Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony przewód YDY - sposób naprawy

22 Maj 2014 22:27 3465 25
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Miałem kiedyś podobny problem i jednak zdecydowałem się na wymianę całego odcinka przewodu. Jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze a i spokojny sen. A na przyszłość zainwestuj nawet w najprostszy lokalizator przewodów.
  • Poziom 30  
    xqz napisał:
    Pytanie moje czy wystarczy jak odizoluję 2cm tego przewodu, zaizoluję go taśmą samowulkanizującą, a następnie elektroizolacyjna PCV ? Oczywiście dziurę trzeba zatynkować :)

Jeżeli pole przekroju żyły znacząco się nie zmniejszyło to opisywany przez kolegę sposób naprawy przewodu jest wystarczający, nie ma powodu aby wymieniać cały odcinek.
  • Admin Elektroenergetyka
    xqz napisał:
    Całego przewodu nie chciałbym wymieniać ponieważ trzeba by pruć ścianę a puszka jest i tak dosyć daleko.
    A może lepiej by było rozciąć przewód,wstawić puszkę podtynkową i skręcić w niej na kostkach ten przewód?

Puszkę podtynkową to sobie można wsadzić... Wszystko zależy jakiego rodzaju jest strop.
  • Poziom 20  
    Można zlutować i założyć koszulki termokurczliwe, nawet podwójnie.
    Kolego posiadasz może zdjęcia tego uszkodzenia?
  • Poziom 30  
    xqz napisał:
    A może lepiej by było rozciąć przewód,wstawić puszkę podtynkową i skręcić w niej na kostkach ten przewód?

Po co szukasz problemu tam gdzie go nie ma?
  • Poziom 27  
    xqz napisał:
    A jeśli się zdecydowałbym rozciąć przewód by go na nowo połączyć to co polecacie aby nie zajomowało dużo miejsca (mam na myśli jakąś tulejkę w której można zacisnąć 2 przewody)?

Ja w takich przypadkach wstawiałem tylko samą łączówkę z kostki zaciskowej na 230V, a na nią nasuwałem 2 koszulki termokurczliwe.
  • Poziom 27  
    To się niemartw, to nie basen ani sauna.
  • Poziom 20  
    Kolego xqz masz może zdjęcia tego uszkodzenia?
    xqz napisał:
    Termokurczki nie założę bez przecinania przewodów.
    Macie rację, lepiej nie robić problemów i zostawić jak jest (samowulkanizująca + eizolacyjna). Powinno wytrzymac, nie? Trzeba to zagipsowac dlatego się trochę martwię wilgocią w takim laczeniu.

Może, więc warto zaprosić elektryka, który oceni na miejscu, co i jak należy zrobić.
  • Poziom 31  
    xqz napisał:
    Uszkodzenie jest niewielkie - przetarta izolacja z jednej strony i lekko porysowany przewód.
    Skoro przetarta jest tylko izolacja a żyła jest cała , to czy mozna uzupełnić brakującą izolację czymś innym np. silikonem , klejem poliuretanowym albo klejem na gorąco z pistoletu klejowego ? Co sądzicie ?
    bruns napisał:
    Skoro przetarta jest tylko izolacja a żyła jest cała , to czy mozna uzupełnić brakującą izolację czymś innym np. silikonem , klejem poliuretanowym albo klejem na gorąco z pistoletu klejowego ? Co sądzicie ?

Nie, nie można.
    Czy producent silikonu dopuszcza swój produkt do izolacji połączeń elektrycznych?
    Czy producent kleju poliuretanowego dopuszcza swój produkt do izolacji połączeń elektrycznych?
    Czy producent kleju na gorąco z pistoletu dopuszcza swój produkt do izolacji połączeń elektrycznych?
  • Poziom 31  
    No ale swoją drogą nie spotkałem się aby producenci ww. produktów zabraniali lub nie dopuszczali do zastosowań elektrycznych lub kontaktu z prądem .
    bruns napisał:
    No ale swoją drogą nie spotkałem się aby producenci ww. produktów zabraniali lub nie dopuszczali do zastosowań elektrycznych lub kontaktu z prądem .

A czy producent np. Coca Coli też w swoich produktach wspomina o niedopuszczeniu do izolacji urządzeń elektrycznych swoich wytworów? Chłopie, zejdź na ziemię.
  • Poziom 30  
    bruns napisał:

A spotkałeś się aby producent gipsu budowlanego pisał na worku aby nie stosować go w kontakcie z prądem?
    Jeżeli nie, to czemu po prostu nie zagipsować gołych przewodów?
  • Poziom 31  
    masonry napisał:
    A spotkałeś się aby producent gipsu budowlanego pisał na worku aby nie stosować go w kontakcie z prądem?
    To akurat kiepski przykład. Z przewodami w silikonowej izolacji z pewnością wielokrotnie cię spotkałeś, z izolacją z gipsu raczej nie.
  • Poziom 20  
    Więcej tu dywagacji niż warta ta robota. 15 min lutowania i zagrzania rurek termokurczliwych i temat rozwiązany na wieczność.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    xqz napisał:
    Uszkodzenie jest niewielkie - przetarta izolacja z jednej strony i lekko porysowany przewód.
    masonry napisał:
    Jeżeli pole przekroju żyły znacząco się nie zmniejszyło to opisywany przez kolegę sposób naprawy przewodu jest wystarczający, nie ma powodu aby wymieniać cały odcinek.
    Wydawało mi się że w tym wypadku, kiedy miedziana żyła nie jest uszkodzona wystarczy naprawić izolację - jak zauważył to kolega masonry. Ale widzę, że niektórzy koledzy idą dalej i proponują obcięcie przewodów i montaż puszki bądź wymianę całego przewodu. To ja pójdę jeszcze dalej i zaproponuję wymianę całej instalacji ;-)

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    Razem z przyłączem, kolego Darom, razem. Na wszelki wypadek.
    :D
  • Poziom 20  
    To elektrownie też wymieńmy na nową, a co.