Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najbardziej skomplikowany dotąd układ z nanorurek węglowych

jacu007 23 Maj 2014 23:15 3813 6
 • Najbardziej skomplikowany dotąd układ z nanorurek węglowychNaukowcy prognozują, że elektronika oparta na krzemie osiągnie swoje limity rozwoju około roku 2020, dlatego też prowadzą intensywne prace nad technologiami, które pozwolą na kontynuację trendu miniaturyzacji układów scalonych. Jedną z proponowanych metod jest wytwarzanie tranzystorów polowych FET z zastosowanym półprzewodzących nanorurek węglowych CNT. Rezultaty są obiecujące.

  W artykule opublikowanym na łamach czasopisma Nano Letters, naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach, opisali metodę modułowej konstrukcji skomplikowanych układów scalonych, złożonych z wielu tranzystorów FET budowanych na pojedynczych nanorurkach węglowych. Demonstrując swoją technologię, skonstruowali oni 8-bitowy system magistrali, składającej się z 46 tranzystorów FET zbudowanych na 8 nanorurkach CNT. Jest to jak do tej pory najbardziej skomplikowany układ scalony zbudowany z nanorurek.

  Kiedy w 1998 roku pojawiły się pierwsze tranzystory FET wykonane przy pomocy nanorurek węglowych okrzyknięto je następcą krzemu. Są bardzo obiecującym materiałem kandydującym do zastąpienia krzemu ze względu na swoje niewielkie rozmiary jak również na większą mobilność nośników dającą możliwość osiągnięcia większych szybkości operacyjnych.

  Jednak nanorurki to wciąż wyzwanie. Jednym z największych problemów podczas konstrukcji układów scalonych z CNT, jest uzyskanie odpowiednich matryc półprzewodnikowych podczas usuwania ze struktury metalicznych nanorurek. Choć naukowcy wymyślili już metody separowania metalicznych i półprzewodnikowych CNT, powodują one zawsze usuwanie wraz z metalicznymi rurkami również części tych półprzewodnikowych, co zmniejsza wydajność całego układu.

  Aby ominąć ten problem, naukowcy zbudowali układy scalone na pojedynczych nanorurkach CNT, które można wybrać ze względu na jak najlepsze właściwości. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych nanorurek trudno użyć w takim przypadku więcej niż jedną nanorurkę. Każda z nich ma inne wymiary i właściwości, co limituje zastosowanie takiego układu do prostych obliczeń arytmetycznych i logicznych.

  W swoich badaniach chińscy naukowcy pokazali jednaki, że możliwe jest efektywne budowanie skomplikowanych układów na wielu CNT, nawet pomimo różniących je właściwości. Dokonano tego poprzez podejście modularne, z modułem bazowym składającym się z ośmiu tranzystorów (8-T) wykonanych na dwóch różniących się od siebie właściwościami nanorurkach. Jednostka 8-T wykazała bardzo dobrą tolerancję na różnice pomiędzy poszczególnymi nanorurkami, dzięki czemu mogła zostać użyta do budowy 8-bitowej magistrali składające się z 46 tranzystorów FET zbudowanych na 8 nanorurkach.

  Naukowcy podkreślają, że takie podejście da możliwość budowy również dużo bardziej skomplikowanych układów, które dzięki właściwościom nanorurek będą bardziej oszczędne energetycznie niż te używane współcześnie, mniejsze a także będą mogły pracować w wyższych temperaturach jak i na elastycznych i potencjalnie biokompatybilnych podłożach.

  Źródło:
  http://phys.org/news/2014-05-forty-six-transistors-cnts-complicated-device.html#ajTabs

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 72, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #3
  pawlik722
  Poziom 22  
  Za stary jestem żeby w bajki wierzyć. nasi naukowcy opuszczający Politechniki mają zazwyczaj do wybory pracę za raczej kiepskie pieniądze w PL jak na światowy standard albo wyjad z pocałowaniem ręki za granice i zarabiać bardzo dobre pieniądze, mój kuzyn siedzi w stanach skończył naszą Kielecką polibudy, siedzi sobie a USA nie robi prawie nic a kasa leci gdzie w PL nie miał prawie gdzie pracować w swojej specjalności a jak już znajdował ofertę pracy to za maks 2000zł no dzięki wielki.
  U nas się nic nie opłaca.
 • #4
  ezbig
  Poziom 19  
  pawlik722 napisał:
  siedzi sobie a USA nie robi prawie nic a kasa leci gdzie w PL nie miał prawie gdzie pracować w swojej specjalności a jak już znajdował ofertę pracy to za maks 2000zł no dzięki wielki.


  Skoro u nas proponowali mu tylko tyle, to przydatnych kwalifikacji raczej nie miał, lub nie umiał tego dobrze sprzedać. Ostatnio kasa leciała za "prawie nic" tylko za komuny.
 • #5
  KGS
  Poziom 23  
  Witam !
  Widzę ogromną przyszłość w takich "węglowycych" inplantach. Jakby nie patrzeć sami jesteś "zbudowani" na węglu jest więc szansa, źe takowe lepiej będą się przyjmowały - mniejsze ryzyko otorbienia i odrzutu. Pozdrawiam
 • #6
  domints
  Poziom 13  
  jacu007 napisał:
  skonstruowali oni 8-bitowy system magistrali, składającej się z 46 tranzystorów FET zbudowanych na 6 nanorurkach CNT.

  jacu007 napisał:
  mogła zostać użyta do budowy 8-bitowej magistrali składające się z 46 tranzystorów FET zbudowanych na 8 nanorurkach.


  To na 6 czy 8 nanorurkach?
  Źródło mówi w obu przypadkach o 6, ale przecież może się mylić ;)

  phys.org napisał:
  they constructed an 8-bits BUS system [...] that contains 46 FETs on six CNTs.

  phys.org napisał:
  block to fabricate the 8-bits BUS system, which contains 46 FETs on six CNTs.
 • #7
  jacu007
  Poziom 22  
  Jasne, poprawiłem