Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Leonardo - wersja "ekonomiczna"

ecoino 22 Maj 2014 23:01 14340 21
  • Witam,
    to moja pierwsza publikacja, więc proszę o wyrozumiałość!
    Inspiracją do wykonania tej pracy była potrzeba optymalizacji i miniaturyzacji konstrukcji bardzo popularnej w kręgu elektroników. Tak mnie też kiedyś uczono - jeśli to możliwe oszczędzaj miejsce, dbaj o estetykę, obniżaj koszty produkcji, a jeszcze inni mówią - małe jest piękne!
    Jeśli chodzi o zastosowanie, tego chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, zastosowanie jak oryginał tylko wykonanie dużo mniejsze, co widać na poniższym zestawieniu.

Ja nazywam to wersją ekonomiczną - nie do końca to prawda, ale płaci się za każdy centymetr kwadratowy PCB.
    Z założenia nie było mowy o wykonaniu PCB we własnym zakresie, ponieważ warunki, jakimi dysponuję nie pozwalają na uzyskanie takich parametrów (np. vias 0.5/0.3).
    Laminat 0.8mm, ponieważ wszystkie sygnały wyprowadzone na krawędź płytki w rastrze 1.27mm (2x15 gold pinów), a tego typu listwy kołkowe mają akurat tyle miejsca między pinami. Na zdjęciach piny nie są przylutowane.
    Przy tak małych rozmiarach osobnym problemem jest montaż, ale lata praktyki i dobre szkła robią swoje.

Konstrukcja jest 100% kopią oryginału, dokumentacja dostępna na stronie projektu Arduino.
    Do kompletu, aby zachować kompatybilność ze starszym i większym bratem, powstała płytka bazowa, widok jak poniżej.

Ma ona wielkość i kształt dokładnie jak Arduino Leonardo. Na etapie programowania i testów wygodniej jest operować większymi detalami. Dodatkowo można korzystać z już posiadanych rozszerzeń dla tego systemu.

W następnej wersji, aby jeszcze zmniejszyć PCB zastosuję procesor w obudowie QFN, wyrzucę gniazdo USB i przycisk reset (ten obecny też jest za duży, ale taki miałem pod ręką).
    Te elementy znajdą miejsce na płytce bazowej, rozmieszczone zgodnie z oryginałem, a "ecoino" będzie jeszcze mniejsze.
    Dodatkowo zauważyłem, że na bazie jest stosunkowo dużo wolnego miejsca i można tam "dokleić" jakiś użyteczny układ np. programator, chociaż nie musimy go montować i tak płacimy za powierzchnię!

Koszty? To temat delikatny. Nie licząc czasu spędzonego przy projektowaniu, istotnym obciążeniem jest wykonanie dokumentacji i serii prototypowej.
    Przy minimach powierzchni, jakie oferują firmy produkujące obwody drukowane, obecny koszt wykonania jednego PCB to ok. 20zł brutto.
    Dużo jak na tak małą płytkę, ale i tak, nawet po dodaniu kosztu wszystkich elementów taniej niż za oryginał, a nikt mi nie powie, że chińszczyzna!

Trochę się rozpisałem, ale już kończę. Dodam tylko, że w planach mam zaprojektowanie w tym samym formacie, w pierwszej kolejności sterownika do silnika krokowego.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 23 Maj 2014 09:14
    krzycho123
    Poziom 31  

Ciekawe podejście do tematu , według mnie kłopotliwy może być tylko ten raster 1,27 .
    Trzeba mieć odpowiednie przewody.

Takie arduino z atmelem w obudowie QFN już dawno powstało i kosztuje tyle co Twoja płytka jako ciekawostkę dodam :D

Arduino Leonardo - wersja "ekonomiczna" [/img]

• #3 23 Maj 2014 10:21
    ecoino
    Poziom 10  

krzycho123 napisał:
    Ciekawe podejście do tematu , według mnie kłopotliwy może być tylko ten raster 1,27 .
    Trzeba mieć odpowiednie przewody.

Takie arduino z atmelem w obudowie QFN już dawno powstało i kosztuje tyle co Twoja płytka jako ciekawostkę dodam :D

Nie będę prezentował postawy w stylu - obrona Częstochowy ale uczono mnie też precyzji , w wyrażaniu myśli i wiedzy , jak na elektronika przystało .
    Powierzchniowo Pro Mini ( przywołujesz jako przykład ) jest i tak większa od mojej która jest zrobiona na TQFP do tego proszę byś porównał specyfikację Leonardo i Pro Mini - widzisz różnice ?
    Cena , jak wspomniałem jest delikatną kwestią , zobacz np. tu cena u jednego z dystrybutorów
    Delikatność tej kwesti polega między innymi na tym , że starasz się porównać cenę produktu masowego z prototypami ( 20zł brutto za sztukę pcb , przy zamówieniu 24szt. , jak sobie poradzisz z montażem masz 1szt. w prezencie )
    Jak widzisz to jest prawie to samo ale jak sami wiemy prawie robi wielką różnicę , że o "odpowiednich przewodach" nie wspomnę :D

• #4 23 Maj 2014 10:46
    Karol966
    Poziom 30  

ecoino napisał:
    20zł brutto za sztukę pcb , przy zamówieniu 24szt

Zmień firmę ;) Ta Cię okrada. Płytka, którą mam w miniaturze ma wymiary 60x60 mm, w zestawie są 2 płytki tego wymiaru więc ich powierzchnia łączna to 120 x 60mm a kosztowały połowę tego co piszesz ;) W dodatku moje pcb ma opis x2 a Ty chyba nie masz go wcale (złoceniem się nie sugeruj, to kosztuje dodatkowo rzecz jasna).

PS. Czym jest ten układ w obudowie 8-pinowej?
    PS2. Najwyższym elementem jest switch - kilka gr drożej masz w Maritex'ie wersje o wysokości ~2mm).

• #5 23 Maj 2014 14:18
    ecoino
    Poziom 10  

Karol966 napisał:
    ecoino napisał:
    20zł brutto za sztukę pcb , przy zamówieniu 24szt

Zmień firmę ;) Ta Cię okrada....

Daleki jestem od takich posądzeń. Ludzi i firmę znam od lat i szanuję dobre relacje .
    Może trochę w tym mojej winy ale podana cena zawiera koszt dokumentacji i jest to expres (+50%).
    Ale Ty raczej też nie wszystko powiedziałeś do końca , nie podejrzewam , że tyle samo byś zapłacił za swoje płytki zamawiając taką powierzchnię jak ja .
    Wiadomo , że ceny u każdego "płytkarza" spadają wraz z przerobionymi decymetrami powierzchni .
    Znowu , do uczciwego porównania musimy brać te same miary i warunki !
    Nie myśl , że jestem skłonny do płacenia za nic , wcześniej nawet wysłałem zapytanie do jednej z chińskich firm ( widziałem i "dotykałem" już ich produktów ) i od nich dostałem taką ofertę
    więc nie da się zrobić zupełnie za darmo a jeszcze trochę i to Ty powinieneś chyba jeszcze raz policzyć czy nie przepłacasz :D

Ad. PS - to LMV358

Ad.PS2. przecież napisałem , ża akurat taki miałem pod ręką :D , a tak naprawdę to był etap koncepcji pełnej 100%, maksymalnie zmniejszonej kopii Leonardo .
    Obecnie robię projekt który ma być jeszcze mniejszy ponieważ gniazdo usb i właśnie ten reset przenoszę na płytkę bazę w formacie Leonardo .
    Wychodzę z założenia , że taka konstrukcja będzie bardziej uniwersalna .

• #6 23 Maj 2014 15:05
    augur359
    Poziom 10  

W chinach można znaleźć taniej z dobra jakością
    np 25szt z wysyłka to koszt około 22usd-25usd

• #7 23 Maj 2014 15:14
    piotr_go
    Poziom 28  

@ecoino
    Płytki drogie jak cholera.
    U chińczyka mam takie za ~50zł za ~40szt. tyle że sam muszę pociąć na szt.(wycięte po max 5zł/szt), i robią lepiej jak w PL.

• #8 23 Maj 2014 15:22
    francmalec
    Poziom 2  

piotr_go napisał:
    @ecoino
    U chińczyka mam takie za ~50zł za ~40szt. tyle że sam muszę pociąć na szt.(wycięte po max 5zł/szt), i robią lepiej jak w PL.

a możesz podać jakiś namiar ?

• #9 23 Maj 2014 15:26
    Karol966
    Poziom 30  

W Satlandzie, z którego IMHO, raczej większość korzysta jako źródło prototypów te "gigantyczne" płytki kosztowały by ok 4zł netto za sztukę w 14 dni, w 7 dni niecałe 6netto...

• #10 23 Maj 2014 15:30
    piotr_go
    Poziom 28  
  • #11 23 Maj 2014 16:11
    ecoino
    Poziom 10  

Karol966 napisał:
    W Satlandzie, z którego IMHO, raczej większość korzysta jako źródło prototypów te "gigantyczne" płytki kosztowały by ok 4zł netto za sztukę w 14 dni, w 7 dni niecałe 6netto...

Istotą tematu nie była cena wykonania pcb , choć widzę , że za chwilę będzie info , że gdzieś tam to robią i jeszcze dopłacają .
    Karol Ty chyba jesteś na etacie w tym Satlandzie!
    Właśnie sprawdziłem ich kalkulatorem - 14 dni to 7.03zł netto a 7 dni to 8,78zł netto - dość duża rozbieżność z Twoimi danymi ! To ja mam jednak taniej :D ! Moim zdaniem jest wiele innych firm , które robią prototypy i reklamowany Satland nie jest tu pierwszy na liście w tym rankingu .
    Nie upieram się , że mam najtańszego wykonawcę płytek , wiem , że wiele firm nie ma produkcji w Polsce , mają tylko lepsze ceny w Azji niż ja :D .

Dodano po 10 [minuty]:

piotr_go napisał:
    @francmalec
    http://www.elecrow.com/services-c-73.html
    Przykładowe PCB

@Karol966
    nie wiem jak sprawdzałeś ale u mnie kalkulator satlandu pokazuje 6,50zł przy 14dniach/24sz., bez kosztów przesyłki.

24 szt. , 20x27mm , dwustronna , metalizacja , zielona solder , 65 przelotek , laminat 0.8mm , hal , cu-35um, bez opisu u mnie wychodzi tak jak opisałem Karolowi , może mówimy o innych firmach :D

• #12 23 Maj 2014 16:11
    piotr_go
    Poziom 28  

ecoino napisał:
    ja mam jednak taniej

Nie no, jak 20zł brutto może być tańsze niż 7zł netto?

ecoino napisał:
    może mówimy o innych firmach

Nie, spoko, ja liczyłem dla 50 wierceń.

• #14 23 Maj 2014 16:19
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Wracając do tematu, to jest to naprawdę mała płytka, co robi wrażenie. Gdyby jednak piny były wyprowadzone przy dwóch przeciwnych krawędziach płytki, można by zrobić z tego coś na kształt modułów ISM/GSM/GPS, które tak mają rozmieszczone wyprowadzenia. Tak czy siak mnie się podoba, zwłaszcza stopień miniaturyzacji. Aż się prosi o przylutowanie jakiegoś zestawu czujników i modułu radiowego, i zrobienie z tego rozproszonego systemu nadzoru warunków środowiskowych...

Co do tematu zamawiania płytek i cen, to może powinien powstać temat zbiorczy zawierający listę firm robiących płytki, wraz z cenami dla przykładowego projektu PCB. Proponowałbym uwzględniać w takim zestawieniu koszty płytek jedno- i dwustronnych, SMD i THT. W ten sposób dając każdej firmie takie same projekty do wyceny będzie można zrobić w miarę dokładne zestawienie...

• #15 23 Maj 2014 16:28
    ecoino
    Poziom 10  

piotr_go napisał:
    ecoino napisał:
    ja mam jednak taniej

Nie no, jak 20zł brutto może być tańsze niż 7zł netto?

Masz rację , że nie jest równe ale trochę się rozpędziłem i policzyłem , że przy wznowieniu produkcji , terminie 14 dniowym i większej ilości będzie taniej bo już nawet dla 24 sztuk ok. 5,27 brutto za sztukę . ( robiąc prototypy w ekspresie skasowali mnie za płytki i dokumentację po 50% ekstra )

Urgon napisał:
    AVE...

Wracając do tematu, to jest to naprawdę mała płytka, co robi wrażenie. Gdyby jednak piny były wyprowadzone przy dwóch przeciwnych krawędziach płytki, można by zrobić z tego coś na kształt modułów ISM/GSM/GPS, które tak mają rozmieszczone wyprowadzenia.

Dzięki za dobre słowo :D .
    Miałem taki zamiar , ale pamiętałem , że kiedyś montując takie moduły otrzymywałem w komplecie drugą część gniazda . Szukałem , może zbyt krótko , ale nie znalazłem takiego męsko-żeńskiego kompletu . Dodatkowo łączenie tych wszystkich modułów raczej nie jest ujęte w jednym standardzie .
    Zastosowanie złącza szpilkowego w rastrze 1.27mm moim zdanie ma swoje zalety.
    Złącza są dostępne , w miarę łatwe do montażu , zajmują mniej miejsca niż te drugie ( zwłaszcza umieszczone na krawędzi pcb ), a z dostępnością taśmy w rastrze 1.27 raczej nie ma problemów - to jako alternatywa dla szpilek .
    Mając dodatkowo płytkę bazową będę mógł operować całym kompletem jak oryginalnym Leonardo ( swoją drogą - ktoś wie dlaczego ona ma taki kształt , to tylko podnosi koszty wykonania )
    A w sprawie zlecania płytek moim zdaniem będzie tyle opinii ilu ludzi zabierze głos, na forum , tak jak na każdym innym jest też cała masa " ciułaczy punktów " , którzy wiedzą wszystko lepiej , też podobne konstrukcje zrobili a w domu mają słonia ze złotą trąbą , oczywiście ,bez obrazy dla kogokoliwek .
    Ja raczej pozostanę przy swoim wykonawcy :wink:

• #16 24 Maj 2014 13:33
    apres
    Poziom 10  

piotr_go napisał:
    @ecoino

nie wiem jak kolega ale ja pamiętam takie czasy kiedy jedna firma robiła druk a z wierceniem należało zwrócić się do innej . A o takich ekstrawagancjach jak metalizacja czy soldermaska nikt nawet nie wspominał .
    Myślę , że warto porównywać podobne wykonania i standard bo inaczej powstają takie opowiadania w stylu - w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają rowery :D

• #17 24 Maj 2014 16:54
    piotr_go
    Poziom 28  

@apres
    Patrząc po jakości wykonania i po podejściu do klienta to niektóre polskie firmy w tych czasach zostały.

@ecoino
    Urgonowi chyba chodziło o te krawędziowe lutowane piny, nie o jakieś egzotyczne złącza
    Tego typu:
    Jestem za.

• #18 24 Maj 2014 22:10
    Karol966
    Poziom 30  

@apres bynajmniej, nie jestem na etacie w Satlandzie!

piotr_go napisał:
    @Karol966
    nie wiem jak sprawdzałeś ale u mnie kalkulator satlandu pokazuje 6,50zł przy 14dniach/24sz., bez kosztów przesyłki.

Liczyłem jeszcze mniej otworów niż Ty - strzelałem ;) Do tego wybrałem pcb o standardowej grubości.
    Mam płytki z Unidruku, Satlandu, jakieś stare z Laskaru i Elpinu - jakość wszędzie porównywalna. Ceny różnie, zdecydowanie najwięcej robię w Unidruku i do tej pory znalazłem tylko jedną płytkę, która miała przerwę w ścieżce (widoczną tylko pod dobrą lupą).

Nawiązując do złączy jak np na płytce RFM22 to jest to fajna sprawa, zarówno da się polutować bezpośrednio do PCB jak i przylutować goldpiny. W modułach RFM73 są również tego typu "złącza" krawędziowe a do tego jeszcze przelotki do lutowania tradycyjnych goldpinów 1.27 - może to właśnie najlepszy wybór złączy w takich minimodułach?