Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz modularny ok. 500W ze wszystkimi zabezpieczeniami 180-240zł

23 Maj 2014 12:11 1422 9
  • Poziom 10  
    Witam.

Z racji tego, iż ostatni zasilacz mnie zawiódł, a był nim OCZ CoreXStream Series 500W ATX Non-Modular (OCZ-CXS500W-EU), jestem zmuszony do zakupu nowego. Problem był związany z moimi poprzednimi tematami dot. płyty głównej. Mianowicie została ona 2x uszkodzona przez zasilacz (za pierwszym razem myślano, że to problem płyty, za drugim oddałem zasilacz i płytę). Na szczęście w obu przypadkach dostałem nową...

Planuję zakupić nowy zasilacz (ok. 500W - chyba, że potrzebuję więcej?) z następującymi zabezpieczeniami: SCP, OVP, OPP/OLP, UVP, OCP, OTP, SIP (Surge and Inrush Protection), AFC, BOP, NLO, OCT. Oczywiście do tego modularny, gdyż planuję wyposażyć PeCeta w dodatkowe wentylatory aby ustabilizować przebieg powietrza w obudowie i do tego LEDowe oświetlenie, tak dla wyglądu (ale z tym przesadzać nie będę).

Na chwilę obecną mój zestaw wygląda następująco:
    - Płyta główna ASRock P67 PRO3
    - Pamięć Kingston HyperX 2x4GB
    - Dysk Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
    - Procesor Intel Intel Core i5-3350P
    - Karta graficzna Sapphire Radeon HD7850 2048MB DDR5/256b
    - 1 napęd optyczny CD/DVD
    - Chłodzenie: 1x 120mm, 2x 92mm, 2x 52mm

Kupując z moreli mam następujące propozycje:
    - Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU)
    - Corsair CP-9020058-EU
    - iTec/Pretec PS700W
    - Cooler Master G450M RS450-AMAAB1-EU
    - Thermaltake SP-450MPCBEU
    - Aerocool AEROPGSVP-PRO-600
    - SilentiumPC Deus M1 550W PSU 80Plus Bronze Modular 4xPEG SPC088
    - Corsair CX Series 500W ATX, Modular, 80 Plus Bronze (CP-9020059-EU)
    - Aerocool AEROPGSSTRIKE-X-500M
    - Thermaltake ATX SMART 550W Modular140mm 80+ Bronze ( SP-550MPCBEU )
    - Enermax NAXN ADV ETL450AWT 450W (ETL450AWT)
    - Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-430W, 80 plus BRONZE, activePFC, 2xPCI-E (BN180) -to w ewentualności

Są to zasilacze uporządkowane ceną rosnącą. W liścienie nie ma zasilaczy z "czarnych list". W testach słyszałem dużo o SilentiumPC Deus M1. Co moglibyście mi poradzić? Wybór jest całkiem spory, ja potrzebuję niezależnych opinii.

Pozdrawiam, Xerphis.
  • Pomocny dla użytkowników
    Deus M1 mają mieszane opinie. Nie są to złe zasilacze, ale trochę głośne. U ciebie sprawdzi się z pewnością: Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU) a Corsair CX Series 500W ATX, Modular, 80 Plus Bronze (CP-9020059-EU) będzie odpowiednio drożyszm i lepszym wyborem.
    Prz takiej konfiguracji sprzętowej nie potrzebujesz właściwie dodatkowych wentylatorów. Jeśli masz BOXowe chłodzenie procesora, to wymień na coś lepszego, np. Raijintek Themis.

A tak swoją drogą to nie padła Ci płyta przez nieodpowiednie pamięci, które wymagają napięcia zasilającego wyższego niż dopuszczalne w konfiguracjach z Ivy Bridge.
  • Poziom 10  
    Co do chłodzenia procesora, posiadam AAB Cooling Super Silent P4 PWM. Możesz mi powiedzieć coś więcej o tej nieodpowiedniej pamięci?

Ktoś mógłby jeszcze dodać coś od siebie?
    Zależy jaki dokładnie masz model pamięci i na jakich ustawieniach pracuje. Z HyperX zwykle było tak, że np. taktowanie 1600MHz osiągały tylko na napięciu 1,65V, które było powyżej specyfikacji dla Intelowskich procesorów (1,5V).
  • Poziom 10  
    Dokładnie, jest to Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM XMP (KHX1600C9D3K2/8GX) (uu, dodam, że przez rok cena wzrosła aż o 70zł). Na jakich ustawieniach? Hmm.. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć - na standardowych. Jedyne co wiem o ich ustawieniach, to że pracowyały w trybie Dual-Chanel, na częstotliwości 1600 MHz.

Czy chcesz przez to powiedzieć, że problem stał po stronie pamięci, a nie zasilacza? Co prawda - dr. debug na płycie wskazywał na błąd 53 dot. braku lub złej instalacji pamięci RAM. W serwisie powiedziano, że w gnieździe procesora został uszkodzony kontroler odpowiadający za pamięć RAM (coś z pinami). Tyle, że za drugim razem odkryłem, że po odłączeniu wentylatorów od procesora CPU1 i CPU2 FAN wszystko działa sprawnie - jednak wtedy zmuszony byłbym do zrezygnowania z pełnego chłodzenia, więc postanowiłem oddać dwie rzeczy do serwisu, płytkę i zasilacz...
    Zmień serwis... Twój procesor ma wbudowany kontroler pamięci. Poczytaj ten temat: https://communities.intel.com/mobile/mobile-a...ontent=%2Fapi%2Fcore%2Fv3%2Fcontents%2F132479
    Podobnych jest więcej.
    Specyfikacja Twojej pamięci: http://www.kingston.com/datasheets/khx1600c9d3k2_8gx.pdf
    Jak widzisz pracuje ona na 1600MHz z CL9 przy 1.65V. Jeśli masz ją skonfigurowaną w BIOSie na auto, to teoretycznie powinna pracować na 1333MHz z CL9 (SPD). Dla pewności możesz te parametry ustawić ręcznie.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc, jak tylko załatwię zasilacz, zobaczę co z tym RAMem...

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU) posiada tylko 3 zabezpieczenia: OPP/OLP, OVP, SCP. Z kolei SilentiumPC Deus M1 550W, podobnie jak i Aerocool AEROPGSVP-PRO-600 posiadają zabezpieczenia takie jak: OCP, OPP/OLP, OTP, OVP, SCP, SIP (Surge and Inrush Protection), UVP... Czy te zabezpieczenia istnieją tylko na papierku? Jak mają się w przełożeniu na bezpieczeństwo zasilacza? W dodatku ten od Silenium PC daje tylko 2 lata gwarancji, zaś pozostałe 2 zasilacze rok więcej (to też powinno coś znaczyć).
  • Poziom 43  
    Możesz wziąć CX500M - modularny. Z tych co podałeś najlepszy bedzie TT Smart Modular lub Corsair.
  • Poziom 10  
    Tak więc biorę tego Thermaltake Smart SE Modular 530W :)
    Dziękuję za doradzenie.