Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie zintegrowanej karty sieciowej podczas burzy

ubidragon 24 Maj 2014 19:48 2898 10
 • #1 24 Maj 2014 19:48
  ubidragon
  Poziom 16  

  Witam, po ostatniej burzy padła zintegrowana karta sieciowa. Oczywiście podczas samej burzy router i komputer wyłączony i odłączony z prądu. Po włączeniu komputera przestało widzieć kartę sieciową, w dodatku świeci się stale żółta dioda na karcie. Zainstalować musiałem inną na PCI, ale nie w tym problem.
  Chciałbym się zapytać was o ocenę tej sytuacji, czy jest możliwe takie uszkodzenie karty sieciowej (i chyba jeszcze czegoś na płycie bo przy zmianie ramu czy grafiki często nie wstaje czyli załącza się ale nie dochodzi do biosu, trzeba kilka razy zmieniać konfiguracje ram, żeby się załączyło i działa normalnie aż do zmienienia konfiguracji)
  O dziwo router w stanie nienaruszonym.

  Według mnie się uszkodziło, połączenie jest następujące:

  Router do którego z zewnątrz na sztywno technik zamontował koncentryk, a z routera do mojegp kompa wychodzi kabel Ethernet. Podczas burzy kable sieciowe nie były odpinane, wszystko odłączone z prądu.

  Według mojej opinii mogło tak się zdarzyć a uszkodzenie tylko to potwierdza, złożyłem reklamacje do UPC, która została odrzucona, bo router nie uszkodził się oraz UPC jak ma w regulaminie "nie odpowiada za działanie urządzeń końcowych" ponadto stwierdzili, że według nich sieć jest dobrze zabezpieczona.

  0 10
 • #2 24 Maj 2014 20:25
  Dacomos
  Poziom 33  

  ubidragon napisał:
  Według mojej opinii mogło tak się zdarzyć a uszkodzenie tylko to potwierdza, złożyłem reklamacje do UPC, która została odrzucona, bo router nie uszkodził się oraz UPC jak ma w regulaminie "nie odpowiada za działanie urządzeń końcowych" ponadto stwierdzili, że według nich sieć jest dobrze zabezpieczona.


  Skoro masz UPC to pewnie blok a nie dom jednorodzinny. było uderzenie pioruna w blok?
  To ze uszkodziła się/nie działa integra nie świadczy o winie providera.
  Wklej menedzer urządzeń i podaj konfiguracje - od te4go powinieneś zacząć.

  0
 • #3 24 Maj 2014 20:35
  quinty
  Poziom 28  

  ubidragon napisał:
  Oczywiście podczas samej burzy router i komputer wyłączony i odłączony z prądu.


  W jaki sposób odłączony? Wyjęte wtyczki, czy pstryczek na listwie?
  Jak wtyczka była odłączona to nie miałeś uziemionego komputera.

  0
 • #4 24 Maj 2014 21:07
  ubidragon
  Poziom 16  

  Czy było bezpośrednie uderzenie to nie wiem, akurat byłem wtedy poza domem ale burza była ostra i ulewa niezła... A czy może zdarzyć się taka sytuacja że jak uderzy w innym miejscu to może się gdzieś przenieść dalej?

  Tu wklejam menadżera urządzeń

  Uszkodzenie zintegrowanej karty sieciowej podczas burzy

  Widoczna na nim jest karta sieciowa na PCI.
  Po burzy od razu zintegrowana karta sieciowa całkowicie zniknęła z menadżera urządzeń, choć cały czas była w BIOSie włączona, teraz dla bezpieczeństwa ją tam wyłączyłem, a dioda dalej świeci bez przerwy.

  Konfiguracja komputera:

  Płyta: Asus M4A78LT-M
  AMD Phenom II X4 840
  MSI GTX 560 Ti Hawk
  A zasilacz to porządny z pentagrama 550 W

  Płyta zakupiona od nowości służy od ponad dwóch lat bez żadnego problemu aż do tej burzy.

  quinty możesz powiedzieć coś więcej na temat tego czy komputer jest uziemiony czy nie? W sensie że lepiej żeby był podczas burzy uziemiony czy nie jak to wpływa na sytuacje podczas burzy?

  0
 • #5 24 Maj 2014 21:20
  quinty
  Poziom 28  

  Po pierwsze to najbezpieczniej jak wszystkie kable wychodzące poza mieszkanie są odłączone (zasilanie, anteny, kablówki/skrętki itp.), ale nikt przecież tego nie będzie robił przy każdej burzy.
  Wtedy najlepiej wyłączyć komputer/listwę pstryczkiem, a bolec uziemiający dalej będzie działał i komputer będzie odprowadzał ładunek do ziemi.
  Wtedy też powinny być spełnione warunki:
  -ekranowane gniazdko RJ45 w komputerze (każdy stacjonarny ma)
  -ekranowane gniazdko RJ45 w routerze/modemie
  -skrętka ekranowana, która łączy masy obu urządzeń.

  Pracując w jednym z Krakowskich ISP automatycznie jeśli klient nie miał uziemienia w mieszkaniu / domu to nie dawaliśmy mu gwarancji na sprzęt. Urządzenia u takich klientów padały zdecydowanie częściej podczas burz i klienci musieli wymieniać na własny koszt.

  To samo z zasilaczami komputerowymi. Nawet firmowe zasilacze nie poradzą sobie z przepięciami jeśli nie mają uziemienia.

  0
 • #6 25 Maj 2014 22:42
  ubidragon
  Poziom 16  

  Czyli z tego co rozumiem, to lepiej, żeby komputer był uziemiony, wtedy jest bardziej odporny na burze?

  Jeżeli chodzi o moje podłączenie podczas burzy to komputer, monitor i router jest na stałe praktycznie podłączone z listwą (sama w sobie ma odpowiednie zabezpieczenia) I tylko zawsze wyłączam na pstryczku jak kończę korzystać albo jak burza jest. Tak było też w tym przypadku gdy była ta burza to wszystko było odłączone na pstryczku, listwa nigdy kablem z gniazdka nie odłączana.
  Czyli mam rozumieć że w tym połączeniu komputer był uziemiony?

  0
 • #7 28 Maj 2014 00:25
  jurek.adam
  Poziom 43  

  Prawidłowo wykonana instalacja kablówki przewiduje na wejściu rozdzielacz z pełną separacją galwaniczną w obydwie strony oraz zabezpieczeniem dla modemu i takie pewnie jest u Ciebie skoro modemowi nic nie jest. Natomiast Twój komputer powinien być podłączony do gniazdka z uziemieniem (nie wiem, czy je masz). Zainteresuj się instalacją elektryczną w swoim mieszaniu oraz sprawnością zasilacza w komp. Jest jeszcze możliwość, że płyta nawala z innych przyczyn.

  0
 • #8 28 Maj 2014 14:11
  ubidragon
  Poziom 16  

  Zasilacz w komputerze jest OK, w domu mam same gniazdka z uziemieniem, sama listwa ma zabezpieczenia.

  Co do samego komputera - przez ponad dwa lata było ok, bez najmniejszych problemów. Potem ta burza i akurat dziwnym trafem tylko to miejsce, czyli karta zintegrowana do której był podłączony kabel z routera uległa uszkodzeniu, więc jak dla mnie z dużym prawdopodobieństwem to właśnie przez to się uszkodziło.

  0
 • #9 28 Maj 2014 14:33
  jurek.adam
  Poziom 43  

  ubidragon napisał:
  Zasilacz w komputerze jest OK
  Jak to sprawdziłeś?
  ubidragon napisał:
  w domu mam same gniazdka z uziemieniem
  W jakim układzie instalacja? Czy to uziemienie widziałeś w gniazdkach (trzy przewody), czy tylko wnosisz po bolcu?
  ubidragon napisał:
  sama listwa ma zabezpieczenia
  Zwykłe listwy mają liche zabezpieczenia.
  ubidragon napisał:
  burza i akurat dziwnym trafem tylko to miejsce, czyli karta zintegrowana do której był podłączony kabel z routera uległa uszkodzeniu, więc jak dla mnie z dużym prawdopodobieństwem to właśnie przez to się uszkodziło
  Trochę bez sensu takie gdybanie w ciemno, ale nawet na podstawie skąpych informacji widzę to inaczej - podejrzewam w pierwszej kolejności to co napisałem w poście wyżej, a nie urządzenie dostawcy, które wyszło z burzy bez szwanku.

  0
 • #10 10 Cze 2014 22:09
  ubidragon
  Poziom 16  

  Co do mojej instalacji elektrycznej:

  Listwa ma wbudowany bezpiecznik 10A

  Gniazdka są uziemione

  Cała instalacja ma podwójny bezpiecznik w domu automatyczny

  a na klatce topikowy (oba zdały egzamin bo podczas mniejszych zwarć i przepięć od razu automatyczny bezpiecznik wyłączał prąd a w przypadku jednego poważnego zwarcia oba bezpieczniki zadziałały i topikowy się stopił)

  Więc jakby było jakieś zwarcie albo przepięcie podczas burzy to na pewno przynajmniej jeden bezpiecznik by wywaliło a tak żaden był nienaruszony.

  Aha i co do zabezpieczeń przed burzą

  Blok jest wyposażony w piorunochron.

  0
 • #11 10 Cze 2014 22:33
  jurek.adam
  Poziom 43  

  Takie zabezpieczenia jakie masz u siebie nie gwarantują ochrony przed wszelkimi możliwymi przypadkami. Poza tym najtańsze listwy mają jedynie warystor i bezpiecznik, a to nie antidotum na wszystkie przepięcia. Lepsze listwy (widziałem takie serwerowe za 150-200 zł) mają trochę elektroniki, ale chyba nie o takiej mowa, prawda? Nadal zagadką jest w jaki sposób testowałeś sprawność swego zasilacza komp.

  Przypominam - prawidłowo zainstalowany modem dostawcy jest odseparowany galwanicznie w obydwu kierunkach od sieci klienta (standardowo instalowana zwrotnica ma też zabezpieczenia przepięciowe), samo wejście USB/Ethernet w modemie też powinno mieć separację galwaniczną, dlatego dostawca odrzuca Twoje pretensje skoro modem z sytuacji wyszedł bez szwanku.

  Jak zdarza się, że coś się spali to radzę podczas następnych burz wypiąć z gniazdek wszystkie wtyczki zasilające urządzenia oraz kable od tv/dekodera/modemu/routera, to chroni z całą pewnością i nic nie kosztuje. Tylko mało kto tak robi, a potem płacz. Przed wyładowaniem atmosferycznym gdzieś blisko naszej instalacji tylko to jest skutecznym zabezpieczeniem.

  0