Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Menager rozruchu sys windows przy próbie Recovery

super_kurczak 25 Maj 2014 19:28 1986 7
  • #1 25 Maj 2014 19:28
    super_kurczak
    Poziom 10  

Witam,

Padła mi partycja w wyniku zawirusowania. Uruchomiła się funkcja Recovery i przeszła ładnie bez błędu. Natomiast po automatycznym restarcie komputera zapalił się "Menager rozruchu systemu Windows".

Z tego co zdążyłem wybadać to na komputerze mam kilka partycji i żadnej aktywnej.
    Zapewne z tego powodu nie chce wystartować się kontynuacja procesu Recovery.

Teraz moje pytanie brzmi:
    Czy mogę usunąć lub sformatować te partycje bez obaw że mi Recovery i tak wystartuje i sam ustawi partycje na aktywną? Albo może usunąć całkowicie partycje i Recovery sam je sformatuje pod siebie?

Dołączam zdjęcie ekranu z tego komputera. Potworzyły się tam partycje o których nie mam zielonego pojęcia czy można je usunąć.
    Wiem, że chciałbym zostawić partycje Data i Recovery - wiadomo. A co z resztą?
    Z góry dziękuje.

Zdjęcie ekranu w załączniku.

PS: Chciałem dodać ze wczesniej miałem dwie partycje: OS i Data. Recovery wiadomo - ukryte.

0 7
  • Pomocny post
    #2 25 Maj 2014 19:50
    linuks
    Spec od komputerów

Nic nie ruszaj w partycjach. Masz zrobione DVD/pena recovery ?
    SMART dysku sprawdzałeś ?
    Pozdrawiam.

0
  • #3 25 Maj 2014 20:08
    super_kurczak
    Poziom 10  

Dziękuje za odpowiedź. Nie mam DVD ani pena. Ale Recovery przy wcisnieciu F9 normalnie startuje.

SMART nie sprawdziłem. Ale jeżeli chodzi o błedy i uszkodzenie dysku to dysk jest na pewno dobry. Ponieważ po padnięciu windowsa 7 zainstalował mi się z Recovery Windows i przeskanowałem komputer w celu wykrycia błędów. Natomiast chcąc odzyskać dane z dysku próbowałem różnych sztuczek. Odzyskałem część danych ale potrzebna była ponowna instalacja Windowsa. Usunąłem więc partycje na której był system i uruchomiłem Recovery.

Jeśli sprawdzenie SMART jest konieczne mogę spróbować to zrobić bo szczerze mówiąc nie sprawdziłem bo nie za bardzo wiem jak. :-)

0
  • #4 26 Maj 2014 07:27
    linuks
    Spec od komputerów

Chcesz odzyskać dane z dysku a przywracasz system z recovery i instalujesz windowsa 7 ?
    Przecież to bez sensu. Jeżeli jeszcze okaże się ,że dane były na partycji systemowej to się z nimi pożegnaj bo zostały nadpisane.
    Google się chyba nie zepsuło ? Wpisz odczyt SMART to przeczytasz co i jak.
    CDI możesz SMART odczytać.
    http://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html
    Przy odzyskiwaniu danych nie stosuje się "różnych sztuczek" tylko używa się programów do odzyskiwania. Podstawowa zasada po utracie danych to NIC nie zapisywać na dysku.
    Gdzie były dane które chcesz odzyskać ?
    Pozdrawiam.

0
  • #5 12 Cze 2014 14:50
    super_kurczak
    Poziom 10  

Korzystam z Google. Zrobiłem już chyba z 20 penów startujących ale nie mam pojęcia, którą partycję mogę całkowicie usunąć, a którą zostawić by wystartował recovery..

Moje główne pytania to:
    Czy do startu Recovery potrzebne są jakieś dodatkowe partycje, czy wystarczy tylko jedna jedyna ukryta partycja RECOVERYT - X:/
    Czy patrząc na zdjęcie ekranu (które dodałem wcześniej w poście) możecie mi powiedzieć, że pierwsze trzy partycję mogę usunąć i zostawić tylko dwie ostatnie?

Postaram się wyjaśnić dokładniej.
    Komputer: Asus R500V
    MB ver: K55VM
    Windows 7 Home PREM OA

Początkowo miałem:
    - dwie partycje widoczne
    - C:/ na której był system
    - D:/ na której były moje dane.
    - jedna partycja RECOVERY (ukryta)

Po ataku wirusa padła mi partycja C:/ i zaczął się proces odzyskiwania. Zanim się zorientowałem że to uruchomiło się Recovery próbowałem przerwać ten proces. Proces został przerwany i ale komp i tak początkowo nie ruszył.
    W końcu jakimś cudem znowu ruszył Recovery i zainstalował się nowy windows 7.
    Partycja D:/ z moimi danymi została nienaruszona i sobie jest.

Byłoby wszystko ok gdyby nie to że Pad przestał działać. Było to niezwykle irytujące. Po sprawdzeniu sterowników Pad zainstalował się jako "Standardowy". Mam w domu drugiego Asusa Eee i tam pad był zainstalowany jako Touch Pad. Próbowałem to zmienić instalując od nowa sterowniki. W końcu stwierdziłem ze może spróbuje wywalić tą partycje i zainstalować Windowsa od nowa z Recovery.

Po ponownym odpaleniu Recovery proces przeszedł ładnie do momentu pierwszego restartu. Wyświetlając Menagera rozruchu.

Po przejrzeniu partycji w programie Partition Magic okazało się ze mam kilka partycji i żadnej aktywnej.
    Zatem może z poziomu pena startującego można jakoś ustawić partycję aktywną? Pewnie dlatego, że mam okrojoną wersję "Mini Tool Partition Wizard" nie moge w nim ustawić partycji aktywnej. :(
    Może da sie to zrobić jakoś komendami z linuksa?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Potrzebuje jednej tylko rzeczy. Ustawienie jednej partycji na aktywną z bootowalnego pendriva.

Wiem ze można zrobić to partdysk`iem ale jak go przeniesc i odpalić z botowalnego pena?
    Jest na to jakiś prosty sposób?

0
  • #6 13 Cze 2014 05:15
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wrzuć obrazek zakładki |Boot| z Aptio Setup Utility

super_kurczak napisał:
    Natomiast po automatycznym restarcie komputera zapalił się "Menager rozruchu systemu Windows".
    No i co tam jest? Fotka.

Wg obrazka masz teraz styl GPT z wszystkimi partycjami jako M$ Data oraz brakuje MSR.

0
  • #7 26 Cze 2014 13:48
    super_kurczak
    Poziom 10  

WojtasJD dołączam proszę fotkę z Menagera rozruchu.

Menager rozruchu sys windows przy próbie Recovery Menager rozruchu sys windows przy próbie Recovery

Dodano po 5 [minuty]:

i Aptio Setup Utility:

Menager rozruchu sys windows przy próbie Recovery

Dodano po 2 [minuty]:

Mam tez w domu drugiego Asusa eee PC 1215N z tym samym Windowsem 7. Może z niego można skopiować jakieś pliki?

0
  • #8 02 Lip 2014 04:06
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak pierwotnie miałeś styl MBR to pod tym MiniTool Partition Wizard możesz skonwertować GPT -> MBR i później wystartować z partycji Recovery (wyłącz UEFI Boot)

Jak GPT to utworzyć partycję MSR, ustawić GUID + atrybuty pierwszej i ostatniej - do tego ta wersja MiniTool... co masz jest chyba za cienka - Parted Magic na UBCD może być (SMART też tam można sprawdzić).

Dodano po 3 [minuty]:

BTW: pierwszy obrazek to efekt po <F9> a drugi po 'zwykłym' starcie laptopa?

0