Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pliki ISO - z jednej płyty, a różnych programów różnią się wielkością

prosiak_wej 24 Maj 2014 19:33 678 4
  • #1 24 Maj 2014 19:33
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Witam,

Wykonałem obraz ISO jednej płyty za pomocą dwóch programów. Ku mojemu zdziwieniu wielkości obu plików różnią się nieznacznie:

Pliki ISO - z jednej płyty, a różnych programów różnią się wielkością Pliki ISO - z jednej płyty, a różnych programów różnią się wielkością

Pierwszy plik zrobiłem programem PowerISO, drugi programem UltraISO. Co najciekawsze, sumy kontrolne się zgadzają. Programem UltraISO wygenerowałem sumę kontrolną dla obrazu drugiego i porównałem ją z włożoną płytą CD oraz obrazem pierwszym - w obu przypadkach stuprocentowa zgodność.

O co chodzi?

0 4
  • #2 26 Maj 2014 01:30
    echoo2
    Poziom 11  

Chodzi o to, że każdy program ma inny algorytm tworzenia obrazu płyty. Nie ważne co jest na zewnątrz obrazu (czyli np. jego wielkość, nagłówek pliku) tylko co jest wewnątrz (czyli dokładne odzwierciedlenie zawartości płyty i jej struktury) a tu jak sam zauważyłeś jest 100%-owa zgodność, czyli nie masz się czym martwić.
    Pozdrawiam

0
  • #3 26 Maj 2014 07:29
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Czyli nawet porównywanie plików ISO na podstawie ich wielkości, jak to się często zdarza przed ich pobraniem z Sieci nie ma żadnego sensu?

0
  • #4 26 Maj 2014 09:50
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

prosiak_wej napisał:
    Czyli nawet porównywanie plików ISO na podstawie ich wielkości, jak to się często zdarza przed ich pobraniem z Sieci nie ma żadnego sensu?
    Nie. Od tego są sumy kontrolne.

0
  • #5 26 Maj 2014 17:22
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Tylko suma kontrolna wykaże, czy pobrany plik ISO jest poprawny. Przed pobraniem nie ma takiej możliwości, jedynie można sprawdzić wielkość pliku.

Przykład: Na znanym portalu przechowującym pliki są 'kopie zapasowe znanego i popularnego systemu operacyjnego' - pliki ISO. W jednym katalogu ma inną wielkość niż w drugim katalogu innego użytkownika, jednak obaj piszą to samo, że to kopia zapasowa tej samej płyty. Pozostaje więc tylko zaufać, że wszystko jest w porządku i oba pliki ISO są takie same, a różnice wynikające z ich wielkości są związane tylko z użyciem innego oprogramowania do jego utworzenia.

Tymczasem obie odpowiedzi są dla mnie całkowicie wystarczające, a temat zostawię na razie otwarty, gdyby ktoś chciał coś dopisać o danych subkanałowych (czy jakoś tak - podobno one nie są widoczne w systemie plików)...

0