Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer aspire V5-571P - System Windows 8 nie uruchamia się, nie można przywrócić

25 Maj 2014 14:06 14010 18
  • Poziom 11  
    Mam problem z uruchomieniem systemu na Acer Aspire V5-571P.
    System Windows 8, 8GB Ram, Dysk Hitachi 500GB, Intel core i3-2377M, UEFI.

Po włączeniu pojawia się logo Acer i na dole kręcą sie takie kropeczki jakby się ładował system ale nic się nie dzieje, można tak czekać w nieskończoność.
    Nie mam płyt recovery, na dysku jest partycja recovery ale nie mogę sobie poradzić z przywróceniem z niej systemu.
    Chciałbym odzyskać system bez utraty danych ale jeżeli nie będzie innego wyjścia to przeżyję ich utratę.

Po wciśnięciu alt+f10 przy uruchamianiu pojawia się okno:
    Edit windows boot options for: Microsoft Windows
    Path: \windows\systems32\winload.efi

Partition: {9ddffa01-5b57-4f2b-8813-1253f53650b1}
    Hard Disk:{11bfd2b3- i tak dalej... }

[ /NOEXECUTE=OPTIN /NOVGA
    ]
    Po wciśnięciu ENTER przechodzi do tego loga Acer, a po wciśnięciu ESC jest do wyboru: uruchomienie Microsoft Windows (przechodzi do loga Acer) lub po naciśnięciu TAB testowanie pamięci (test nie wykrył problemów). Jest też do wyboru f8:
    Nie ważne co wybiorę - Safe mode, Safe mode with networking, Safe mode with command prompt, low resolution (Pojawia się logo Acer z tymi kropeczkami lub bez nich i nic się nie dzieje).

W biosie pod 'security' są różne opcje:
    Secure boot mode: [standard]
    Erase all secure boot setting:[enter]
    Select an UEFI file as trusted for executing:[enter]
    Restore secure boot to factory default:[enter]
    ale wszystkie są nieaktywne.

Pod 'boot' jest np 'boot mode' i tam mogę wybrać miedzy 'UEFI' a 'Legacy BIOS'. Przy UEFI jest to wszystko co opisałem a przy Legacy BIOS po włączeniu wychodzi 'Operating system not found', pojawia się też wiecej opcji w 'main' -'D2D Recovery:[enabled]', tu też próbowałem alt+f10 ale to samo 'Operating system not found'. Zmieniełem również 'SATA Mode' na AHCI i IDE ale było to samo.

Próbowałem szukać rozwiązania w sieci np.:
    http://w8f.pl/windows-8-uefi-nie-moge-zainstalowac-systemu-6150-t
    z komendami:
    bootrec /fixboot - przeszło pomyślnie
    bootrec /fixmbr - przeszło pomyślnie
    bootrec /rebuildbcd -
    ale to nic nie pomogło, dalej jest to samo. Pojawiał sie też przez pewien czas BSOD 0xc0000001 podczas uruchamiania i ścieżka do EFI\Microsoft\Boot.
    Polecenie:
    bcdboot c:\Windows /l en-gb /s b: /f ALL
    wyrzuca komunikat: Failure when initializing library system volume.

Stworzyłem dysk naprawy systemu na innym laptopie z Windows 8 ale też nie pomógł, nie ważne co wybierałem:
    -Refresh your PC (The drive where Windows is installed is locked. Unlock the drive and try again.),
    -Reset your PC (Unable to reset your PC. A required drive partition is missing),
    -Recovery tool (powraca do menu wyboru opcji),
    -System restore (System restore could not find the offline boot volume. Please ensure it is currently accessible. I drugi komunikat: There was an unexpected error:The parameter is incorrect. (0x80070057)Please close System Restore and try again.)
    -System Image Recovery (Windows cannot find a system image on this computer)
    -Automatic repair (trwało bardzo długo, Automatic repair couldn't repair your PC).
    Log file\System32\Logfiles\Srt\SrtTrail.txt

Z wiersza poleceń (DISKPART) jest dostęp do partycji:
    ACER (451GB),

i 3 ukrytych:
    Recovery (400MB),
    Push button (13GB),
    ESP (300MB).
    są na nich pliki i katalogi.

Gdy nadałem literę (chyba to był dysk 'recovery', czy 'Push button') to był na nim plik setup.exe, gdy go uruchomiłem zaczął sie instalować Windows 8, ale wyszło pytanie o klucz produktu, ale skad go mam wziąść?? Na nalepce w 8 już nie ma :/ Podobno jest zapisany właśnie w tym "nowoczesnym" BIOSie, a skoro tak to czemu mnie pyta o klucz? Czy nie powinno go wykryć?

Nie wiem co można z tym zrobić. Proszę o pomoc.
  • Poziom 36  
    Z płyty zainstaluj windows 8 na tym laptopie i przy instalacji daj napraw. System z płyty pouzupełnia braki w windowsie który jest teraz zainstalowany na lapku. Mi wygląda na to ze nie dokończyłeś instalacji, lub ta instalacja została przerwana zanim sie skończyła.
  • Poziom 11  
    Właśnie chodzi o to, że nie ma żadnej płyty.
    Nie dopisałem, że bootrec /rebuildbcd znalazł system wybrałem go no i nic to nie dało, dalej zatrzymuje się na logo Acer przy ładowaniu.
  • Poziom 11  
    Niestety w windows 8 na naklejce na laptopie nie ma już klucza tak jak to było z wcześniejszymi systemami. System się nie uruchamia więc też nie "wyciągnę" żadnym programem. Komputer jest znajomego i mówi, że nie przypomina sobie, żeby miał jakąś płytę z kodem. Czy jest inna opcja żeby odzyskać ten klucz?
  • Poziom 36  
    Bez uruchomienia systemu to klucz mogę ściągnąć u siebie w serwisie przy pomocy specjalnych programów. Jak to zrobić domowym sposobem to nie wiem niestety.
  • Poziom 11  
    Doszedłem w końcu do tego, że to wina dysku. Wyjąłem go z laptopa, ale było przy tym trochę zachodu bo trzeba rozkręcić całą obudowę. Podłączyłem do stacjonarnego i zacząłem sprawdzać antywirusem. Wykryło ponad 20 zagrożeń i trojanów. Sprawdziłem CrystalDiskInfo:
    Sprawdziłem HD Tune:
    W HD Tune nie podświetliło (C5)Current Pending Sector. Co o tym sądzicie?
    Da się to jeszcze naprawić, tak?

Tylko jak odzyskać klucz windows 8?
  • Poziom 43  
    Bardzo dużo oczekujących sektorów, źle ten HDD wygląda.
    Trzeba przeprowadzić procedurę diagnostyczną (zerowanie i remap).

Co do klucza W8, zapytaj serwis czy przypadkiem nie jest w BIOS zaszyty, wtedy nie masz problemu.
  • Poziom 36  
    Jeśli laptop jest na gwarancji to bym odesłał go na gwarancję. Acer wymaga odesłania całego laptopa.
  • Poziom 11  
    @artaa W tym laptopie jest UEFI. Czy jak wsadzę nowy dysk twardy i zdobędę płytę windows 8 to automatycznie przypisze mi właściwy klucz przy instalacji?

Na gwarancji niestety już nie jest, była tylko na rok. Skończyła się w listopadzie albo grudniu 2013.
    --
    Udało mi się zdobyć i zainstalować win8 ale na razie w wersji pro. Zainstalowałem tylko po to żeby wyciągnąć stary klucz według sposobu:
    http://www.nextofwindows.com/how-to-retrieve-windows-8-oem-product-key-from-bios/
    System mi się na szczęście na tym "niepewnym" dysku uruchomił, no i udało mi się odczytać jakiś klucz, mam nadzieję że to będzie ten.

Czyli teraz muszę ten dysk wyzerować i wykonać remap? Mogę prosić o jakieś wskazówki albo linka jak to zrobić?
    A później zrobić format, znaleźć odpowiednią wersję 8-emki i zainstalować?

Zadziała to tak jak myślę?

A czy uda mi się teraz zgrać jakoś partycje recovery? Która to będzie z tych podanych?
    Recovery (400MB),
    Push button (13GB),
    ESP (300MB).
    Czy wszystkie mam zgrać jak się uda?
  • Poziom 43  
    Po co ci to badziewne i często nie działające prawidłowo recovery? ;-)
    I tak będziesz instalował z DVD...

Jak zrobisz procedurę:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

i będzie HDD w miarę OK, to podzielisz sobie dysk wg uznania, a obraz systemu zrobisz czymś działającym na partycję z danymi oraz na inny nośnik, np Acronis, Paragon, Linuxem itp
  • Poziom 11  
    Zerowanie wykonane. Remap - miałem problemy z uruchomieniem MHDD z płyty na laptopie, ale wkońcu podłączyłem dysk od laptopa do stacjonarnego, odpiąłem inne dyski i za którymś razem ruszyło. Oto wyniki:

Z tego co widzę przedstawiają się dobrze?
    Zabieram się za instalację Win 8
  • Poziom 43  
    Wygląda OK.
    Partycje najlepiej założyć czymś innym, np Linuxem, przed instalacja W8, pozbędziesz się niepotrzebnych minipartycji systemowych...
  • Poziom 25  
    System tworzy jedną partycję systemową. I jest ona potrzebna, mocno zwiększa bezpieczeństwo systemu. Chodzi o to, żeby partycja systemowa była osobno od partycji rozruchowej. Jeżeli malware uszkodzi partycję rozruchową (tą, na której jest windows) - to zawsze jest ratunek w postaci Windowsa PE. W przypadku gdy windows jest jednoczesnie na partycji rozruchowej i systemowej - jakiekolwiek uszkodzenie partycji, bootloadera, newralgicznych plikow sprawi, ze ratunkowe srodowisko windowsa PE bedzie niedostepne.
  • Spec od komputerów
    Bez problemu można użyć winPE uruchamiając komputer z CD lub pena ratunkowego gdy winPE na dysku jest uszkodzony.
    Na uszkodzenia windowsa nie ma lepszego sposobu jak kopia zapasowa zrobiona zewnętrznym programem ( systemowe punkty przywracania zajmują masę miejsca na dysku i są bezużyteczne w przypadku poważniejszego uszkodzenia) po skonfigurowaniu windowsa (osobna partycja na dane) i odchudzeniu przez usunięcie zbędnych usług używających masę miejsca na dysku. W przypadku uszkodzenia, wirusa. wymiany dysku przywraca się system z kopi w kilka-kilkanaście minut.
    Pozdrawiam.
  • Spec od pamięci masowych
    Po pierwsze w programie MHDD paliło się "HPA" -> sprawdź na laptopie co zobaczymy po komendzie EID w MHDD.
    Dysk po zainstalowaniu systemu monitoruj (dużo sektorów już zostało remapowanych):
    SMART Vision
    http://www.cdrinfo.pl/download/340093100

Zostały tu wcześniej poruszone pewne pojęcia o partycjach (systemowa, rozruchowa), więc tu dla autora tematu dodaję szczegółowy opis:
    http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/what-are-system-boot-partitions#1TC=windows-7
  • Poziom 11  
    Zainstalowałem Windows 8 w odpowiedniej wersji i rzeczywiście nie był wymagany klucz. Sczytało go widocznie z BIOS-u (ten sam, który spisałem w programie RWEverything). System sie aktywował. I wszystko jak na razie działa.

A co oznacza to "HPA"? To źle?

Niestety laptopa oddałem już znajomemu bo jego dziecko się strasznie niecierpliwiło ;) więc nie mam już mozliwosci dalszego testowania. Ale na razie wszystko działało dobrze. Zaznaczyłem przy tym, że jeśli znowu pojawią sie problemy z uruchomieniem komputera i bluescreen'ami to najlepiej będzie wymienić dysk.
    W sieci znalazłem WD Black WD5000BPKX (2.5", 500GB, SATA/600, 7200RPM) z gwarancją na 5 lat, za troche ponad 200zł i taki poleciłem. Czy moze wystarczyłby jakiś tańszy i w miarę dobry. Możecie cos zaproponować?
  • Poziom 43  
    Nie ma sensu, WDB są to jedyne tanie HDD z sensowną gwarancją.
  • Poziom 11  
    Na razie laptop działa bez problemu, zobaczymy jak długo. Zamykam.