Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych

iryseee 25 May 2014 09:32 6984 23
lampy.pl
 • #1
  iryseee
  Level 14  
  Witam wszystkich.
  Mam kolegę z działką ale nie posiada ona prądu i nie będzie posiadała.
  Ale bardzo chce posiadać na niej prąd. Więc zakupił panele słoneczne 4x70W.(240W)
  i chce abym mu pomógł zrobić instalację ponieważ mam jakieś doświadczenie z elektroniką. Zamiarem jego jest gromadzenie tej energii w super kondensatorach i akumulatorach li-ion. Super kondensatory dlatego ponieważ mogą względnie szybko zgromadzić energię i swobodnie potem przekazywać ją do aku. Napięcie na panelach będzie się wahać od 0 do 22V. Więc potrzebne będzie zrobić i tu jest pytanie (regulator napięcia czy przetwornica) napięcie na baterii super kondensatorów nie może przekroczyć 16V. Cała instalacja może być rozbudowywana i moc tej instalacji może wynieść 500 do 700 watt. Instalacja będzie miała za zadanie do obsługi spawarki oraz jakiś elektronarzędzi. Proszę o pomoc w budowie urządzenia ograniczającego napięcie do max 16V bez ograniczenia prądowego dla super kondensatorów. :D
 • lampy.pl
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Zbiór pobożnych życzeń i bzdury techniczne.
  Superkondensator gromadzi kilkadziesiat razy mniej energii, niż akumulator o tych samych gabarytach, ale za to kosztuje kilkadziesiat razy drożej ...
  Poszukaj w tabeli: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%99sto%C5%9B%C4%87_energii
  Spawarka potrzebuje znacznie wiecej, niż 700W.
  Sensowne rozwiązanie jest tylko jedno: agregat pradotwórczy. Może wystarczy 4000W - kupisz poniżej 1000 złotych i masz prąd "na żądanie".
 • #3
  iryseee
  Level 14  
  Super kondensator jest tylko jako bufor do aku i do zbierania większej ilości energii w czasie zachmurzenia i ponownego wyjścia słońca i w przypadku chwilowego większego poboru mocy do oddania kopa potrzebnego do startu co zarazem chroni aku. Potrzebuję wiedzieć jakie rozwiązanie skutecznie ograniczy napięcie 16V aby chronić te super kondensatory przed zniszczeniem i nie ograniczać prądu oddawanego z paneli do super kondenstora.
 • lampy.pl
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  iryseee wrote:
  ... jakie rozwiązanie skutecznie ograniczy napięcie 16V ...
  Każdy regulator napięcia, np. LM7815 ze "wspomaganiem". Zobacz aplikacje LM78XX.
  A panele PV o mocy 240W nie dadzą więcej, niż 15A przy 16V, więc prąd sam się ograniczy, żadnego "kopa" nie będzie.

  Jaka ma być pojemność tego superkondensatora? A jaki akumulator?
 • #5
  iryseee
  Level 14  
  No wreszcie jesteśmy w temacie, aku li-ion spoko tę aplikację znam tylko jak ten układ będzie się zachowywał w sytuacji kiedy napięcie spadnie np.8v a kondensatory będą miały 16V czy układ nie będzie rozładowywał tych kondensatorów dodatkowo nie potrzebnie. Ten kop ma być odzyskany z baterii (kondensatora) i potem normalnie z aku. 6x3000F daje 16,2V ( to jest jakieś 500F nie jestem pewien lub 50F nie myślałem nad tym aby to na tym etapie liczyć ma spełniać tylko rolę bufora przy chwilowym poborze prądu). Nie wiem jeszcze jak rozwiązać problem kondensatory(16V) aku (12,6V) musi być układ. Jak pobiera pełną parą z kondensatorów do 12,6 to potem musi pobierać energie i kondensatorów i aku
  jak ten problem rozwiązać? :cry:
 • #6
  Rzuuf
  Level 43  
  Superkondensator o pojemności 500F rozładowywany od napięcia 16V do napięcia 12V oddaje ładunek 500As x 4 = 2000 kulombów, co odpowiada energii 28.000 dzuli (to spawarka "połknie" w ciągu 10 sekund).
  Akumulator 12V o pojemności 100Ah gromadzi energię 1200Wh czyli 4.320.000 dżuli, czyli ponad 150 razy wiecej, niż superlondensator.

  Z proporcji wynika, że chcesz pomóc koniowi ciągnącemu wóz, zaprzęgając dodatkowo kota.
 • #7
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Tak, ale jeśli dobrze rozumiem to on chce podłączyć te kondensatory tylko dla wspomagania w momencie włączenia spawarki. Żeby zmniejszyć kopa prądowego na akumulatorze.
 • #8
  iryseee
  Level 14  
  I takie zadanie ma ten kondensator, dodatkowo ładuje się zachodzi słońce i w tym czasie doładuje aku pełni tylko rolę wspomagania nawet jak napięci na nim spadło by do 5V to potem doładują go aku i panele. Ale prze 5s ten kot ciągnie jak dwa konie (tak teoretycznie)
 • #10
  iryseee
  Level 14  
  Więc sprawa kondensatora rozstrzygnięta. Następny problem do rozwiązania to te 12,6V i 16V aby pobierać najpierw kon następnie razem aku i kon jak to sprzęgnąć aby działało jakieś schematy? Sugestie do tego rozwiązania tego zagadnienia. Jak byście to rozwiązali?
 • #11
  CzystyZYSK
  Level 24  
  Przy tych mocach tylko uklad 48V. Bo tak zjedza Cie straty i przekroje przewodow.
 • #12
  iryseee
  Level 14  
  Muszę rozwiązać problem sprzężenia kondensatorów i aku tak aby były funkcjonalne na początek na 12V oświetlenie itp. to na początek tak aby to działało potem mogę ewentualnie podnosić napięcie ta spawarka to ma działać sporadycznie ale to jeszcze przyszłość.
  Na razie trapi mnie jak spiąć razem te 16V i 12,6V tak aby nie uszkodzić aku i pobierać pełną moc taki jest cel w tej chwili. Nie wiem jak to rozwiązać proszę o pomoc w tej kwestii.
 • #13
  iryseee
  Level 14  
  Witam ponownie.
  Postanowiłem na początek zastosować 8x super kondensator aby weliminować elektronikę pmiędzy panelami i kondensatorami. Postanowiąem że sprzężenie kondensatorów i aku połączę diodami szottkiego mocy ze spadkiem napięcia 0,3V. W ten sposób odseparuję napięcia 22V od 12,6V. Pozostaje elektronika z kondenstora do aku li-Ion. Jakie zastosować rozwiązanie na 12,6V. Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?
 • #14
  Leszek Augustyniak
  Level 19  
  Do szybkiego ładowania akumulatorów li-ion potrzebny jest balanser, który kontroluje napięcia na każdym ogniwie baterii.
 • #15
  iryseee
  Level 14  
  (Balanser i zabezpieczenie każdej celi przed nadmiernym rozładowaniem) Ok będzie mnie interesuje czy do ładowania tych aku będę potrzebował np robić przetwornicę która będzie potrzebna do ładowania aku. Albo jakiś inny układ np. coparator i mosfet w chwili osiągnięcia 12,6V na aku to zostanie odcięte ładowanie i tak w kółko. A tak przy okazji jak zrobić na przykład zabezpieczenie rozładowania aku li-ion poniżej 3V 20A ? Ja myślałem o tl431 mosfet tylko nie wiem jak dobrać by działały przy napięci 3V?
 • #16
  iryseee
  Level 14  
  Takie efekty:
  Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych:D

  Dodano po 8 [minuty]:

  A tak jet z resztą instalacji efekt spalona wkrętarka ciekawe czy uda się ją jeszcze naprawić (12V odpalona przy 18V). :cry:
  Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych
 • #17
  iryseee
  Level 14  
  Wysmarowałem taki schemacik mam nadzieję że nie ma błędów co myślicie o takim ograniczeniu napięcia do akumulatora 12,6V. Jeszcze nie testowałem praktycznie jak działa. in2 na schemacie taż do paneli i kondensatora.

  Działka rekracyjna instalacja z paneli fotowoltaicznych
 • #18
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Widzę, że masz tendencję do komplikowania sobie życia.
  Po pierwsze jeśli masz aku 12V to wyłączenie ładowania po przekroczeniu 12,6V spowoduje to, że nigdy ich nawet lekko nie naładujesz.
  Akumulator 12V wymaga do pełnego naładowania podania mu napięcia 14-14,5V.
  Jesli podasz mu takie napięcie to dopiero wtedy będzie dobrze ładowany i im będzie bardziej naładowany tym mniejszy prąd będzie pobierany.
  Teraz, jeśli masz panele o napięciu 22V (jeśli dobrze pamiętam z początku tematu) to coś to nie pasuje. Bo to napięcie nie jest ani do układu na 12V, ani do układu na 24V. Jeśli się nie mylę panele do układu 12V pod obciążeniem powinny dawać jakieś 16-18V, a do układu 24V - powinny dawać troche ponad 30V.
  A do ładowania aku zastosuj normalny kontroler ładowania za 50-80zł.
  I układ zadziała.
 • #19
  iryseee
  Level 14  
  Komplikuję życie bo jest skomplikowane.
  A więc 12,6V dlatego ponieważ akumulatory li-ion przy tym napięciu są w pełni naładowane.
  (pomijając balanser itp..)
  Bo napięcie 22V to napięcie jałowe normalnie pod obciążeniem to jakieś 16V.
  A do ładowania aku li-ion z paneli to nie widziałem jeszcze do kupienia. Jak by były to pewnie cena jak za grafen niestety.
  Mnie interesuje to czy ten układ nadaje się do obniżenia tylko napięcia powyżej 12,6V.
  Jeżeli nie to co byście zaproponowali.
 • #20
  iryseee
  Level 14  
  Mam pytanie z innej beczki. Jak podepnę regulator ładowania akumulatora np.20A do paneli i superkondensatorów to czy spalę ten regulator ?
  Czy regulator ładowania musi mieć taką moc wejściową jak moc paneli?
 • #21
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Regulator powinien być nawet ciut mocniejszy niż PV.
  Podpinając do kondonków trudno powiedzieć co się stanie, bo aku bierze tyle prądu ile potrzebuje, a nie wiadomo ile pociągną kondensatory Z drugiej jednak strony regulator ma na pewno zabezpieczenia w sobie, więc raczej przeżyje.
 • #22
  iryseee
  Level 14  
  Problem wygląda tak że panele połączone są bezpośrednio z superkondensatorami teraz jest bezpiecznik 25A za superkondensatorami i dopiero byłby sterownik do akumulatora.(bezpiecznik bo przypadkowe zwarcie kabla w puszcze spowodowało wyparowanie części instalacji w ułamku sekundy. Taki bezpiecznik zalecałem od początku i jak to mówią sąsiad mondry po szkodzie. Żartów nie ma, napięcie spadło tylko 0,5V kable 2,5mm )
 • #23
  putas
  Renewable energy sources specialist
  To takie podłączenie nie ma żadnego znaczenia dla kontrolera ładowania aku.
 • #24
  iryseee
  Level 14  
  Wielkie dzięki za tę odpowiedź teraz bynajmniej jestem pewien że nie spalę urządzenia.