Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PKD 80.20.Z - ubezpieczenie OC

irkor 23 Maj 2014 09:00 2004 11
  • #1 23 Maj 2014 09:00
    irkor
    Poziom 27  

    Wykonując usługi dla firm ochroniarskich jako podwykonawcy, polegające na konserwacji monitorowanych systemów alarmowych (włamaniowych i pożarowych), podlegamy według oceny firm ubezpieczeniowych pod działalność kwalifikowaną w podklasie PKD 80.20.Z.
    W jaki sposób i w jakich firmach ubezpieczeniowych, jesteście ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej z tej właśnie działalności (konserwacja na zlecenie firm ochroniarskich monitorowanych systemów i montaż urządzeń powiadamiania) ?

    0 11
  • #2 23 Maj 2014 16:00
    Stan-Mar
    Poziom 24  

    ubezpieczenie tylko PZU - krzyczą sobie ponad 1700 zł - żadna inna firma nie chce ubezpieczać pod tym pkd

    0
  • #3 23 Maj 2014 16:21
    irkor
    Poziom 27  

    No właśnie wiem. PKD 80.20.Z włączy do ubezpieczenia jeszcze WARTA, ale cena jest zbliżona. Jestem po rozmowie z kilkoma pośrednikami ubezpieczeniowymi i każdy twierdzi, że montując system alarmowy, który w późniejszym czasie zostanie włączony do monitoringu lub wykonując usługi na rzecz podmiotów, które prowadzą usługi ochrony, kwalifikujemy się w podklasie PKD 80.20.Z. Myślę jednak, że jest to błędna interpretacja Ustawy, tak samo jak ma to miejsce w przypadku konieczności posiadania dawnej licencji, czy koncesji (temat był wałkowany na forum przez kilka lat).
    Mamy tutaj na forum Kolegę Biegłego, który dzieli się z nami cennymi uwagami dotyczącymi błędów przy instalowania systemów i mam nadzieję, że włączy się w dyskusje w tym temacie.

    0
  • #4 23 Maj 2014 20:33
    bartek_p
    Poziom 31  

    Kolego irkor, nie szykujesz się czasem na jedną z firm na B?

    0
  • #5 23 Maj 2014 22:05
    Stan-Mar
    Poziom 24  

    Ja mam podobny problem, z tym, że według interpretacji WPA będąc podwykonawcą firmy posiadającej koncesję i wykonując dla niej zlecenia na obiektach podlegających obowiązkowej ochronie (a po wykonaniu wystawiając fakturę za usługę) mimo, że jestem wpisany do rejestrów WPA jako osoba posiadająca kwalifikacje i prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą muszę posiadać koncesję. Jednak by wystąpić o koncesję muszę wcześniej wykupić ubezpieczenie do PKD 80.20.Z. Zgodnie z rozporządzeniem firmy mające roczny obrót nie przekraczający chyba 2 mln euro są w 1 grupie czyli składka roczna ponad 1700 zł. Nie jest ważne, że prowadzisz jednoosobową działalność i Twój obrót jest w przedziale 150-300 tyś zł - rozporządzenie zrównało wszystkich, tzn. tych, którzy prowadzą AO, jak i instalatorów.

    0
  • #6 24 Maj 2014 18:42
    irkor
    Poziom 27  

    Taki problem ma nie tylko Kolega Stan-Mar, ale większość instalatorów.

    Cytat:
    Art.2.
    Użyte w ustawie określenia oznaczają:

    1) kierownik jednostki – osobę lub organ przedsiębiorcy lub innej jednostki or-ganizacyjnej, uprawnionych, zgodnie z przepisami prawa, statutem, umową, do zarządzania nią; za kierownika jednostki uważa się również likwidatora lub syndyka

    6) pracownik ochrony – osobę wpisaną na listę kwalifikowanych pracow-ników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpie-czenia technicznego,i wykonującą zadania ochrony w ramach we-wnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, lub osobę wykonującą zadania ochrony, w za-kresie niewymagającym wpisu na te listy, na rzecz przedsiębiorcy, któ-ry uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakre-sie usług ochrony osób i mienia

    8) wewnętrzne służby ochrony – uzbrojone i umundurowane zespoły pracowni-ków przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane do ich ochrony.

    Art. 9a.
    1. Kierownik jednostki wystawia legitymację kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej pracownikowi wpisanemu na listę kwalifikowanych pra-cowników ochrony fizycznej lub legitymację kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego pracownikowi wpisanemu na listę kwalifiko-wanych pracowników zabezpieczenia technicznego, którzy wchodzą w skład podległej mu wewnętrznej służby ochrony


    Idąc tokiem myślenia firm ubezpieczeniowych i innych „interpretatorów” przedmiotowej ustawy, każdy pracownik ochrony technicznej jak i fizycznej, musiałby posiadać koncesje i stosowne ubezpieczenie wynikające z klasyfikacji PKD 80.20.Z.
    Myślę, że konieczna jest jednak jakaś wykładnia prawna tego tematu, której my instalatorzy niestety nie dokonamy.

    0
  • #7 26 Lis 2014 14:18
    irkor
    Poziom 27  

    Jak Koledzy poradzili sobie z problemami obowiązkowego ubezpieczenia OC, które poruszyłem w miesiącu maju ?
    Jak rozwiązujecie ten problem, przy wykonywaniu zleceń od firm ochroniarskich (jesteście wpisywani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony) ?
    Co z obowiązkowym ubezpieczeniem w przypadku posiadania koncesji, gdy nie wykonujemy obecnie usług podlegających koncesji ?

    0
  • #8 26 Lis 2014 20:31
    Stan-Mar
    Poziom 24  

    Jestem wpisany na listę, ale nie mogąc wystawić sobie legitymacji (bo nie mam czasu wystąpić o koncesję, mimo, iż wykupiłem już ubezpieczenie) skorzystałem z pomocy zaprzyjaźnionej firmy, która takowy dokument mi wystawiła.

    0
  • #9 26 Lis 2014 22:09
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 26 Lis 2014 22:16
    Stan-Mar
    Poziom 24  

    tswcrew napisał:
    Dobrze rozumiem, że jeżeli :
    - Nie pracuje w firmie posiadającej koncesję i co za tym idzie nie mam ich wewnętrznej "licencji"
    - Prowadzę działalność ... instalatorską (ogólnie - np. systemy alarmowe w samochodach).

    To nie mogę montować systemów sswin, pomimo tego że posiadam licencję 1 czy drugiego stopnia (jak jeszcze były wydawane) ?

    Nie tyczy się to mnie, ale możliwe że niedługo będe w podobnej sytuacji więc pytam.


    1. Tak.
    2. możesz.

    Chodzi o obiekty podlegające obowiązkowej ochronie - gdzie żeby coś zrobić musisz mieć legitymację pracownika zab. tech., a firma koncesję.
    Natomiast, jeżeli masz w pkd wpisane 80.2.Z to firmy ubezpieczeniowe nie chcą Cię ubezpieczyć OC na normalnych zasadach, tylko na tzw. szczególnych, o których pisaliśmy wcześniej (koszt ubezpieczenia na 200 000 zł to 1840 zł za rok).

    0
  • #11 26 Lis 2014 23:46
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 27 Lis 2014 10:39
    irkor
    Poziom 27  

    Panowie, aby nie zagmatwać tematu wyjaśnijmy sobie kilka spraw.
    Koncesja i wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony technicznej (dawniej licencja) dotyczy tylko i wyłącznie obiektów objętych obowiązkową ochroną.
    Poruszony przeze mnie temat, dotyczy sytuacji, gdy wykonujemy usługi jako podwykonawca dla firm ochroniarskich. W tym przypadku powinniśmy być wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony technicznej. Nie musimy, ale możemy posiadać koncesję. Taka bynajmniej jest moja interpretacja obecnej sytuacji prawnej.
    Problem dotyczy jedynie obowiązkowego ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy mamy w zaświadczeniu działalności gospodarczej wpisaną działalność w podklasie PKD 80.20.Z i usługi wykonujemy na rzecz firm ochroniarskich, a nie bezpośrednio określonym podmiotom gospodarczym wymagającym obowiązkowej ochrony. Z zacytowanej przeze mnie powyżej ustawy wynika, że wykonując zadania ochrony na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, stajemy się pracownikiem ochrony tego przedsiębiorcy.
    Według mojej oceny nie mamy w tym przypadku obowiązku ubezpieczenia wynikającego z wykonywaniem działalności kwalifikowanej w podklasie PKD 80.20.Z pomimo, że mamy taką podklasę wpisaną do zaświadczenia działalności gospodarczej. A tak na marginesie tego wątku, to podklasa ta obejmuje działalność ochroniarską w zakresie obsługi i monitorowania elektronicznych systemów bezpieczeństwa, takich jak: alarmy przeciwwłamaniowe czy przeciwpożarowe, włączając ich instalację i konserwację.
    Wykonując więc tylko prace instalacyjne i konserwacyjne systemów (bez ich monitorowania) na rzecz podmiotów posiadających koncesję, nie musimy w ogóle być zakwalifikowani pod PKD 80.20.Z. Usługi te sklasyfikowane są w 43.21.Z. No, ale to tylko znowu moja interpretacja obecnego stanu prawnego.

    0