Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik niskotonowy-drganie

zabek96 24 Maj 2014 16:30 1026 8
  • #1 24 Maj 2014 16:30
    zabek96
    Poziom 6  

Witam !
    Chciałbym stworzyć głośnik niskotonowy z pasmem przenoszenia od ok.15-20 HZ.
    Dodatkowo głośnik musi posiadać regulacje w postaci jakiegoś potencjometru do kontroli tego pasma. Co oprócz tego głośnika będzie potrzebne żeby to działalo ?
    Głośnik ma służyć do wprawiania w drganie gumowego węzyka, po co -mniejsza z tym.

0 8
  • #2 24 Maj 2014 23:04
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Pasmo przenoszenia w przypadku głośnika zależy od membrany, zawieszenia obudowy itp.

Sam silnik liniowy, tego typu co w głośnikach, przenosi od 0Hz.

Chcesz stworzyć głośnik, czy przerobić gotowy na swoje urządzenie.

Cytat:
    Głośnik ma służyć do wprawiania w drganie gumowego węzyka, po co -mniejsza z tym.
    Nie umiesz skonkretyzować wymagań, pozostaje ci opisać do czego to ma być i jak ma działać, a my spróbujemy określić jakie właściwości ma mieć "to coś".

0
  • #3 24 Maj 2014 23:07
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zabek96 napisał:
    To po co Ci głośnik do tego?

0
  • #4 25 Maj 2014 09:40
    krakarak
    Poziom 39  

zabek96 napisał:
    ...Chciałbym stworzyć głośnik niskotonowy z pasmem przenoszenia od ok.15-20 HZ.
    Dodatkowo głośnik musi posiadać regulacje w postaci jakiegoś potencjometru do kontroli tego pasma. Co oprócz tego głośnika będzie potrzebne żeby to działalo ?
    ...

Zgłosiłem ten temat do moderatora jako zupełnie chybiony pomysł, ale widocznie uznano, że jest rozwojowy i jednak stworzysz nowatorski głośnik z jakimś potencjometrem, choć dla ciebie jak widać nie jest problemem zbudowanie głośnika, lecz niewiadoma co prócz niego jest potrzebne do jego działania i poruszania gumowym wężykiem.
    Na Youtube są filmiki jak zbudować od podstaw głośnik - jak i z czym mieszać celulozę, jakie formy stosować dla wyprodukowania membrany i zawieszenia oraz jak stworzyć magnes.
    Aby membrana głośnika się poruszała potrzebne jest źródło dźwięku ze wzmacniaczem.

0
  • #5 25 Maj 2014 12:27
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

zabek96 napisał:
    Chciałbym stworzyć głośnik niskotonowy z pasmem przenoszenia od ok.15-20 HZ.

Na pewno chodzi o głośnik, a nie generator?

0
  • #6 25 Maj 2014 14:51
    zabek96
    Poziom 6  

Faktycznie wyraziłem się nieprecyzyjnie.
    Potrzebuję głośnik, z którego będzie wydobywał się na tyle"niski" dźwięk, aby swobodnie zawieszony wężyk przed membraną drgał .Dodatkowo kontrola "niskości" tego dźwięku jest mi tutaj bardzo potrzebna. Problem polega na złączeniu jakiegoś głośnika z "kontrolerem" i z jakimś źródłem mocy, tak żeby to miało ręce i nogi.

0
  • #7 25 Maj 2014 14:58
    xamrex
    Poziom 28  

Poczytaj coś o zwrotnicach ;-) ale nie wiem czy to ten trop

0
  • Pomocny post
    #9 25 Maj 2014 17:11
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zabek96 napisał:

Dodatkowo głośnik musi posiadać regulacje w postaci jakiegoś potencjometru do kontroli tego pasma
    Potencjometr służy do regulacji amplitudy nie pasma. Częstotliwość regulujesz generatorem.
    W tym projekcie, wężyk nie jest swobodnie zawieszony a przyklejony za pomocą taśmy do membrany.
    zabek96 napisał:
    Potrzebuję głośnik, z którego będzie wydobywał się na tyle"niski" dźwięk,
    W zasadzie każdy głośnik będzie się ruszał przy takich częstotliwościach, ale spadek głośności będzie bardzo duży. Jednak Ty nie potrzebujesz tutaj żadnego dźwięku a tylko ruch.
    Na uczelni generator drgań w lice na laborce z fizyki jest ustawiony ze starego głośnika, z zerwaną membraną. Do cewki Poxipolem przyklejony haczyk do którego mocowana jest linka.
    Ty mocy dużych nie potrzebujesz, więc wystarczy Ci jak kupisz najtańszy głośnik niskotonowy jakieś Dibeisi czy inny chłam, wywalisz membranę (bo będzie buczało powyżej 20Hz), przyklejasz wężyk do cewki Poxipolem na sztywno i tyle. Do tego jakiś mały wzmacniacz choćby od głośników komputerowych jak w tym przypadku który podałeś i generator (możesz użyć komputera).

1
  Szukaj w 5mln produktów