Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzenie zintegrowanej karty sieciowej podczas burzy

ubidragon 24 May 2014 19:48 3525 10
Optex
 • #1
  ubidragon
  Level 16  
  Witam, po ostatniej burzy padła zintegrowana karta sieciowa. Oczywiście podczas samej burzy router i komputer wyłączony i odłączony z prądu. Po włączeniu komputera przestało widzieć kartę sieciową, w dodatku świeci się stale żółta dioda na karcie. Zainstalować musiałem inną na PCI, ale nie w tym problem.
  Chciałbym się zapytać was o ocenę tej sytuacji, czy jest możliwe takie uszkodzenie karty sieciowej (i chyba jeszcze czegoś na płycie bo przy zmianie ramu czy grafiki często nie wstaje czyli załącza się ale nie dochodzi do biosu, trzeba kilka razy zmieniać konfiguracje ram, żeby się załączyło i działa normalnie aż do zmienienia konfiguracji)
  O dziwo router w stanie nienaruszonym.

  Według mnie się uszkodziło, połączenie jest następujące:

  Router do którego z zewnątrz na sztywno technik zamontował koncentryk, a z routera do mojegp kompa wychodzi kabel Ethernet. Podczas burzy kable sieciowe nie były odpinane, wszystko odłączone z prądu.

  Według mojej opinii mogło tak się zdarzyć a uszkodzenie tylko to potwierdza, złożyłem reklamacje do UPC, która została odrzucona, bo router nie uszkodził się oraz UPC jak ma w regulaminie "nie odpowiada za działanie urządzeń końcowych" ponadto stwierdzili, że według nich sieć jest dobrze zabezpieczona.
 • Optex
 • #2
  Dacomos
  Level 33  
  ubidragon wrote:
  Według mojej opinii mogło tak się zdarzyć a uszkodzenie tylko to potwierdza, złożyłem reklamacje do UPC, która została odrzucona, bo router nie uszkodził się oraz UPC jak ma w regulaminie "nie odpowiada za działanie urządzeń końcowych" ponadto stwierdzili, że według nich sieć jest dobrze zabezpieczona.


  Skoro masz UPC to pewnie blok a nie dom jednorodzinny. było uderzenie pioruna w blok?
  To ze uszkodziła się/nie działa integra nie świadczy o winie providera.
  Wklej menedzer urządzeń i podaj konfiguracje - od te4go powinieneś zacząć.
 • Optex
 • #4
  ubidragon
  Level 16  
  Czy było bezpośrednie uderzenie to nie wiem, akurat byłem wtedy poza domem ale burza była ostra i ulewa niezła... A czy może zdarzyć się taka sytuacja że jak uderzy w innym miejscu to może się gdzieś przenieść dalej?

  Tu wklejam menadżera urządzeń

  Uszkodzenie zintegrowanej karty sieciowej podczas burzy

  Widoczna na nim jest karta sieciowa na PCI.
  Po burzy od razu zintegrowana karta sieciowa całkowicie zniknęła z menadżera urządzeń, choć cały czas była w BIOSie włączona, teraz dla bezpieczeństwa ją tam wyłączyłem, a dioda dalej świeci bez przerwy.

  Konfiguracja komputera:

  Płyta: Asus M4A78LT-M
  AMD Phenom II X4 840
  MSI GTX 560 Ti Hawk
  A zasilacz to porządny z pentagrama 550 W

  Płyta zakupiona od nowości służy od ponad dwóch lat bez żadnego problemu aż do tej burzy.

  quinty możesz powiedzieć coś więcej na temat tego czy komputer jest uziemiony czy nie? W sensie że lepiej żeby był podczas burzy uziemiony czy nie jak to wpływa na sytuacje podczas burzy?
 • #5
  quinty
  Level 28  
  Po pierwsze to najbezpieczniej jak wszystkie kable wychodzące poza mieszkanie są odłączone (zasilanie, anteny, kablówki/skrętki itp.), ale nikt przecież tego nie będzie robił przy każdej burzy.
  Wtedy najlepiej wyłączyć komputer/listwę pstryczkiem, a bolec uziemiający dalej będzie działał i komputer będzie odprowadzał ładunek do ziemi.
  Wtedy też powinny być spełnione warunki:
  -ekranowane gniazdko RJ45 w komputerze (każdy stacjonarny ma)
  -ekranowane gniazdko RJ45 w routerze/modemie
  -skrętka ekranowana, która łączy masy obu urządzeń.

  Pracując w jednym z Krakowskich ISP automatycznie jeśli klient nie miał uziemienia w mieszkaniu / domu to nie dawaliśmy mu gwarancji na sprzęt. Urządzenia u takich klientów padały zdecydowanie częściej podczas burz i klienci musieli wymieniać na własny koszt.

  To samo z zasilaczami komputerowymi. Nawet firmowe zasilacze nie poradzą sobie z przepięciami jeśli nie mają uziemienia.
 • #6
  ubidragon
  Level 16  
  Czyli z tego co rozumiem, to lepiej, żeby komputer był uziemiony, wtedy jest bardziej odporny na burze?

  Jeżeli chodzi o moje podłączenie podczas burzy to komputer, monitor i router jest na stałe praktycznie podłączone z listwą (sama w sobie ma odpowiednie zabezpieczenia) I tylko zawsze wyłączam na pstryczku jak kończę korzystać albo jak burza jest. Tak było też w tym przypadku gdy była ta burza to wszystko było odłączone na pstryczku, listwa nigdy kablem z gniazdka nie odłączana.
  Czyli mam rozumieć że w tym połączeniu komputer był uziemiony?
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  ubidragon
  Level 16  
  Zasilacz w komputerze jest OK, w domu mam same gniazdka z uziemieniem, sama listwa ma zabezpieczenia.

  Co do samego komputera - przez ponad dwa lata było ok, bez najmniejszych problemów. Potem ta burza i akurat dziwnym trafem tylko to miejsce, czyli karta zintegrowana do której był podłączony kabel z routera uległa uszkodzeniu, więc jak dla mnie z dużym prawdopodobieństwem to właśnie przez to się uszkodziło.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  ubidragon
  Level 16  
  Co do mojej instalacji elektrycznej:

  Listwa ma wbudowany bezpiecznik 10A

  Gniazdka są uziemione

  Cała instalacja ma podwójny bezpiecznik w domu automatyczny

  a na klatce topikowy (oba zdały egzamin bo podczas mniejszych zwarć i przepięć od razu automatyczny bezpiecznik wyłączał prąd a w przypadku jednego poważnego zwarcia oba bezpieczniki zadziałały i topikowy się stopił)

  Więc jakby było jakieś zwarcie albo przepięcie podczas burzy to na pewno przynajmniej jeden bezpiecznik by wywaliło a tak żaden był nienaruszony.

  Aha i co do zabezpieczeń przed burzą

  Blok jest wyposażony w piorunochron.
 • #11
  User removed account
  Level 1