Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - czy można przypisać ukrytą liczbę od tekstu ?

giloo33 24 Maj 2014 15:00 1752 7
  • #1 24 Maj 2014 15:00
    giloo33
    Poziom 7  

Witam. Szukam pomocy może ktoś z was jest ekspertem w Excel.
    Szykuje tabelkę/terminarz na nowy sezon Premier League, jednak będzie to terminarz trudności który pokarze kolorami jak trudne mecze czekają każdą drużynę w kolejności kalendarzowej tz. Gameweek 1; 2; 3 itd....Kolory to od bieli [łatwy] do czerwieni [najtrudniejszy].
    Najprościej tłumacząc jak West Brom gra na wyjeździe z Manchesterem City poziom trudności jest b.trudny dla West Brom ale b.łatwy dla City. Najlatwiej było by przypisać numery odzwierciedlające siłę każdej drużynie od 1 do 6 a potem w tabeli według odejmowania wychodziło by równanie trudności.
    W tabeli wyglądało by to tak :

Czytać : wiersz 2 : MCI gra w D[omu] z WBA
    wiersz 3 : WBA gra na W[wyjeździe] z MCI

bo MCI [6] - [D]WBA [1] =
    MCI [6-1=5] - WBA [1-6=-5]

Pytania:
    Czy można tekstowi przypisać ukrytą wartość typu

Cytat:
    MCI - 6 i WBA - 1 (bez D albo W w kolumnie 1;
    [D]MCI - 5; [W]MCI -6; [D]WBA - 1; [W]WBA -2; w kolumnach GW's B;C;D...
    najlepiej z możliwością zmiany wartości w innym arkuszu,

tak by gdy wpisze WBA w wierszu MCI ale w kolumnie B automatycznie obliczało liczbę trudności od -5 do 5 która posłuży do nadania koloru [nadanie koloru akurat wiem jak zrobić].
    Czy można jakoś przypisać ukryte wartości do tekstu i robić tym sposobem ukryte działanie matematyczne z ukrytym wynikiem [bo wciąz będzie wyświetlany text, na przykładzie pole B3 ma wartość -5 ale text MC]??

Pewnie nie możliwe do stworzenia ale po prostu pytam.

0 7
  • #2 24 Maj 2014 17:30
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

giloo33 napisał:
    Najlatwiej było by przypisać numery odzwierciedlające siłę każdej drużynie od 1 do 6
    Koniecznie, może być w osobnym arkuszu.
    Zakładając, że kod drużyny jest zawsze 3-znakowy, nie powinno być większych trudności.

Schemat:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    I dalej już wiesz...

0
  • #3 25 Maj 2014 09:20
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Dzień dobry,
    Można też potraktować identyfikatory drużyn jako nazwy Excela i przypisać im odpowiednie liczby. Można to zrobić w arkuszu zestawiając nazwy w jednej kolumnie, a przypisane im wartości w sąsiedniej i po zaznaczeniu całości z karty Formuły/Nazwy zdefiniowane/Utwórz z zaznaczenia. Potem do tych wartości odwołujemy się przez funkcję ADR.POŚR, np. w komórce A6 mamy wpisane MCI, to formuła

zwraca nam wartość 6, przypisaną do tej nazwy. Jeśli chodzi o kody [W] czy [D], to można sprawdzać ich obecność na początku w komórce za pomocą formuły
    w wyniku otrzymamy 0 lub 1. Jeśli w komórce jest kod np. [W] i kod drużyny, to zakładając, że kody będą trójliterowe wartość przypisaną drużynie odczytamy
    Dalej te formuły mogą posłużyć w formatowaniu warunkowym do zefiniowania odpowiedniego koloru indywidualnie lub skali barw. Ale sposób interpretacji trzeba jeszcze przemyśleć, bo to nie to samo czy dobra drużyna gra na swoim terenie ze słabą, czy słaba drużyna gra na swoim terenie z dobrą, czyli wg przykładu oprócz wariantów:
    MCI   [D] WBA
    WBA  [W] MCI
    trzeba rozróżnić
    MCI   [W] WBA
    WBA  [D] MCI.

0
  • #4 19 Cze 2014 17:55
    giloo33
    Poziom 7  

Nie dałem rady z tą tabelą. W trakcie trochę zmieniłem tez pomysł bo jest za trudny, ale ponieważ jestem amatorem w Excelu to i tak nie wiem jak to zrobić.

Teraz jest prościej po prostu jak ustawić formatowanie tak by w zaznaczonym obszarze [przykład to komórki odD3doD8 i odE3doE8] znalazło mi dany text np. BUR [znajduje się w E3 i D6] i po znalezieniu zmieniło kolor tła komórki na wcześniej wybrany. I czy mogę taką regułę powtórzyć multi czyli zrobić to samo x 19 bo razem będzie 20 drużyn [nazw typu BUR, CHE, LEI itd] ale z użyciem 5 kolorów obrazujących poziom drużyny który ja ustalę.
    Ugrzązłem z tą tabelą i nie wiem jak się za to zabrać.
    Prosił bym o pomoc.

0
  • #5 19 Cze 2014 19:41
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Proszę załączyć przykładowy arkusz Excela i wskazać jakie kolory mają być przypisane poszczególnym kodom drużyn.
    Pozdrowienia.

0
  • #6 20 Cze 2014 12:13
    giloo33
    Poziom 7  

Maciej Gonet napisał:
    Proszę załączyć przykładowy arkusz Excela i wskazać jakie kolory mają być przypisane poszczególnym kodom drużyn.
    Pozdrowienia.

To tylko kawałek całości bo tabela będzie się składać z 20 drużyn [kolumny b] x 38 GW'ów [wiersz 2].
    Ale na tym małym przykładzie może się nauczę. Oto plik na 6 drużyn x 5 GW.

Kolory które przedstawiłem poniżej w komórkach, przedstawiając siłę drużyny od 1 do 5, w kolumnie B przy nazwach drużyn podana jest siła. Sensem tej tabel jest własnie pokazanie terminarza drużyny według siły przeciwników. Po prostu gdy "lookniesz" odrazu wiesz kto najbliższych tygodniach ma najcięższe mecze.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 20 Cze 2014 19:55
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Dzień dobry,
    W załączniku pokazałem dwa sposoby zdefiniowania formatowania warunkowego, pierwszy na podstawie formuł, drugi na podstawie warunku "komórka zawierająca".
    W pierwszym przypadku należy zdefiniować formuły i kolory osobno dla każdej drużyny na podstawie wzorów:

$C$3 oznacza wzór skrótu nazwy drużyny,
    E3 jest adresem względnym lewego górnego rogu zakresu formatowanego.
    Jeśli kilka drużyn ma być oznaczone tym samym kolorem można warunki połączyć, ale trzeba wtedy dodać zabezpieczenie przed błędem:

W drugim sposobie trzeba definicję wykonać osobno dla każdej drużyny, wylorzystując warunek:
    Nie wiem czy da się wykorzystać w tym przypadku automatycznie tworzoną skalę barw (dostępną od Excela 2007). Z reguły pozwala ona pokolorować komórki zawierające wartości liczbowe. Z wartościami tekstowymi nie mam doswiadczenia, a oficjalny opis jest zbyt enigmatyczny, żeby stwierdzić z pewnością, czy się da czy nie. Może ktoś, kto ma większe doswiadczenie rozstrzygnie tę wątpliwość.
    Pozdrowienia.

0
  • #8 24 Sie 2014 13:13
    giloo33
    Poziom 7  

Spóźnione dzięki, zrobione dzięki Wam.

0