Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pliki ISO - z jednej płyty, a różnych programów różnią się wielkością

prosiak_wej 24 Maj 2014 19:33 678 4
 • #1 24 Maj 2014 19:33
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Witam,

  Wykonałem obraz ISO jednej płyty za pomocą dwóch programów. Ku mojemu zdziwieniu wielkości obu plików różnią się nieznacznie:

  Pliki ISO - z jednej płyty, a różnych programów różnią się wielkością Pliki ISO - z jednej płyty, a różnych programów różnią się wielkością

  Pierwszy plik zrobiłem programem PowerISO, drugi programem UltraISO. Co najciekawsze, sumy kontrolne się zgadzają. Programem UltraISO wygenerowałem sumę kontrolną dla obrazu drugiego i porównałem ją z włożoną płytą CD oraz obrazem pierwszym - w obu przypadkach stuprocentowa zgodność.

  O co chodzi?

  0 4
 • #2 26 Maj 2014 01:30
  echoo2
  Poziom 11  

  Chodzi o to, że każdy program ma inny algorytm tworzenia obrazu płyty. Nie ważne co jest na zewnątrz obrazu (czyli np. jego wielkość, nagłówek pliku) tylko co jest wewnątrz (czyli dokładne odzwierciedlenie zawartości płyty i jej struktury) a tu jak sam zauważyłeś jest 100%-owa zgodność, czyli nie masz się czym martwić.
  Pozdrawiam

  0
 • #3 26 Maj 2014 07:29
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Czyli nawet porównywanie plików ISO na podstawie ich wielkości, jak to się często zdarza przed ich pobraniem z Sieci nie ma żadnego sensu?

  0
 • #4 26 Maj 2014 09:50
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  prosiak_wej napisał:
  Czyli nawet porównywanie plików ISO na podstawie ich wielkości, jak to się często zdarza przed ich pobraniem z Sieci nie ma żadnego sensu?
  Nie. Od tego są sumy kontrolne.

  0
 • #5 26 Maj 2014 17:22
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Tylko suma kontrolna wykaże, czy pobrany plik ISO jest poprawny. Przed pobraniem nie ma takiej możliwości, jedynie można sprawdzić wielkość pliku.

  Przykład: Na znanym portalu przechowującym pliki są 'kopie zapasowe znanego i popularnego systemu operacyjnego' - pliki ISO. W jednym katalogu ma inną wielkość niż w drugim katalogu innego użytkownika, jednak obaj piszą to samo, że to kopia zapasowa tej samej płyty. Pozostaje więc tylko zaufać, że wszystko jest w porządku i oba pliki ISO są takie same, a różnice wynikające z ich wielkości są związane tylko z użyciem innego oprogramowania do jego utworzenia.

  Tymczasem obie odpowiedzi są dla mnie całkowicie wystarczające, a temat zostawię na razie otwarty, gdyby ktoś chciał coś dopisać o danych subkanałowych (czy jakoś tak - podobno one nie są widoczne w systemie plików)...

  0