

Trochę mnie dziwi delikatne świecenie żarówki - do tego potrzebny jest prąd niewiele mniejszy, niż do pełnego świecenia. Albo tranzystor jest poważnie uszkodzony, albo autor pomylił emiter z kolektorem - i to może szybciej spalić ten tranzystor, niż włączenie nim 0.5A, bo moc tracona może być znacznie większa.

Jeśli tranzystor ma sterować żarówkę, to poważnym problemem jest jej mały opór w stanie zimnym (z 10X mniejszy, niż po nagrzaniu) - bo przez tranzystor początkowo płynie bardzo duży prąd. I pewnie z tego powodu lepiej nadaje się do tego MOSFET, który lepiej znosi duży prąd przez krótki czas.

Autor nie pisze, z czego ten tranzystor ma być sterowany, jaki największy prąd może pobierać ten "kogut", ani dlaczego tak, a nie inaczej go podłączył. Trudno więc ocenić, jaki układ byłby bardziej sensowny dla jego potrzeb.

0
  • #4 25 Maj 2014 13:30
    realizator
    Poziom 11  

Kupiłem tranzystor BUZ11, za bardzo nie wiem jak go podłączyć. Cały problem polega na tym, że chcę tego koguta dodać do wcześniejszego układu, w którym zrobiłem wyprowadzenie do sterowania - kabelek z +12V i kabelek przyłączany do -(tak odbywało się sterowanie). Zazwyczaj jak dodawałem coś do tego układu to stosowałem BC557b (+ z zasilacza do urządzenia, urządzenie do kolektora, emister do -, a baza przez rezystor 1k do tego kabelka sterującego przyłączeniem do -). Chciałem podpiąć tego koguta analogicznie przez tranzystor bc640, ale skutki opisałem. Mierzyłem kogut multimetrem, pobierał prąd około 0,5A. Będę wdzięczny za pomoc.

0