Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator kompensacji mocy biernej 20kvar a uszkodzenie miernika

Ali906 25 Maj 2014 11:51 1986 4
  • #1 25 Maj 2014 11:51
    Ali906
    Poziom 8  

Witam

W pracującej baterii kondensatorów kompensacji mocy biernej spaliło bezpiecznik 32A na baterii 20 kvar na 3 fazie. I na liczniku mocy pojemnościowej przybyło 120 Kvarh.

Sprawdziłem i okazało się że sklejone są styki stycznika na 2 i 3 fazie. Czyli przy wyłączonym zasilaniu stycznika nie rozłącza styków 2 i 3 fazy. Wtedy otworzyłem styki bezpieczników zasilających tego kondensatora i tak to zostawiłem.

Po kilku dniach sprawdzałem stycznik na przejście pomiędzy stykami wejścia i wyjścia /Pomiar Oporu z sygnalizacją dźwiękową/. Zasilanie odłączone ale nie odłączyłem kondensatora.

Pomyliłem się i zmierzyłem opór pomiędzy 1 i 2 fazą i wystrzelił miernik zaiskrzyło się z miernika. Teraz po przekręceniu włącznika nic nie wyświetla na wyświetlaczu miernika. Miernik do wyrzucenia :cry:

Teraz mam pytanko czy spaliło miernik bo kondensator miał ładunek ?
    Kondensator posiada przecież rezystory rozładowujące ?
    Jeśli tak to rezystory są uszkodzone i nie rozładowały kondensatora. Ale po kilku dniach sam powinien się rozładować?
    Czy kondensator może utrzymywać wysoki potencjał przez klika dni ?
    Może spaliło miernik bo naładował swoim napięciem kondensator? ale czy to możliwe żeby napięcie pomiaru miernika po zsumowaniu na kondensatorze wywołało w mierniku przepięcie?

Czy ktoś miał podobny przypadek?
    Jak można sprawdzić w kondensatorze rezystory rozładowujące? Rezystory są zamknięte w obudowie styków podłączeniowych kondensatora i połączone w gwiazdę.
    Czy spaliło bezpieczniki i skleiło stycznik bo ma uszkodzone rezystory rozładowujące kondensator i przy załączaniu jest przepięcie? :!:

Pozdrawiam

0 4
  • #2 25 Maj 2014 14:35
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Zawsze należy sprawdzić czy kondensator nie jest naładowany zanim zacznie się mierzyć jego pojemność miernikiem czy pomiar izolacji kondensatora. Kondensator po rozładowaniu może częściowo odtworzyć swój ładunek. Miałem już taką przygodę i spaliliśmy chiński ale dobry miernik pojemności :D tyle że kondensator nie pochodził z baterii kompensacji. Ale kondensator to kondensator.

0
  • #3 26 Maj 2014 22:02
    Ali906
    Poziom 8  

Witam

Kondensator 20 kvar nie rozładowuje się ponieważ stycznik zasilający ma sklejone styki więc nie zadziały rezystory rozładowujące w styczniku które są załączane w momencie zmiany położenia styków głównych na otwarte ?

Mam nadzieję że myślę właściwie ?
    Chyba że kondensatory ZEZ Silko mają swoje rezystory rozładowcze bo w kondensatorze 2,5kVar widać w środku 3 rezystory połączone w gwiazdę, ale w tej 20kvar i 40kvar nie widzę bo mocno zabudowany Kondensator.

Teraz mam zagwozdkę bo drugi kondensator 40 kvar w tej szafie ma także cały czas potencjach pomimo otwartych styków stycznika.
    Styki L1-L2 530V i L2-L3 56V i L1-L3 250V oczywiście napięcie stałe /potencjał/
    Czyli także nie działa rozładowywanie ?

Załączanie takie naładowanego kondensatora chyba doprowadzi do jego uszkodzenia ?

Jak najlepiej ręcznie rozładować potencjach na kondensatorze ?
    Jeśli przez rezystor to o jakiej wartości ?
    Oczywiście mogę zrobić zwarcie ale to chyba nie jest najlepsze dla kondensatora

Ma ktoś nr. telefonu do LOVATO lub do ZEZ Silko żeby mówili po polsku ? Bo sam nie dojdę co jest dobrze a co źle w tych stycznikach z rezystorami rozładowczymi i kondensatorami z rezystorami.

Pozdrawiam i z góry Dziękuję za Rady

0
  • #4 14 Lip 2014 12:53
    pilto
    Poziom 2  

Możesz zadzwonić do Elma energia - do Marcina Kwiatkowskiego, on pomoże.
    089 523 84 90

0
  • #5 02 Sie 2014 14:06
    Ali906
    Poziom 8  

Witam
    Uszkodzenie miernika i stycznika bylo efektem tego ze ten kondensator nie posiadal rezystorow rozladowczych wiec po odlonczeniu utrzymywal potencjal z tego co zmierzylem nawet 500 V /napiecie stale/

Pozdrawiam

0