Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW LT 35 I - Słabo działające wycieraczki

MatBas07 23 Maj 2014 21:39 801 4
  • #1 23 Maj 2014 21:39
    MatBas07
    Poziom 14  

Witam ! Sąsiad posiada samochód jak w tytule i ma problem z tym, że silniczek od wycieraczek nie daje rady nimi poruszać (gdy wycieraczki są opuszczone na szybe). Sprawdziłem mechanizm sterowania wycieraczkami i jest to silnik DC z przekładnią który po przez belkę zaczepioną do wałka wyjściowego porusza dwie wycieraczki przedniej szyby. Sprawdzałem ten silniczek pod zasilaczem w domu i bez obciążenia pobiera prąd ok. 2 A. Niestety w samochodzie pod obciążeniem napięcie na silniku znacznie spada, przez co nie ma on siły poruszać wycieraczki. Z tego co zauważyłem w obwodzie sterowania silnikiem nie ma chyba żadnego przekaźnika. Co może powodować te spadki napięcia ? Dodam, że zdjąłem pokrywę przekładni i wałek wyjściowy nie jest zapieczony w tulei.
    Po podłączeniu silnika pod akumulator (przez bezpiecznik 20 A), tj. bez układu sterowania, pracuje on poprawnie.

• #2 23 Maj 2014 21:45
    nikusert
    Poziom 36  

Witam
    Nie pacz jaki prąd pobiera,tylko sprawdź jakie napięcie dochodzi do niego.Jeżeli 10-11V ,sytuację poprawi dołożenie przekaźnika.Myślę że mechanizm(ramiona) sprawdzałeś czy nie zatarty,bo silnik mało kiedy zaciera się.

• #3 23 Maj 2014 21:56
    MatBas07
    Poziom 14  

Belka poruszająca wycieraczki chodzi lekko, oczywiście po opuszczeniu wycieraczek na szybe nie jest już tak lekko. Napięcie na silniku bardzo spada do ok. 6 V. Szkoda że nie pomyślałem prędzej i nie podłączyłem dodatkowego przewodu masowego do obudowy silnika przez co sprawdziłbym czy problem nie leży w słabej masie :/ Rozkręciłem natomiast włącznik wycieraczek i nie ma nadpalonych styków.
    Co do przekaźników to zaproponowałem takie rozwiązanie sąsiadowi ale najpierw wolałem założyć ten temat, może ktoś wie gdzie leży problem.

• #4 23 Maj 2014 22:44
    nikusert
    Poziom 36  

Tu raczej nie będzie problem z masą(to też sprawdź),lecz pewnie z zasilaniem ,dlatego sugeruję zamontowanie przekaźnika przynajmniej na stałym zasilaniu.

• #5 25 Maj 2014 18:03
    MatBas07
    Poziom 14  

Tak jak pisałeś, masa była ok. Do układu sterowania dołożyłem 2 przekaźniki i wycieraczki pracują teraz poprawnie. Temat do zamknięcia.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo