Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mazda 5 - dziwne zachowania centralnego zamka drzwi tylnych przesuwnych

select18 23 Maj 2014 10:46 5295 10
  • #1 23 Maj 2014 10:46
    select18
    Poziom 8  

Witam

Od roku jestem posiadaczem mazdy 5 2005r. i borykam się z dziwnym problemem zamykania/otwierania przez central zamek drzwi tylnych (prawe/lewe)

Objawy usterki :

Auto zamknięte pozostawione na czas dłuższy niż ok 30 minut - chcąc otworzyć po kliknięciu na pilot słychac prace wszystkich siłowników lecz tylko przednie drzwi i bagażnik się otwierają. Tylne drzwi w dalszym ciągu zamknięte - ponowne 2-4 kliknięć w komendę otwórz wreszcie powodują odblokowanie zamka drzwi tylnych.

Obserwując ze środka widać jak rygiel próbuje przy każdej próbie się przesunąć w żądaną pozycję lecz nie udaje mu to się do końca - dopiero po kilku próbach jest OK.

Ta sama sytuacja jest gdy auto stoi z odblokowanymi drzwiami i chcemy je zamknąć - też drzwi przednie za pierwszym kliknięciem - tył za kolejnymi 2-5

CIEKAWOSTKA: gdy już uda się auto w pełni otworzyć to kolejne próby wykonane w krótkich odstępach czasu po udanym otwarciu przebiegają pomyślnie - zamek działa wtedy jak należy tj. zamyka i otwiera z pierwszego kliknięcia.

Działa poprawnie do kolejnej dłuższej przerwy w użytkowaniu zamka niż ok 30 minut.

Ostatnio w jednych drzwiach siłownik przestał kompletnie reagować na komendy więc zakupiłem NOWY - po wymianie sytuacja nadal wygląda tak jak w opisie powyżej, więc sprawę uszkodzonego siłownika wykluczam przy tym problemie.

Może ktoś spotkał się z takim problemem i wie gdzie szukać przyczyny...
    czy jest to kwestia za słabego prądu idącego na siłownik za pierwszym strzałem... czy kwestia mechaniczna zamka...

Jeśli ktoś ma podobne problemy lub inne problemy z drzwiami prosze o kontakt
    mam pomocne materiały w zakresie rozbiórki tych drzwi.

• #2 23 Maj 2014 11:04
    rabiks
    Poziom 2  

spróbuj rozebrać drzwi przeczyścić albo istnieje możliwość że auto było bite i wymienili na chińskie :(

• #3 23 Maj 2014 11:10
    select18
    Poziom 8  

Drzwi rozbierałem wczoraj bo wymieniałem ten uszkodzony siłownik. Wszystko tam było fabryczne nietknięte, jeśli chodzi o czyszczenie to zastanawiam się co tam czyścić bo dużo elementów tego zamka jest w fabrycznym smarze.

• #4 23 Maj 2014 11:19
    MARKSON43
    Poziom 18  

Wiem że wymieniłeś siłownik ale czy rozruszałeś(smarowanie), cały mechanizm zamka itp.A czy styki w drzwiach przeczyszczone i sprawdzona instalacja elektryczna w drzwiach.W większości przypadków padają siłowniki.Tak jakby słabły silniczki w nich.Zima też pozostawia problemy w tych drzwiach.

• #5 23 Maj 2014 11:35
    select18
    Poziom 8  

https://www.youtube.com/watch?v=cv32QLgf6ek pod tym adresem mozna zerknąć na ten zamek z bliska...
    Niewiem co masz kolego na myśli piszac rozruszałeś zamek ?
    z pilota moge kilkanaście razy pod rząd zamykać i otwierać i wszystko chodzi bez problemu do czasu gdy dam mu spokój na dłuższą chwilę...

• #6 23 Maj 2014 12:19
    MARKSON43
    Poziom 18  

O to chodzi czy jak ręcznie pociągniesz za to cięgno co ciągnie siłowni czy lekko otwiera i zamyka.Czy trzeba dużo siły użyć.

• #7 23 Maj 2014 12:26
    select18
    Poziom 8  

uważam że ręczne zamykanie chodzi normalnie bez żadnych większych oporów...

• #8 23 Maj 2014 12:43
    MARKSON43
    Poziom 18  

No to problem w elektryce i siłowniku.Poczytaj w necie pod które przewody w drzwiach(siłownik), podpiąć np:żarówkę i sprawdzić jak zaświeci i jak długo po długim czasie nieużywania i po krótkim.

• #9 06 Cze 2014 15:17
    select18
    Poziom 8  

Problem w dalszym ciągu nie rozwiązany,
    Wie ktoś moze gdzie w tym aucie szukać modułu centralnego zamka i czy moduł ten był taki sam w modelu 2009r. tj. druga generacja ?

• #10 14 Paź 2014 12:24
    select18
    Poziom 8  

Podobno chodzi o zimne luty sterownika, wie ktos gdzie on jest

• #11 21 Maj 2015 12:04
    select18
    Poziom 8  

PROBLEM ROZWIĄZANY - zimne luty na płycie modułu central zamka - naprawa kosztowała mnie 50zł i po temcie ;)

Jeśli ktoś będzie wam wciskał ze trzeba wymienić słownik to bzdura - chyba że drzwi w ogóle są martwe na central zamek.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson