Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV5R - Niedziałający mikrofon. Jak naprawić

tred211 23 Maj 2014 09:47 3066 5
  • #1 23 Maj 2014 09:47
    tred211
    Poziom 8  

Witam wszystkich.

Mój problem z w/w radiem polega na tym, że podczas grzebania przy gniazdach radia(chciałem zaprogramować radio i wtyczka nie chciała wejść do końca), prawdopodobnie przez przypadek zrobiłem chyba zwarcie, przez co nie działa mikrofon radia. Samo radio działa. Gdy podłączę zestaw słuchawkowy można nadawać i odbierać. Natomiast gdy odłączy się zestaw, to podczas nadawania w drugim radiu słychać tylko mały szum i delikatne trzaski.

Teraz na podstawie poniższego schematu, próbuję dojść, który element jest odpowiedzialny za przełączenie między mikrofonem wbudowanym, a tym z zestawu słuchawkowego. Nie wiem czy brać pod uwagę sam mikrofon, lub gniazdo wtyczki.

O samo uszkodzenie podejżewam kondensator C132. Natomiast o przłączanie tranzystor Q16

Proszę o pomoc w zidentyfikowanie problemu

0 5
  • #3 23 Maj 2014 12:21
    tred211
    Poziom 8  

Tak myślałem na początku. Tylko czy w samym gnieździe następuje mechaniczne przełączenie między jednym mikrofonem a drugim? Czy te strzałki na schemacie w miejscu symbolu gniazda właśnie to oznaczają?

0
  • Pomocny post
    #5 23 Maj 2014 18:00
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

tred211 napisał:
    Tylko czy w samym gnieździe następuje mechaniczne przełączenie między jednym mikrofonem a drugim? Czy te strzałki na schemacie w miejscu symbolu gniazda właśnie to oznaczają?

Jak najbardziej TAK.

Przykładem nie będzie :

Pozdrawiam.

0
  • #6 24 Maj 2014 20:02
    tred211
    Poziom 8  

Panowie dzięki za pomoc!

Faktycznie gnizado było uszkodzone. Rozkręciłem radio całkowicie. Pomierzyłem miernikiem i faktycznie te dwa piny nie przewodziły mimo, że wtyczka była wyjęta z gniazda. W zasadzie wystarczyło dogiąć blaszkę w gnieździe i wszystko teraz działa

0