Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodów

denver89 25 May 2014 19:54 4149 11
 • #1
  denver89
  Level 8  
  Witam
  Planuje trochę odświeżyć przedpokój w mieszkaniu to przy okazji chce do kuchni pociągnąć nowe kable od skrzynki bezpieczników do Piekarnika, zmywarki i lodówki oraz przez duży pokój na balkon.
  Obecnie skrzynka wygląda tak:
  Przed rozebraniem itd. wyglądało tak
  Mała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodów
  a po zdjęciu tak:

  Mała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodówMała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodów
  Mała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodówMała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodów
  czyli jest jedna różnicówka na pralkę i gniazdo łazienka i oprócz tego 3 wyłączniki na gniazda kuchnia, gniazda ogólnie oraz światło. Ja jak wyżej pisałem chce dołożyć parę obwodów (łącznie 4) oraz dać różnicówkę. Moja myśl jest taka jak na niżej obrazku ( Przepraszam za bałagan ale rysowałem w photoshopie):

  Mała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodów

  Pytanie czy mój tok myślenia jest dobry chciał bym sobie z tym sam poradzić ale jak nie to pójdę do fachowca. Chciał bym znać wasze opinie i sugestie. Mieszkanie jest w bloku a do mieszkania doprowadzony przewód 3 - żyłowy grubości 4mm2 Z góry dziękuje za pomoc
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Co się oczywiście wiąże z wyrzuceniem tych piękności i założeniem normalnej rozdzielnicy ?
 • #3
  denver89
  Level 8  
  Oczywiście normalna będzie podtynkowa na 18 modułów.

  Dodano po 4 [minuty]:

  MIeszkanie jest nasze od niecałych dwóch lat a ta skrzyneczka była w szafie i aby nie było była na tym jeszcze obudowa która ledwo się trzymała i tam na niej było napisane co do czego.
 • #4
  bartekfigura
  Level 28  
  ja bym sugerował aby kolega zwrócił się do fachowca. Nikt tutaj na forum nie nauczy kolegi elektryki od podstaw. Proszę pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.
 • #5
  denver89
  Level 8  
  Oczywiście jednak bym chciał poznać tok waszego myślenia i tego co waszym zdaniem powinienem poprawić. Jeśli już na prawdę będe musiał to zwrócę się do fachowca ale jak on to samo np. zasugeruje to co wy ? tak naprawdę chce dołożyć i nic więcej a fachowiec nie zawsze będzie fachowcem może np. jeszcze gorzej to zrobić niż np. tutaj ktoś z forum a na pewno ktoś umie rozwiązać a bynajmniej mnie naprowadzić.
 • #6
  KMY
  Level 19  
  denver89 wg Twojego "schematu" gniazda i gniazda w kuchni są bez RCD, co nie jest dobrym pomysłem, tak delikatnie mówiąc.
 • #7
  denver89
  Level 8  
  Dziękuje za sugestie. Trafna uwaga ;) coś jeszcze ?? z tego co nalazłem w sieci i jak się podłącza różnicówki to mój "Schemat" jest dobry :) ?
 • #8
  bartekfigura
  Level 28  
  Dalej upierasz się przy tym aby samodzielnie to wykonać?
 • #9
  denver89
  Level 8  
  Tak jak wszyscy tutaj upierają się przy tym aby udać się do fachowca chociaż nie jeden tutaj mógł by pomóc bo to co bym chciał osiągnąć to nie jest skomplikowane.
 • #10
  Adam_Bandit
  Level 20  
  Po pierwsze przydałby się rozłącznik FR przed wszystkimi innymi aparatami. Po drugie wszystkie obwody gniazdowe muszą być zabezpieczone RCD, obwody oświetleniowe nie muszą być zabezpieczone RCD, poza obwodem oświetlenia w łazience. Przewody do oświetlenia muszą być 3x1,5mm2, przewody do gniazd 3x2,5mm2. Odbiorniki o mocy powyżej 2kW muszą być zasilone z osobnych wydzielonych obwodów. Obwody gniazdowe zabezpieczasz "esami" B16, natomiast oświetleniowe B10.

  Dodano po 6 [minuty]:

  No i oczywiście wstaw nową rozdzielnicę i nowe aparaty, należy również zrobić solidne połączenia (mostki) pomiędzy poszczególnymi aparatami najlepiej przewodem linką z zaciśniętymi odpowiednimi końcówkami, przewód musi być o odpowiednim przekroju czyli w tym wypadku jeśli zasilanie dochodzi 4mm2 to najlepiej te połączenia też zrobić takim przekrojem.
 • #11
  zbich70
  Level 43  
  No dobra. To powiedz co jest nadrukowane na tych aparatach?
  Mała zmiana w rozdzielni. Dołożenie nowych obwodów
  A te różnobarwne kreski to co reprezentują? Jeśli przewody to mają one jakieś oznaczenia. Umieszcza się je na schematach.

  Zresztą nikt tu nie uwierzy, że zlecisz tą robotę elektrykowi. Chcesz ją sam wykonać, choć pojęcie masz tak samo mgliste jak Twój "obrazek" (bo schematem tego nie nazwę).

  PS. Pomiary też sam wykonasz?
 • #12
  bartekfigura
  Level 28  
  Dlatego tutaj każdy upiera się abyś wezwał elektryka ponieważ elektryka to nie zabawa najważniejsze jest bezpieczeństwo a nie jak tobie się wydaje, że coś tu podłączę coś tam i będzie "świecić" To, że żarówka świeci nie oznacza, że instalacja jest prawidłowo wykonana. Zadbaj kolego o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich!:)