Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

split - bez odprowadzenia skroplin

kazzmij 23 May 2014 16:05 7137 7
 • #1
  kazzmij
  Level 12  
  Witam kolegów,

  Od dobrych paru lat używam w domu przenośnego klimatyzatora PX643 firmy Zibro.  Urządzenie jest chyba dość nietypowe, bo oprócz tego że jest to kompletny przenośny klimatyzator typu split (jakkolwiek sprężarka znajduje się w jednostce wewnętrznej a nie zewnętrznej), to jeszcze wyposażone jest w specyficzny system "utylizacji" skroplin.

  Skropliny z parownika ściekają do zbiornika umieszczonego w dolnej części jednostki wewnętrznej, skąd pompka sterowana pływakiem okresowo przepompowuje je do jednostki zewnętrznej.
  Tam znajduje się drugi obieg, składający się z zbiornika/ociekacza oraz drugiej pompki z pływakiem. Po odpowiednim napełnieniu zbiornika wodą (z jednostki wewnętrznej) pompka załącza się i kieruje ciągły strumień wody na wierzch skraplacza. Znajduje się tam korytko z otworami, które równomiernie rozprowadzają wodę po powierzchni radiatora, co oczywiście raz że powoduje szybkie odparowanie wody, a dwa że obniża temperaturę skraplacza i zwiększa efektywność urządzenia.
  System jest na tyle sprawny, że przez 8 lat może raz się zdarzyło, że woda wypełniła jednostkę zewnętrzną i zaczęła wykapywać przez otwór przelewowy.

  Klima pracuje bardzo wydajnie (ma moc chłodniczą 4.3 kW ale potrafi zbić temperaturę w całym 70m2 mieszkaniu), ma niestety jedną wadę - jest głośna.
  Agregat znajduje się wewnątrz pomieszczenia, w związku z czym hałas jest dość uciążliwy.

  Pytanie - czy są dostępne na rynku systemy stacjonarne (split lub multisplit) z taką lub podobną utylizacją skroplin?
  Korzystając z planowanego remontu wymieniłbym klimę na cichszy model.
  Niestety, standardowe odprowadzenie skroplin musiało by być dość skomplikowane, bo jak na złość wszystkie piony kanalizacyjne są po przeciwnej stronie budynku.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  zbieran
  Level 11  
  A za ścianą co masz? Moze odprowadzenie skroplin przez scianę na dwór? Niech sobie kapie na grunt. Czy jest taka możliwość?
  Teraz z taką "utyluzacją" skroplin może być problem.
 • #3
  kazzmij
  Level 12  
  Za ścianą jest następne mieszkanie, a dokładnie to kolejna kamienica - centrum Krakowa.
  Jednostkę zewnętrzną mam ustawioną na balkonie (trzecie, najwyższe piętro),
  pod którym jest mały trawnik.
  Okazjonalne parę kropel raz czy dwa razy do roku jest dopuszczalne, ale ciągłe kapanie szybko wpędziłoby mnie w kłopoty.
 • #4
  am44
  Level 21  
  Balkony zwykle mają odwodnienie podłączane do spustu rynny, więc można tam odpływ skroplin.
 • #5
  kazzmij
  Level 12  
  Niestety, kamienica ma 100 lat, balkon jest zewnętrzny i żadnego odwodnienia nie ma.
  Najbliższa rynna (pionowa) idzie po krawędzi elewacji budynku w odległości jakieś 10 m od balkonu, a wspólnota na bank mi nie pozwoli puszczać rurek po elewacji.

  Czyli raczej nie ma innego wyjścia, tylko albo długaśna linia odprowadzenia skroplin puszczona pod podłogą, albo system klimy o zbliżonej konstrukcji do obecnie używanego, tyle że z cichym inwerterem.
  Najbardziej pasowałoby właśnie to drugie rozwiązanie, bo na poważne przeróbki w mieszkaniu tylko z powodu klimy raczej się nie zdecyduję (podłoga, kanalizacja).
 • #6
  zbieran
  Level 11  
  A na dach masz daleko? Mieszkasz może na najwyższym piętrze? Jeśli tak to można zastosować pompkę skroplin i wodę odprowadzić cieniutkim wężykiem na dach :)
 • #7
  kazzmij
  Level 12  
  Hehe.. to jest nawet jakiś pomysł!
  Na ostatnim piętrze mieszkam ;)
  Rynna (pozioma) idzie jakieś 5 m nad płytą balkonu.
  Teoretycznie można podpiąć cienką elastyczną rurkę pod stary kabel antenowy i wypuścić ją na dach.
  Obawiam się jedynie o niezawodność takiego rozwiązania - wiatr jednak ciągle tym rusza i rurka pewnie dość szybko uległaby przetarciu/uszkodzeniu.

  Widzę jednak, że brak na rynku rozwiązań o których pierwotnie myślałem.

  W związku z tym prawdopodobnie zdecyduję się jednak na standardowy układ - jako że w zakres remontu finalnie dodałem wymianę parkietu w pokojach (łącznie z wyrzuceniem starych legarów, gruzu spod legarów i zastąpieniu tego wszystkiego styropianem i wylewką), to puszczę pod podłogą rurkę odpływową. Płytek w WC nie będę kuł, puszczę na razie tymczasowo odpływ wierzchem do zbiornika dolnopłuka, a jak kiedyś będzie się coś tam robić, to wtedy podepnę się bezpośrednio pod pion.
 • #8
  zbieran
  Level 11  
  Wiadomo że grawitacyjne odprowadzenie jest najlepsze :) Z wężykiem nic by się nie stało, bardziej bym się obawiał o to że pompka za kilka lat wyzionie ducha :P Jak masz okazję to jak najbardziej skropliny pod posadzką grawitacyjnie :) Pozdrawiam.