Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kompresora z 3JW60 na BK 119

24 Maj 2014 11:01 3549 9
  • Poziom 14  
    Witam
    Otóż buduję kompresor ze zbiornik 3JW60 na pompie Fini BK 119.

Z GÓRY CHCIAŁBYM WYKLUCZYĆ ODPOWIEDZI TYPU ZA MAŁY ZBIORNIK... Wiem jest za mały ale puki co nie mam nic innego a obroty pompy będą zredukowane do 900 obr/min.

Jako że pompę kupiłem poprzez rynek wtórny to też nie mam żadnej dokumentacji.

Jaki jest kierunek obrotów?
    Jaki najlepszy olej do tej pompy?

Zauważyłem różnice że do pomp takich wlewa się albo olej sprężarkowy (ku zaskoczeniu :) ) albo 10W-40 / 5W-30.

Kolejne zagadnienie z którym mam problemy to jest złącze do zbiornika ASPA 3JW60. Otóż jest tam dosyć nie typowe i z tego co zmierzyłem to jest M33x1,5?
    Ma ktoś jakieś gotowe rozwiązania do tego?
    Pozdrawiam
  • Moderator Elektrotechnika
    Schiso napisał:
    Jaki jest kierunek obrotów?

To koła pasowego oryginalnego nie ma ,ma dmuchać powietrze na pompę (chłodzić).
    Schiso napisał:
    Jaki najlepszy olej do tej pompy?

No właśnie olej do kompresorów , lecz gdy nie masz dostępu to olej silnikowy też może być.
    Ten zbiornik to ma chyba z 200l więc nie ma tak źle . po sklepach z armaturą można dostać odpowiednie redukcje . Czy wiesz jakie elementy musisz mieć?
  • Poziom 14  
    Reszta elementów już w drodze.
    Zawór zwrotny z odpowietrzeniem 3/4",
    presostat 1/4" 8-10 bar,
    zawór bezpieczeństwa 1/2"
    manometry 1/4"
    oraz u tokarza rysunki kilku nietypowych redukcji:
    M33x1,5 - 3/4" do połączenia butli z pompą (przez z.z.)
    M24x1,5 - 1/2" do zaworu bezpieczeństwa
    M12x1,5 - 1/4" do manometrów
    oraz do kupienia redukcja 1/2"-1/4" do presostatu

Zbiornik ASPA ma wszędzie gwinty metryczne, jedyny calowy jest do presostatu i to jest 1/2" które są o wiele droższe :/

Krzysztof Reszka napisał:

To koła pasowego oryginalnego nie ma ,ma dmuchać powietrze na pompę (chłodzić).

Dmuchać? W między czasie patrzałem na inne pompy to większość ma oboroty zgodne z ruchem wskazówek zegara co odpowiada odsysaniu powietrza z silnika.
  • Poziom 39  
    Ma dmuchać na korpus sprężarki, u mnie kręci się w lewo. Mam ABAC B4900, to mniejszy model tego co Ty nabyłeś. W kpl 119, pracuje z butlą 240 litrów, przy 1245 obrotach.
    Może mieli źle, zobacz na sprężarkę ma osłonę od koła i powietrze z wiatraka dmucha pod osłonę. Jaki presostat .
  • Poziom 14  
    @Krzysztof Reszka
    Presostat NE-MA 400 V od Kupczyka:
    - przystosowany do napięcia 400 V
    - max. ciśnienie 12 bar
    - ciśnienie załączeniowe 8 bar
    -ciśnienie wyłączeniowe 10 bar
    - możliwość regulacji ciśnienia
    - średnica przyłącza głównego 1/4"
    - wyposażony w trzy otwory boczne o średnicy 1/4"
    WYŁĄCZNIK ZALECANY DO WIĘKSZOŚCI SILNIKÓW (Uniwersalny)
    amperarz: 20 A

Na początek będzie pracowało do 10 barów z czasem będę stopniowo zwiększał jeśli zajdzie taka potrzeba.

W końcu udało mi się znaleźć tokarza w okolicy który podejmie się wykonania tych redukcji to też w przyszły weekend mam nadzieję złożę i uruchomię cały zestaw.

Pytanie mam kolejne...
    Jakie dobre, elastyczne złącze pompy z butlą? połączenie 3/4" - 3/4"
    Niby można wąż hydrauliczny ale czy nie ma on za małej średnicy wewnątrz?
    A dlaczego elastyczne ja to zrobiłem z rurek i kolanek miedzianych i twardym lutem pospawałem .
  • Poziom 14  
    Twardy lut się ponoć stosuje do 10 barów, wolałbym zostawić lekki zapas.
    Sam też już myślałem o tym i pewnie jak nie znajdę nic innego to właśnie tak zrobię.

Kontaktowałem się właśnie z firmą od węzy hydraulicznych. Standardowe połączenia gumowe są nie wskazane bo ich temperatura pracy jest do 60 stopni i po pół roku one parcieją, za to są węże teflonowe z siatką, nieco sztwniejsze i pracujące bez problemu nawet przy 180 stopniach, ale czy tak czy tak używając takiego węża 3/4" gdzie średnica wew. jest około 16mm to przy końcówkach mają około 10-11mm średnicy,
    czy to nie za mało?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Trochę mało dla tej pompy,a te 16 to dobra średnica , ja tak polutowałem kilka sprężarek i trzymają .
  • Poziom 14  
    Tak też zrobię, miedziane rurki, kolanka. Dzięki wielkie Krzysztof Reszka. Puki co wiem wszystko a jak wszystko skompletuje i złożę to na pewno napiszę jakie efekty :)