Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyłącza się (procesor, temperatura)

niedzielan69 24 Maj 2014 13:32 1362 11
  • #1 24 Maj 2014 13:32
    niedzielan69
    Poziom 9  

Witam, problem polega na tym, że przy renderowaniu filmu w programie Sony Vegas Pro, komputer po prostu się wyłączał. Ostatnio problem pojawił się także przy grze.
    Nie wydaje mi się by była to wina od strony technicznej, dawniej na tych samych podzespołach nie miałem żadnych problemów, a wczoraj dla pewności wymieniłem pastę termoprzewodzącą. Wydaje mi się że problem zaczął pojawiać się po formacie. Sprawdzałem w SpeedFan i podczas renderowania temperatura CPU sięga 55 stopni C, a użycie procesora cały czas 100%. Podczas normalnej pracy np. teraz mam temperaturę 24 stopni C.

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ 3.08GHz
    Karta graficzna: Nvidia GeForce 9400 GT
    Ram 3 GB
    Windows XP Home Edition sp3

0 11
  • Semicon
  • #2 24 Maj 2014 13:34
    elessar87
    Poziom 33  

SpeedFan nie jest najlepszym programem to pomiarów temperatury. Zastosuj HWMonitor i wstaw screen.
    Do tego screen z programu CrystalDiskInfo.

0
  • #4 24 Maj 2014 14:00
    niedzielan69
    Poziom 9  

screeny z programów przy renderowaniu, prawdopodobnie cały czas by wzrastało, ale nie chciałem doprowadzić do wyłączenia komputera.

zasilacz: ATX HEDY - 350 ATX P-PFC (350W)
    model płyty głównej: MSI K9N Neo V2 (MS-7369)

0
  • Semicon
  • Pomocny post
    #6 24 Maj 2014 14:16
    elessar87
    Poziom 33  

wariato napisał:
    66 stopni w spoczynku to o połowę za dużo.

niedzielan69 napisał:
    screeny z programów przy renderowaniu

niedzielan69 napisał:
    prawdopodobnie cały czas by wzrastało

W takim razie uruchom proces i obserwuj temperaturę. Musimy wiedzieć jaka zostanie osiągnięta przy wyłączeniu. Jeśli temperatura sięgnie poziomu 85*+ to spokojnie możesz przerwać renderowania i przystąpić do konserwacji chłodzenia.

P.S. Dysk OK.

P.P.S. Zasilacz jak zauważył kolega jest do wymiany. On także może być sprawcą nagłych wyłączeń, a nawet jeśli nie jest to i tak powinieneś rozważyć jego wymianę.

0
  • #7 24 Maj 2014 14:40
    niedzielan69
    Poziom 9  

Więc pomyślę nad wymianą zasilacza, ale póki co starałem się jak najbardziej obciążyć komputer i nie doprowadziłem do jego wyłączenia bo się nie udało
    screen z efektów.

Ale zauważyłem coś jeszcze, że pewien element na płycie głównej bardzo się nagrzewa, nie znam się i nie wiem co to jest więc dołączę zdjęcie.
    gdy przytrzyma się palcem to można powiedzieć że aż parzy.

0
  • #8 24 Maj 2014 14:49
    elessar87
    Poziom 33  

To radiator chipsetu. Możesz go zdjąć i wymienić pastę/termopad pod nim. Żeby tego dokonać musisz z drugiej strony płyty głównej ścisnąć, np. pęsetą te białe piny i delikatnie je popchnąć. Jeśli po odkręceniu obudowy od strony płyty głównej nie będziesz ich widział to pozostaje tylko demontaż płyty z obudowy. Jak już będziesz miał płytę na stole to nie ma się co czaić tylko od razu wymienić też pastę pod radiatorem procesora.

Chociaż z drugiej strony, skoro radiator jest gorący to znaczy że temperatura jest dobrze do niego przekazywana. Można też pokusić się o założenie na niego niedużego wentylatora, który przyspieszy schładzania żeberek.

0
  • #9 24 Maj 2014 15:11
    niedzielan69
    Poziom 9  

okej coś pomyślę, dzięki

0
  • #11 24 Maj 2014 18:33
    niedzielan69
    Poziom 9  

Do karty graficznej dodatkowo założyłem wentylator gdyż myślałem, że to ona
    się przegrzewa, a oryginalnie jest bez wentylatora. Często czyszczę skrzynkę
    więc nie jest mocno zakurzony.

0
  • #12 24 Maj 2014 18:47
    wariato
    Poziom 43  

niedzielan69 napisał:
    Często czyszczę skrzynkę więc nie jest mocno zakurzony.

Tak, a kłaki kurzu widać na radiatorze od CPU :lol: Dorzuć wentylator z przodu obudowy jak masz miejsce żeby chłodne wtłaczał bo tam masz nadmiar ciepłego z grafiki, CPU i chipsetu. Zasilacz już wiesz że do wyrzucenia.

1