Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik 12V/24V brak transformatora - rozwiązanie

bearq 24 May 2014 21:03 1953 5
    bearq
    Level 38  
    Witam wszystkich :)

Potrzebuje bardzo mocnego trafa do prostownika 6V/12V/24V. Prostownik będzie ładował akumulator 2x6V 175Ah oraz 2x12V 175Ah. Akumulatory podłączone są szeregowo także potrzebuj 6V, 12V i 24V.
    W tej chwili myślę nad dwoma sposobami:
    I: kupic 3 trafa jedno 7V i dwa 14V, dowinąć kilka zwoi do 17V i w razie potrzeby ładowania aku 24V łączyć transformatory szeregowo?
    II: kupic transformator 24V dowinąć zwoi do 27V i zastosować regulator napięcia z wyborem manualnym za pomocą przełącznika. Dodam że chce zastosować trafo które odda siebie w okolicach 30A-40A (przyda się rozruchu)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    jurek84
    Level 21  
    Przykładowo indel robi trafa 630-1000VA 2x12V, co by było optymalne dla Ciebie. A do 6V dokupiłbyś ewentualnie drugie trafo.
    bearq
    Level 38  
    Właśnie na temat 6V tak myślałem aby dokupic drugie tafo. Co do intela to tak jak Jantar robią trafa do UPS w okolicach 1000VA jednak problem jest taki że takiego mocnego trafa z 2x12 nie jestem w stanie znaleźć nawet na popularnych serwisach aukcyjnych, jeśli już to coś w granicach 15V dlatego też tak kombinuję aby można było to jakoś dobrze zmontować. Na tą chwilę znajomy odkopał dwa trafa Jantara z UPS 15V 1000W jednak mimo tego 15V to nadal za mało aby zrobić tego dobry prostownik bo spadki na diodach oraz w układzię będą zbyt wysokie nie licząc samego trafa które pod obciążeniem może przykucnąć.
    jurek84
    Level 21  
    TMB800/2x12V minuta szukania w google. Co do tych traf jantarowskich to mnie się wydaje, że U2 jest za wysokie i raczej bym od nich odwinął. Jeżeli mają 15V (według tabliczki znamionowej) to powinny tyle dawać przy pełnym obciążeniu.
    Masz wtedy 2*15V*filtracja-spadki=39V, a aku 24V powinno się ładować do 29V.
    Przy trafo 2*12V masz prawie 31V.
    Niech mnie ktoś poprawi, jak się mylę.
    bearq
    Level 38  
    Bez filtracji 2x15V ze spadkami 1,4V na diodach i około 0,5V na układzie wyjdzie nam poniżej 30. Tu jest wszystko fajnie bo ładujemy akumulator 24V. A co w przypadku akumulatora 12V?
    Wtedy należało by skorzystać z jednego odczepu a 15V to za mało do stabilnej pracy, próg ładowania to około 14,4V więc to trafo nie będzie na tyle sztywne aby przy większych prądach utrzymać takie napięcie. Znalazłem takie o to informację jeśli chodzi o tego Jantara:
    Napięcie 15V Spadek napięcia 14,8 / 13,5 / 12,5 Prąd obciążenia 25 / 54 / 78
    bearq
    Level 38  
    Myślę że znajdę mocniejsze trafo i zrobię odpowiednią regulację. Można zamknąć za pomoc dziękuje.